Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-08, 06:00 Autor: PAP

Lecznicza nanocząsteczka może przenikać do mózgu

Polimerowa nanocząsteczka zdolna do przeniknięcia bariery krew-mózg może znaleźć zastosowanie w leczeniu przerzutów do mózgu i pierwotnych nowotworów piersi – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Nanocząsteczkę opracowali naukowcy z Sylvester Comprehensive Cancer Center przy University of Miami Miller School of Medicine. W założeniu miałaby niszczyć podczas jednego zabiegu pierwotne nowotwory piersi oraz przerzuty do mózgu. Badania laboratoryjne potwierdziły, że pod wpływem nanocząsteczek guzy piersi i mózgu zmniejszają się.


Przerzuty do mózgu to wtórne nowotwory, które najczęściej powstają z komórek guzów litych, takich jak rak piersi, płuc i okrężnicy. W takich przypadkach rokowanie często jest złe. Leczenie utrudnia oddzielająca mózg od reszty organizmu bariera krew-mózg, przez którą potrafi przeniknąć niewiele substancji (do tych, które przenikają należy na przykład alkohol, ale nie nadaje się on na lek przeciwnowotworowy).


Nowa nanocząsteczka wykonana z biodegradowalnego polimeru zawiera dwa proleki ukierunkowane na mitochondria, które odpowiadają za wytwarzanie energii w komórkach – także w komórkach nowotworów, które potrzebują szczególnie dużo energii.


Według starszej autorki artykułu (https://doi.org/10.1073/pnas.2318119121), dr Shanty Dhar, nanocząsteczka może w przyszłości znaleźć zastosowanie w leczeniu przerzutów, a dodatkową korzyścią będzie jednoczesne leczenie guza pierwotnego. Badania przedkliniczne wykazały, że ta metoda może zmniejszyć guzy piersi i mózgu.


"Zawsze mówię, że nanomedycyna to przyszłość, ale oczywiście już w niej byliśmy" – powiedziała doktor Dhar, odnosząc się do dostępnych na rynku szczepionek przeciwko Covid-19, które w swoim składzie wykorzystują nanocząsteczki. "Nanomedycyna to zdecydowanie także przyszłość terapii nowotworów" - dodała.


Zastosowane w nanocząsteczkach leki to zmodyfikowana wersja klasycznego chemioterapeutyku cisplatyny, która uszkadza DNA w szybko rosnących komórkach, skutecznie zatrzymując ich wzrost. Jednak komórki nowotworowe potrafią naprawić swoje DNA, co czasami prowadzi do oporności na cisplatynę. Zespół Dhar zmodyfikował cisplatynę, aby uszkadzała nie DNA jądrowe (DNA tworzące nasze chromosomy i genom) – ale DNA mitochondrialne. Mitochondria powstały w zamierzchłej przeszłości ze zasymilowanych bakterii. Dostarczają komórkom energii i zawierają własne, znacznie mniejsze genomy które nie mają tak sprawnych mechanizmów naprawy DNA jak DNA komórkowe.


Zmodyfikowaną cisplatynę nazwano Platyną-M. Atakuje ona proces wytwarzania energii znany jako fosforylacja oksydacyjna. Ponieważ komórki nowotworowe mogą przełączać się między różnymi źródłami energii, aby podtrzymać swój wzrost i proliferację, naukowcy połączyli Platynę-M z innym opracowanym lekiem, Mito-DCA, który działa głównie na białko mitochondrialne zwane kinazą i hamuje glikolizę, czyli inny rodzaj wytwarzania energii.


Wyspecjalizowane nanocząsteczki wypełnione lekami zostały sprawdzone w badaniach przedklinicznych. Jak wykazały badania laboratoryjne, zmniejszają one zarówno guzy piersi, jak i przerzuty tego raka do mózgu. Połączenie nanocząstek i leku okazało się również nietoksyczne i znacznie wydłużało przeżycie.


Zespół z University of Miami Miller School of Medicine chce przetestować swoją metodę w laboratorium, aby dokładniej odtworzyć przerzuty do ludzkiego mózgu, być może nawet z wykorzystaniem komórek nowotworowych pochodzących od pacjentów. Chcą także przetestować lek na laboratoryjnych modelach glejaka wielopostaciowego, szczególnie agresywnego raka mózgu.(PAP)


Autor: Paweł Wernicki


pmw/ zan/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 13:10 Malawi/ Wiceprezydent Saulos Chilima zginął w katastrofie samolotu (krótka) Wiceprezydent Malawi Saulos Chilima wraz z dziewięcioma innymi osobami zginął w katastrofie samolotu wojskowego na północy kraju - poinformował we wtorek… » więcej 2024-06-11, godz. 13:10 Siemoniak: od 1 lipca zacznie funkcjonować 10 nowych delegatur ABW W marcu premier Tusk zadecydował o przywróceniu zlikwidowanych przez rząd premier Szydło dziesięciu delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zaczną… » więcej 2024-06-11, godz. 13:10 MKiDN: pierwsze posiedzenie Rady PISF; przewodniczącym Andrzej Jakimowski Przewodniczącym Rady PISF został reżyser i członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich Andrzej Jakimowski, wiceprzewodniczącą - prezeska zarządu Stowarzyszenia… » więcej 2024-06-11, godz. 13:10 W. Brytania/ Przed wyborami bezrobocie wzrosło do najwyższego poziomu od 2,5 roku Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu do 4,4 proc., co jest najwyższym poziomem od września 2021 roku - poinformował we wtorek brytyjski… » więcej 2024-06-11, godz. 13:10 Thorium Space S.A. i Hellas Sat nawiązały kluczową współpracę w ramach MoU na rozwój w pełni elastyczngo payloadu… 10 czerwca b.r., w Atenach, Thorium Space i Hellas Sat podpisały porozumienie o współpracy (MoU) dotyczące rozwoju i budowy elastycznego, w pełni cyfrowo… » więcej 2024-06-11, godz. 13:10 Kraków/ Dziewiąta figurka pojawiła się na smoczym szlaku Dziewiąta figurka legendarnego smoka pojawiła się na smoczym szlaku w Krakowie. Rzeźbę stwora, któremu nadano imię Kazimierz, uroczyście odsłonięto we… » więcej 2024-06-11, godz. 13:00 Lekkoatletyczne ME - Polki awansowały do finału sztafety 4x100 m Kryscina Cimanouska, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda awansowały do finału sztafety 4x100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie… » więcej 2024-06-11, godz. 13:00 MRiRW: konsultacje ws. projektu zmiany rozporządzenia dot. wsparcia dla mśp rolnych Trwają konsultacje społeczne dot. wydłużenia czasu realizacji przedsięwzięć przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w zakresie rolnictwa i rybołówstwa… » więcej 2024-06-11, godz. 13:00 Muzeum Auschwitz: powstaje nowa wystawa polska; otwarcie za rok Nowa stała wystawa „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej” powstaje na dwóch kondygnacjach poobozowego bloku… » więcej 2024-06-11, godz. 13:00 ZUS: duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus Na około 100 tys. dzieci nie złożono jeszcze wniosków o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Jeśli rodzice zrobią to w czerwcu mogą spodziewać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »