Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-03, 07:10 Autor: PAP

BGK: musimy utrzymać poziom doganiania przez nasz region najbardziej rozwiniętych krajów UE (MediaRoom)

Demografia, polityka przemysłowa, innowacje, przyszłość Ukrainy, a także rola krajowych banków rozwoju w utrzymaniu sukcesu związanego z akcesją do UE państw Europy Środkowej - to główne wyzwania stojące przed naszym regionem w kolejnych dwóch dekadach. „Na rozwoju się zarabia, ale żeby zarabiać, trzeba inwestować” - stwierdził Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.

Materiał wideo do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/bgk-musimy-utrzymac-poziom-doganiania-przez-nasz-region-najbardziej-rozwinietych



Wyzwania stojące przed Europą Środkową, rola krajowych banków rozwoju w ich przezwyciężaniu oraz polityczna i ekonomiczna współpraca regionalna były tematami konferencji „Następne 20 lat w UE: wyzwania rozwojowe dla Europy Środkowej”. Wydarzenie zorganizował 28 maja Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z Ośrodkiem Studiów Wschodnich.


„Wydarzenie jest tematycznie związane z 20-leciem akcesji krajów naszego regionu do Unii Europejskiej. Jednak konferencja nie jest poświęcona historii, tylko temu, co zrobić, by utrzymać poziom doganiania przez nasz region najbardziej rozwiniętych krajów UE” - powiedział Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.


W jego opinii wejście państw Europy Środkowej do UE wiązało się z sukcesem gospodarczym, gdyż we Wspólnocie tempo wzrostu gospodarczego było wysokie, a wpływały na to handel zagraniczny i napływ inwestycji bezpośrednich. Jednak 20 lat po wstąpieniu do UE żyjemy w dużo bardziej skomplikowanym świecie, w którym globalizacja zahamowała, a sama UE straciła impet wzrostu.


„Żyjemy w świecie poważnych zagrożeń, w którym kończy się pokój, energia będzie coraz droższa i nie będzie rósł udział handlu w gospodarce globalnej. Musimy wypracować takie polityki gospodarcze, które będą na te wyzwania odpowiadały” - podkreślił Mateusz Walewski.


Wyjaśnił, że na rozwoju się zarabia, jednak, aby zarobić, trzeba inwestować. Tymczasem poziom inwestycji w Polsce należy do najniższych w Europie.


„Musimy znaleźć środki na inwestycje. To mogą być środki publiczne albo prywatne w ramach rozwoju naszej gospodarki i będziemy te środki generować. Rolą banków rozwoju, jak również rządów, jest to, żeby te środki kierować w efektywny sposób. Żeby przy brakach, które mamy - bo jesteśmy wciąż biedniejsi od Europy Zachodniej - środki były wydawane na inwestycje przynoszące największe efekty” - zaznaczył Mateusz Walewski.


W konferencji wzięli udział polscy i zagraniczni eksperci zajmujący się problematyką naszego regionu, przedstawiciele polskiej administracji rządowej oraz pracownicy sektora finansowego i bankowego państw Europy Środkowej.


W jej trakcie został zaprezentowany raport Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) autorstwa Konrada Popławskiego i Sandry Baniak „Szklanka do połowy pełna. Poszukiwanie nowych źródeł wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej”.


Raport analizuje pozycję gospodarczą Europy Środkowej w UE oraz główne wyzwania dla jej rozwoju. Zawiera także propozycje działań, które można podjąć jako region w celu unowocześnienia modelu gospodarczego. Zalecenia te dotyczą wieloletnich ram finansowych UE, jednolitego rynku, polityki przemysłowej i rozwoju infrastruktury.


W opinii Jakuba Jakóbowskiego, wicedyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich i redaktora merytorycznego raportu, jednym z najważniejszych sukcesów związanych ze wstąpieniem do UE państw regionu Europy Wschodniej było dorównanie części państw do średniej unijnej.


„Oznacza to, że te państwa stoją dziś przed perspektywą, że staną się płatnikami netto. Z jednej strony sprawi to, że będziemy mieć mniej pieniędzy ze wspólnej kasy, z drugiej strony, jako płatnicy netto, będziemy mieć znacznie więcej do powiedzenia w kwestii tego, jak pieniądze są wydawane” - podkreślił Jakub Jakóbowski.


Dodał, że sukcesem jest również to, że udało nam się włączyć w globalne łańcuchy dostaw.


„Jednak ma to również negatywne strony: wiele z naszych firm nie było w stanie wejść w najbardziej lukratywne części łańcucha dostaw, uzyskać wyższych marż i móc inwestować we własny rozwój, technologie i innowacje” - zaznaczył wicedyrektor OSW.


Z raportem można zapoznać się na stronie Szklanka do połowy pełna (osw.waw.pl).


Źródło informacji: PAP MediaRoom


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-06-30, godz. 01:30 RPA/ Znaczny wzrost przestępstw wobec klientów barów i restauracji W Republice Południowej Afryki zaobserwowano znaczny wzrost liczby przestępstw wobec klientów barów i restauracji, zwłaszcza podczas transmitowania wydarzeń… » więcej 2024-06-30, godz. 00:40 ME 2024 - Niemcy - Dania 2:0 (opinie) Po meczu Niemcy - Dania (2:0) powiedzieli: Julian Nagelsmann (trener reprezentacji Niemiec): 'To był szalony mecz! Pierwsze 20 minut było najlepszymi w turnieju… » więcej 2024-06-30, godz. 00:30 Serbia/ Zatrzymany po ataku pod ambasadą Izraela mężczyzna był skazany za podżeganie do terroryzmu Mężczyzna zatrzymany w sobotę w związku z atakiem na policjanta przed ambasadą Izraela w Belgradzie był już skazany za podżeganie do terroryzmu - poinformowała… » więcej 2024-06-30, godz. 00:00 ME 2024 - Neuer i Kroos coraz wyżej pod względem liczby meczów (dokumentacja) Niemiec Manuel Neuer rozegrał w sobotę 19. mecz w turnieju finałowym mistrzostw Europy. Tym samym śrubuje rekord wśród bramkarzy z największą liczbą… » więcej 2024-06-29, godz. 23:50 ME 2024 - Szwajcaria i Niemcy w ćwierćfinale, Włochy nie obronią tytułu Drużyny Szwajcarii i Niemiec jako pierwsze awansowały w sobotę do ćwierćfinałów piłkarskich mistrzostw Europy. Helweci pokonali 2:0 Włochów, którzy… » więcej 2024-06-29, godz. 23:40 ME 2024 - Niemcy - Dania 2:0 (opis) 1/8 finału: Niemcy - Dania 2:0 (0:0). Bramki: 1:0 Kai Havertz (53-karny), 2:0 Jamal Musiala (68). Żółta kartka - Dania: Alexander Bah, Joakim Maehle… » więcej 2024-06-29, godz. 23:40 Egipt/ Europejskie firmy zainwestują ponad 40 mld euro, aby ograniczyć napływ migrantów Europejskie firmy podpisują umowy inwestycyjne z Egiptem o wartości potencjalnie przekraczającej 40 mld euro, aby ustabilizować egipską gospodarkę i ograniczyć… » więcej 2024-06-29, godz. 23:30 ME 2024 - wyniki i program fazy pucharowej Wyniki i program fazy pucharowej piłkarskich mistrzostw Europy: 1/8 finału29 czerwca, sobota 1. Szwajcaria - Włochy 2:0 (1:0) 2. Niemcy - Dania 2:0 (0:0)30… » więcej 2024-06-29, godz. 23:30 ME 2024 - strzelcy Klasyfikacja strzelców - po 39 z 51 meczów (86 bramek): 3 - Georges Mikautadze (Gruzja) Jamal Musiala (Niemcy)2 - Niclas Fuellkrug (Niemcy) Cody Gakpo (Holandia)… » więcej 2024-06-29, godz. 23:30 ME 2024 - kartki Czerwone i żółte kartki po 39 z 51 meczów: czerwone (2): Szkocja (1): Ryan Porteous Czechy (1): Tomas Chory czerwona za drugą żółtą (1): Czechy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »