Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-23, 18:20 Autor: PAP

MS: w miejsce Akademii Wymiaru Sprawiedliwości powstanie Szkoła Służby Więziennej (aktl.)

Kierownictwo MS poinformowało, że w miejsce Akademii Wymiaru Sprawiedliwości powstanie Szkoła Służby Więziennej. Według szefostwa resortu funkcjonowanie Akademii budzi wątpliwości. Do prokuratury skierowano wnioski w związku z nieprawidłowościami ws. nieruchomości przyznanych Akademii.

Na konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowano, że gotowy jest projekt ustawy powołującej w miejsce Akademii Wymiaru Sprawiedliwości - Szkołę Służby Więziennej, która będzie przygotowywała do uzyskania stopnia oficerskiego.


Zapowiedziane zostały zmiany w szkoleniu funkcjonariuszy Służby Więziennej i wyciągnięcie konsekwencji w związku z dotychczasowym funkcjonowaniem Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. "Budzi ono szereg naszych wątpliwości" – powiedział na konferencji minister sprawiedliwości Adam Bodnar.


Według odpowiedzialnej za więziennictwo wiceszefowej MS Marii Ejchart "obecna Akademia Wymiaru Sprawiedliwości oderwała się od rzeczywistości penitencjarnej, która funkcjonuje w Polsce". Jak mówiła, Akademia Wymiaru Sprawiedliwości z uczelni, która kształciła kadry pracujące w więzieniach, stała się "kuźnią kadr politycznego wymiaru sprawiedliwości". Zarzuciła jej rektorowi Michałowi Sopińskiemu zaangażowanie polityczne po stronie jednej partii - Suwerennej Polski.


Zaznaczyła, że "Dyrektor generalny Służby Więziennej stracił całkowicie kontrolę nad tym, w jaki sposób kształceni są funkcjonariusze". "Dzisiaj to jest szkoła, która mimo znacznych nakładów finansowych nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej" – podkreśliła Ejchart.


Dyrektor generalny Służby Więziennej płk. Andrzej Pecka podkreślił, że aktualnie przeszkolenia zawodowego nie ma około 6 tysięcy funkcjonariuszy. "Dodatkowo przeszkolenia specjalistycznego z pionu ochrony potrzebuje kolejne 2 tysiące funkcjonariuszy. W tej chwili szkoła szkoliła około 200 funkcjonariuszy rocznie" - podkreślił.


Ejchart podała też, że Akademia Wymiaru Sprawiedliwości pochłania ogromne środki finansowe. "W ciągu ostatnich kilku lat, odkąd ta szkoła powstała, czyli od 2019 roku, kiedy jej funkcjonowanie budżet państwa kosztowało trochę ponad 7 milionów złotych, dziś w 2024 roku ten budżet wynosi 150 milionów złotych" - przekazała.


Uczelnia została również wyposażona w liczne nieruchomości na terenie całego kraju, które wcześniej były w zarządzie SW.


"Chodzi o nieruchomości zarówno warszawskie jak i na przykład nieruchomości, które są w Zakopanem" - powiedział płk. Pecka. Poinformował, że w związku z tym, na początku kwietnia skierował do prokuratora krajowego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zarówno przez byłe kierownictwo Centralnego Zarządu Służby Więziennej jak przez członków poprzedniego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Dodał, że w szczególności chodzi mu o b. wiceministra Marcina Romanowskiego.


Jego zdaniem Romanowski nie był osobą uprawnioną do wygaszenia trwałego zarządu jednostek organizacyjnych SW nad nieruchomościami.


Wiceszefowa resortu sprawiedliwości poinformowała też o dotacjach z Funduszu Sprawiedliwości. "Zidentyfikowaliśmy pięć projektów o łącznym budżecie przekraczającym 34 miliony złotych, na które Akademii Wymiaru Sprawiedliwości udzielone zostały dotacje z Funduszu Sprawiedliwości" - powiedziała Ejchart. Podkreśliła, że zostały zdecydowano o nich już po 15 października 2023 roku i "opiewały na łączną kwotę około 16 milionów złotych".


W 2018 r. powstała Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki, która w 2021 r. zmieniła nazwę na Szkołę Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, co uzasadniano koniecznością dostosowania nazwy uczelni do poszerzonego zakresu jej działalności, obejmującego obok kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej, także kształcenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości i innych służb wykonujących zadania z obszaru bezpieczeństwa publicznego. We wrześniu 2023 r. SWWS zmieniła nazwę na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. (PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ mok/


Kraj i świat

2024-06-25, godz. 07:30 Sondaż dla Radia ZET: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania na przesłuchanie Ziobry Ponad połowa Polaków nie chce, by wezwano na przesłuchanie przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę… » więcej 2024-06-25, godz. 07:30 Liga NHL - historyczny sukces "Panter" (opis) Hokeiści Florida Panthers wygrali na własnym lodowisku z Edmonton Oilers 2:1 w siódmym, decydującym meczu finału ligi NHL i po raz pierwszy zdobyli Puchar… » więcej 2024-06-25, godz. 07:20 USA/ Kwestie wieku i zdolności umysłowych kandydatów dominują przed pierwszą debatą prezydencką W studiu CNN w Atlancie w czwartek po raz pierwszy przed listopadowymi wyborami zmierzą się w debacie dwaj kandydaci na prezydenta USA, Joe Biden i Donald Trump… » więcej 2024-06-25, godz. 07:20 Prof. Tadeusz Kowalski: nie ma nic dziwnego w tym, że Orlen nie chce wydawać gazet Nie ma nic dziwnego w tym, że Orlen, zajmujący się przemysłem paliwowym i energetycznym nie chce wydawać gazet, które mogłyby podlegać naciskom - powiedział… » więcej 2024-06-25, godz. 07:20 Rumunia/ Badacze walczą o wznowienie śledztwa ws. „sierocińców grozy” z czasów Ceausescu Rumuński Sąd Apelacyjny ma ogłosić we wtorek decyzję w sprawie wznowienia umorzonego w 2023 r. postępowania dotyczącego zbrodni reżimu komunistycznego… » więcej 2024-06-25, godz. 07:10 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 07:10 Andrzej Mularczyk: życie pisze nieprawdopodobne scenariusze i warto z niego czerpać (wywiad, część 1) Tematy reportaży są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy się rozejrzeć i posłuchać ludzi, których spotykamy. Życie pisze nieprawdopodobne scenariusze i warto… » więcej 2024-06-25, godz. 07:10 Andrzej Mularczyk: w scenariuszach wiele czerpałem z historii swojej i rodziny (wywiad, część 2) Pierwowzorem Kazimierza Pawlaka z 'Samych swoich' był wujek Andrzeja Mularczyka, film 'Jeszcze słychać śpiew i rżenie konie' opowiada o jego ojcu. 'W moich… » więcej 2024-06-25, godz. 07:10 Gwiazda muzyki sprzeciwia się temu, aby na jej koncertach fani życzyli śmierci Taylor Swift Wydana przed dwoma miesiącami przez Taylor Swift płyta „The Tortured Poets Department” nieustannie utrzymuje się na szczycie zestawień najlepszych albumów… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 Szef GIS: Najbardziej obawiam się polityki w ochronie zdrowia (wywiad) Największym zagrożeniem jest upolitycznienie obszaru medycznego, który powinien być zarezerwowany dla profesjonalistów - powiedział PAP nowy Główny Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »