2024-06-08, 23:50 Autor: PAP

Remis Austrii, wygrane Chorwacji i Hiszpanii w piłkarskich meczach towarzyskich (aktl.)

Austria, która będzie rywalem Polski w grupie D piłkarskich mistrzostw Europy, zremisowała w St. Gallen z innym uczestnikiem turnieju Szwajcarią 1:1 w swoim ostatnim meczu towarzyskim przed wyjazdem do Niemiec. Zwycięstwa odniosły m.in. Chorwacja, Belgia i Hiszpania.

Austria objęła prowadzenie już w piątej minucie. Florian Kainz przejął piłkę niedaleko własnego pola karnego po niedokładnym podaniu rywala, szybko posłał ją do przodu do Christopha Baumgartnera, a zawodnik RB Lipsk przebiegł z nią kilkadziesiąt metrów i bez problemu wykończył sytuację sam na sam z bramkarzem Yannem Sommerem.

Do wyrównania doprowadził Silvan Widmer (26.), który dobił piłkę do bramki po strzale Rubena Vargasa i nie najlepszej interwencji bramkarza Heinza Lindnera. Wynik później już się nie zmienił.

Niemiecki selekcjoner gości Ralf Rangnick nie był zadowolony z występu swoich podopiecznych.

"W pierwszej połowie jeszcze coś zagraliśmy, ale w drugiej - cały czas na drugim, góra trzecim biegu. Nie można +trochę+ grać pressingiem, albo się to robi dobrze, albo wcale. To jak z byciem +trochę+ w ciąży, tak się po prostu nie da. W pierwszej połowie nie podobało mi się zachowanie w obronie. Gol +Baumiego+ był zachwycający, ale poza tym cały czas szybko traciliśmy piłkę. W drugiej połowie defensywa wyglądała trochę lepiej, dzięki czemu odzyskaliśmy kontrolę" - analizował.

Sędzią główną była Włoszka Maria Ferrieri Caputi, która nigdy wcześniej nie prowadziła żadnego spotkania drużyn narodowych seniorów.

Austria rozpocznie udział w ME 17 czerwca od starcia z Francją w Duesseldorfie. Z Polską zmierzy się cztery dni później w Berlinie, a fazę grupową zakończy meczem z Holandią 25 czerwca, również w stolicy Niemiec.

Szwajcaria trafiła do grupy A z gospodarzami, Szkocją i Węgrami.

W sobotę odbył się też inny mecz z udziałem dwóch uczestników turnieju w Niemczech: w miejscowości Oeiras pod Lizboną Portugalia przegrała z Chorwacją 1:2. Prowadzenie gościom dał doświadczony Luka Modric, który wykorzystał rzut karny w ósmej minucie. W drugiej połowie do wyrównania doprowadził Diogo Jota (48.), ale zwycięstwo Chorwatom zapewnił Ante Budimir (56.). Cristiano Ronaldo był rezerwowym gospodarzy.

Był to ósmy w historii mecz pomiędzy tymi reprezentacjami i pierwsza wygrana Chorwatów. Portugalia była górą sześciokrotnie.

Zwycięstwa tego dnia odniosły także ekipy Belgii i Hiszpanii.

"Czerwone Diabły" wygrały w Brukseli z Luksemburgiem 3:0 pod okiem sędziego Pawła Raczkowskiego. Gospodarze długo nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę niżej notowanego rywala - pokonali ją dopiero w końcówce pierwszej połowy z rzutu karnego, który wykorzystał Romelu Lukaku (42.). Ten sam piłkarz w drugiej połowie wykorzystał podanie Jeremy'ego Doku i posłał piłkę do pustej bramki (57.), a wynik ustalił Leandro Trossard (81.).

31-letni Lukaku zdobył tego dnia swoje gole numer 84 i 85 w drużynie narodowej. Drugi w belgijskiej klasyfikacji wszech czasów jest Eden Hazard z... 33 trafieniami.

Hiszpania bez problemu poradziła sobie natomiast na Majorce z Irlandią Północną, zwyciężając 5:1, choć zaczęło się od niespodzianki - w drugiej minucie gola zdobył piłkarz gości Daniel Ballard. "La Roja" jednak szybko odzyskała rezon i "wypunktowała" rywali. Gole zdobyli Pedri (12. i 29.), Alvaro Morata (18.), Fabian Ruiz (35.) oraz Mikel Oyarzabal (60.).

Spośród innych reprezentacji, które szykują się do wyjazdu do Niemiec, w sobotę zaprezentowały się też: Słowenia (remis z Bułgarią 1:1 w Lublanie), Serbia (wyjazdowe zwycięstwo nad Szwecją 3:0), Węgry (wygrana w Debreczynie z Izraelem 3:0) oraz Dania (zwycięstwo w Broendby nad Norwegią 3:1; dla gości trafił Erling Haaland, który ma już 31 goli w 33 występach w barwach narodowych).

W piątek grała m.in. Polska, która pokonała na PGE Narodowym w Warszawie Ukrainę 3:1. W poniedziałek biało-czerwoni zmierzą się na tym samym stadionie z Turcją w ostatnim sprawdzianie przed wyjazdem do Niemiec.

Spotkania towarzyskie z udziałem europejskich drużyn, w tym uczestników Euro 2024, rozgrywane będą jeszcze do wtorku. Mecz otwarcia mistrzostw Europy pomiędzy gospodarzami a Szkocją planowany jest na piątek.

*Albania - Liechtenstein 3:0 (1:0)
*Anglia - Bośnia i Hercegowina 3:0 (0:0)
*Niemcy - *Ukraina 0:0

niedziela, 9 czerwca
*Włochy - Bośnia i Hercegowina (Empoli, godz. 20.45)
*Słowacja - Walia (Trnawa, 20.45)
Czarnogóra - *Gruzja (Podgorica, 20.45)
*Francja - Kanada (Bordeaux, 21.15)

poniedziałek, 10 czerwca
*Czechy - Macedonia Płn. (Hradec Kralove, 18.00)
*Holandia - Islandia (Rotterdam, 20.45)
*Polska - *Turcja (Warszawa, 20.45)

wtorek, 11 czerwca
Azerbejdżan - Kazachstan (Szombathely, Węgry, 16.00)
San Marino - Cypr (Serravalle, 18.00)
Mołdawia - *Ukraina (Kiszyniów, 18.00)
Malta - Grecja (Groedig, Austria, 18.00)
Białoruś - Izrael (Budapeszt, Węgry, 18.00)
*Portugalia - Irlandia (Aveiro, 20.45)
Irlandia Płn. - Andora (Murcja, Hiszpania, 20.45)

(PAP)

mm/ pp/

2024-07-02, godz. 12:30 Scholz: Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji (krótka7) Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji; w Berlinie powstanie miejsce upamiętnienia polskich ofiar II WŚ - powiedział… » więcej 2024-07-02, godz. 12:30 Grecja/ Szalejące od niedzieli pożary w okolicach Aten zostały opanowane Szalejące od niedzieli pożary w pobliżu stolicy Grecji, Aten, zostały opanowane - przekazał agencji AFP rzecznik straży pożarnej. Greckie władze przewidują… » więcej 2024-07-02, godz. 12:30 MKiDN: wystawa "Kultura w rozwoju – 20 lat Polski w UE" do 30 lipca w Łazienkach Królewskich 48 plansz przedstawiających inwestycje, zrealizowane od momentu przystąpienia Polski do UE, można oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie… » więcej 2024-07-02, godz. 12:30 Senat/ Wysłuchanie ws. projektu zmiany konstytucji dotyczącej TK Przed senacką komisją ustawodawczą trwa we wtorek wysłuchanie publiczne dot. propozycji zmiany konstytucji odnoszącej się do Trybunału Konstytucyjnego… » więcej 2024-07-02, godz. 12:20 To tu mieszkała Carrie Bradshaw. Apartament z „Seksu w wielkim mieście” wciąż przyciąga tłumy turystów Fani serialu z Sarah Jessicą Parker w roli głównej doskonale znają to miejsce. Choć od zakończenia emisji kultowego „Seksu w wielkim mieście” minęły… » więcej 2024-07-02, godz. 12:20 Scholz: będziemy ściślej współpracować w dziedzinie wsparcia Ukrainy, a także towarzyszyć jej na drodze do UE … Jeszcze ściślej będziemy współpracować w dziedzinie wsparcia Ukrainy, a także towarzyszyć Ukrainie na drodze do UE - powiedział kanclerz Niemiec Olaf… » więcej 2024-07-02, godz. 12:20 Nowacka: od 1 września nauka pierwszej pomocy w szkołach, WOŚP przeszkoli nauczycieli Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy na wszystkich etapach edukacji. Nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP… » więcej 2024-07-02, godz. 12:20 Scholz: Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności (krótka6) Niemcy są świadome swojej historycznej odpowiedzialności. Proponujemy działania, to są nasze inicjatywy, np. wsparcie osób starszych, ocalałych - powiedział… » więcej 2024-07-02, godz. 12:10 Tusk: Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz ochrony granicy zewnętrznej UE oraz Europejskiej Tarczy Powietrznej… Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej oraz Europejskiej Tarczy Powietrznej - podkreślił we wtorek… » więcej 2024-07-02, godz. 12:10 GIS ostrzega przed migracją ołowiu i kadmu z obrzeża kubków Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia wysokich poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. W opinii… » więcej