Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-07, 01:00 Autor: PAP

Kirgistan/ Społeczeństwo zaniepokojone narastającą islamizacją edukacji

W położonym w Azji Centralnej Kirgistanie lawinowo rośnie liczba islamskich placówek edukacyjnych. Budzi to zaniepokojenie opinii publicznej, władz, oraz licencjonowanych przez państwo przedstawicieli muzułmańskiego duchowieństwa - poinformował portal Azattyk, kazachska sekcja Radia Swoboda.

Choć Kirgistan jest jedną z najmniej zaludnionych postsowieckich republik w Azji Centralnej (zamieszkuje go niespełna 7 mln ludzi), działa w nim 130 religijnych placówek edukacyjnych, w tym 34 medresy dla dziewcząt. Dla porównania, w zamieszkanym przez ponad 20 milionów osób Kazachstanie szkół takich jest 12, a w liczącym ponad 35 mln ludzi Uzbekistanie instytucji takich jest 15. Działalność islamskich szkół w Kirgistanie nie jest jednak uregulowana, a przedstawiciele różnych sfer społecznych obawiają się, że prowadzi to do islamizacji kraju.


Ponadto ilość nie przeradza się w jakość - twierdzą korespondenci portalu i podają przykład nowoczesnej medresy w obwodzie oskim na południu kraju, w którym dziewczęta pilnie czytają arabski tekst Koranu, niewiele z niego rozumiejąc. "Nie rozumiem jej znaczenia" - powiedziała jedna z uczennic, gdy poproszono ją o wyjaśnienie istoty Sury 30, którą studiuje. "Właśnie przeczytałam surę 78" - powiedziała inna. "Ale jeszcze nie rozumiem jej znaczenia" - dodała.


Szkoły religijne takie jak ta, są obecnie przedmiotem debaty na temat edukacji islamskiej w Kirgistanie. Z jednej strony rośnie zapotrzebowanie na edukację religijną, w tym ze strony rodzin, które wysyłają dziewczęta do medres, "aby przygotować je do bycia narzeczonymi, które szanują islamskie obyczaje i tradycje". Z drugiej istnieją obawy dotyczące m.in. źródeł ich finansowania, jakości edukacji i ich potencjalnego oderwania od świeckiego społeczeństwa. Zdaniem wielu może to wzmocnić ekstremistyczne tendencje i podważyć świecki charakter państwa.


Dyplom wydawany przez takie medresy, który pozwala ich absolwentkom nauczać "podstaw nauk szariatu" (bez zrozumienia podstaw znaczenia Koranu), daje niewiele perspektyw pracy poza szkołami religijnymi. Nie ma on również żadnej wartości dla świeckich uniwersytetów - twierdzi portal Azattyk.


Obawy budzą źródła finansowania niektórych placówek. Wiadomo, że wiele medres powstało z funduszy pochodzących z krajów Zatoki Perskiej, które chcą rozszerzyć swoje wpływy w Kirgistanie. Budzi to obawy, że inne odmiany islamu niż umiarkowany islam hanaficki głoszony przez główny nurt reprezentowany przez kirgiskich muftich zaczną przenikać do kirgiskiego społeczeństwa. Faktem jest też, że niektóre placówki sfinansowali lokalni politycy szukający poparcia wśród religijnie nastawionego społeczeństwa.


Od czasu do czasu służby bezpieczeństwa Kirgistanu informują o kontrolach szkół oficjalnych i "podziemnych", a także o zamykaniu i zawieszaniu niektórych z nich. Znane są przypadki, gdy organizatorzy nielegalnych zajęć nie mają formalnego wykształcenia religijnego, a wiele nauczanych przez niego dzieci nie uczęszczało do zwykłej szkoły. Władze twierdzą, że obywatele sami informują, gdy dostrzegają, że działalność medres jest niewłaściwa i może prowadzić do wzrostu tendencji ekstremistycznych.


Krytyków jednak to nie przekonuje. Obserwatorzy twierdzą, że niektóre medresy są zarejestrowane jako prywatne szkoły językowe i nie wspominają o religii w swoich dokumentach. Ponadto ich władze twierdzą, że nauka w nich jest bezpłatna, choć zaprzeczają temu sami uczniowie i ich rodzice. (PAP)


sm/ jm/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 13:00 Strzał w dziesiątkę dla kibiców piłkarskich: polska drużyna narodowa zakłada bazę na EURO 2024 w Hanowerze (Me… Napięcie rośnie. Już tylko kilka dni pozostało do gwizdka inaugurującego Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn i Region Hanower pulsuje radością… » więcej 2024-06-10, godz. 13:00 Wybory do PE/ Politolog: liberalna ewolucja EPL pożywką dla sił prawicowych w UE Widoczna w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego tendencja głosowania na siły prawicowe, w tym ugrupowania radykalnej prawicy, to efekt trwającej… » więcej 2024-06-10, godz. 13:00 Marta Miączyńska wiceprzewodniczącą Rady EMBO Prof. Marta Miączyńska została wiceprzewodniczącą Rady EMBO - Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej. To jedna z bardziej rozpoznawalnych organizacji… » więcej 2024-06-10, godz. 13:00 NFZ przypomina o bezpłatnych badaniach prenatalnych Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał, że od 5 czerwca każda kobieta może bezpłatnie wykonać badania prenatalne. Jak podkreślił, odgrywają one kluczową… » więcej 2024-06-10, godz. 13:00 Ekstraklasa piłkarska - nowy trener Lecha: drużyna ma grać szybciej i agresywniej 'Lech ma swoją strategię, jest rozsądnie zarządzany i ma entuzjastycznych kibiców. Walczy zawsze o najwyższe cele - to jest środowisko, w którym lubię… » więcej 2024-06-10, godz. 12:50 ZNP apeluje do MEN o rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli (opis) O rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli zaapelował w poniedziałek do MEN prezes ZNP Sławomir Broniarz. Podkreślił, że potrzebne… » więcej 2024-06-10, godz. 12:50 27. Piknik Naukowy pod hasłem “Nie do wiary!” - już w sobotę w Warszawie Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu i inne atrakcje zobaczą uczestnicy 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia oraz… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Wybory do PE/ Analityk dla PAP: wybory pokazały podział Słowacji na dwa obozy polityczne Wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały, że Słowacja nadal jest podzielona na dwa obozy polityczne - powiedział PAP analityk ośrodka NSM Market Research… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Mazowieckie/ Marszałkiem Mazowsza kolejny raz został Adam Struzik Kolejny raz marszałkiem województwa mazowieckiego został Adam Struzik - tak zadecydowali w poniedziałek radni sejmiku województwa mazowieckiego. Adam Struzik… » więcej 2024-06-10, godz. 12:40 Wybory do PE/ Były rzecznik rządu Piotr Müller z lepszym wynikiem niż wieloletnia eurodeputowana Anna Fotyga B. rzecznik rządu Piotr Müller, który startował do europarlamentu z okręgu pomorskiego, w niedzielnych wyborach uzyskał lepszy wynik niż wieloletnia eurodeputowana… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »