Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-25, 08:00 Autor: PAP

Kazachstan/ Odgórnie narzucana zmiana rosyjskich nazw miejscowych wzbudza krytykę

Pomysł władz Ałmaty, największego miasta Kazachstanu, by patrona jednej z głównych ulic, Jurija Gagarina, zastąpił szerzej nieznany kazachski śpiewak operowy, wywołał szeroko zakrojoną dyskusję dotyczącą potrzeby „kazachizacji” toponimów w tym kraju - pisze w obszernej analizie portal spik.kz.

Analitycy tego społeczno-politycznego portalu zwracają uwagę, że zmiany nazw ulic, wsi czy miast pociągają za sobą nie tylko ogromne koszty finansowe. W sytuacji, gdy wiele wydatków – jak choćby na likwidację skutków ogromnych powodzi, które w tym roku nawiedziły Kazachstan – wydaje się być pilniejszych, zmiany w nazewnictwie mogłyby poczekać. Autorzy dodają, że oprócz aspektu finansowego są też inne względy, dla których odgórnie narzucane zmiany często są bezsensowne.


W wielu przypadkach przemianowanie danej nazwy niesie ze sobą nie tylko konflikty na tle etnicznym, ale jest też negowaniem spuścizny historycznej. Nazwy takie jak Pietropawłowsk, Pawłodar, czy Semipałatyńsk (przemianowany kilkanaście lat temu na Semej) są głęboko związane z historią terytoriów należących niegdyś do carskiej Rosji, a potem do ZSRR.


Sztandarowym przykładem żonglowania nazewnictwem jest stolica kraju, Astana. W życiu zaledwie jednego pokolenia miasto kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę. Nadaną w 1824 roku przez Rosjan nazwę Akmolińsk w 1961 zastąpił Celinograd. W 1992 r., rok po uzyskaniu niepodległości przez Kazachstan, przemianowano go na Akmoła. W 1997 r. przeniesiono tam stolicę, a rok później miasto przemianowano na Astanę (Astana to po kazachsku „stolica”). Stan ten utrzymywał się do roku 2019. Wówczas nadano stolicy nazwę Nur-Sułtan na cześć pierwszego prezydenta niepodległego Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Gdy nowy prezydent, Kasym-Żomart Tokajew, po kilku latach urzędowania poczuł się pewniej w swoim fotelu, w 2022 roku przywrócił nazwę Astana.


„Spójrzmy na to z szerszej perspektywy (…) Nasza gospodarka, infrastruktura, kultura i państwo jako takie nie są zbudowane wyłącznie w oparciu o język kazachski. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że kazachski jest używany w znacznie mniejszym stopniu niż rosyjski. Dlatego jedną rzeczą jest zmiana nazw małych osiedli lub mniejszych ulic, których nazwy nie mają większego sensu (na przykład wieś nazwana na cześć 22 Zjazdu KPZR), a inną - gdy próbuje się zmieniać nazwy, które mają głębokie znaczenie symboliczne i historyczne (…), związane np. ze Zwycięstwem (w II WŚ – PAP), zagospodarowaniem dziewiczych ziem, podbojem kosmosu itp. (…) Jest to integralna część naszego życia i naszej historii” – czytamy w artykule na portalu spik.kz.


Autorzy analizy nie ukrywają, że jest wielu zwolenników nadawania kazachstańskim toponimom nazw w języku kazachskim, apelują jednak o zachowanie rozsądku i umiaru. Zastępowanie Jurija Gagarina śpiewakiem operowym, który choć zdobył wiele nagród i orderów, jest jednak postacią o nieporównanie mniejszej wadze historycznej niż radziecki kosmonauta, niekoniecznie wpisuje się w działania zdroworozsądkowe.


„Zamach na pamięć o Gagarinie wywoła niemały rezonans” – powiedział Arman Kudabaj, dziennikarz, wykładowca na Kazachskim Uniwersytecie Narodowym Al-Farabi.


„W każdym przypadku należy dokładnie rozważyć za i przeciw, ocenić możliwe konsekwencje ze wszystkich punktów widzenia - politycznego, ideologicznego, historycznego, edukacyjnego, ekonomicznego, międzynarodowego - i zważyć, jak może to wpłynąć na stosunki międzyetniczne w kraju (Kazachowie stanowią ok. 70 proc. społeczeństwa Kazachstanu – PAP)” – piszą analitycy.


Jeden z ekspertów, który pragnął zachować anonimowość, powiedział wprost: "[Władze] Mają jedno zadanie - wymazać wszystko co niekazachskie z mapy kraju".


Z Astany Sebastian Markiewicz (PAP)


sm/ mms/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 08:20 Kosiniak-Kamysz: wystawa główna Muzeum II WŚ w Gdańsku musi być przykładem tego co łączy, nie dzieli Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku musi być przykładem tego co nas łączy, nie dzieli; fragmenty ekspozycji dotyczące rotmistrza Witolda… » więcej 2024-06-26, godz. 08:20 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 08:20 Warszawa/ 10 lipca rusza letni przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem" Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje 10 lipca trzecią edycję przeglądu filmowego 'Pod wspólnym niebem'. W każdą środę do 4 września na dziedzińcu… » więcej 2024-06-26, godz. 08:10 Korea Płd./ Nieudana próba rakietowa Korei Północnej (aktl.) Korea Północna podjęła w nocy z wtorku na środę nieudaną próbę wystrzelenia pocisku balistycznego. Rakieta przeleciała ponad 200 km i eksplodowała -… » więcej 2024-06-26, godz. 08:10 Sondaż IBRiS dla Radia Zet: Polacy przeciwko zniesieniu oceny z zachowania Ponad 60 proc. badanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET negatywnie oceniło pomysł minister edukacji Barbary Nowackiej dotyczący likwidacji ocen z zachowania… » więcej 2024-06-26, godz. 07:50 Izrael/ Prokuratura Generalna: należy natychmiast rozpocząć pobór ultraortodoksów do wojska Po kilku godzinach od wydania werdyktu przez Sąd Najwyższy izraelska Prokuratura Generalna nakazała armii natychmiastowe rozpoczęcie poboru ultraortodoksów… » więcej 2024-06-26, godz. 07:50 ME 2024 – Prusik: mamy za mało dobrze wyszkolonych piłkarzy Waldemar Prusik ocenił, że mistrzostwa Europy świetnie pokazały, gdzie tkwi największy problem polskiego futbolu. 'Mamy za mało piłkarzy dobrze wyszkolonych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:40 Polska 2050 chce skończyć z anonimowym hejtem, szykuje projekt ustawy Dziewięcioro posłanek i posłów Polski 2050 rozpoczęło prace nad projektem ustawy antyhejterskiej. Jak powiedział PAP przewodniczący zespołu Łukasz Osmalak… » więcej 2024-06-26, godz. 07:30 Motyle mogą pokonać Atlantyk Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, po raz pierwszy wykazał, że grupa motyli przeleciała nad Oceanem Atlantyckim, pokonując odległość 4200… » więcej 2024-06-26, godz. 07:20 Ekspert: konflikt izraelsko-palestyński raczej nie wpłynie na debatę publiczną w Polsce (wywiad) Głęboka polaryzacja polityczna przykrywa w Polsce zagadnienia z nią niezwiązane. Nie ma więc dużych szans, by konflikt izraelsko-palestyński miał znaczący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »