Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-30, 21:30 Autor: PAP

KPRM: rząd przyjął uchwałę ws. Wieloletniego Planu Finansowego Państwa

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027. Deficyt będzie się zmniejszał, a dług publiczny nie przekroczy 60 proc. PKB - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.

Jak podano w komunikacie, Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP) przedstawia średniookresowy scenariusz sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych do 2027 roku. Określa również główne cele funkcji państwa oraz ich mierniki. Plan jest podstawą do przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2025 rok.


Scenariusz przyjęty na 2024 r. zakłada ożywienie gospodarcze. Tempo wzrostu gospodarczego ma wzrosnąć do 3,1 proc. Wpływ na to będzie miała spadająca inflacja oraz powrót do dodatniej dynamiki płac. Dodatkowym czynnikiem, który będzie stymulować gospodarkę będą inwestycje podejmowane w ramach KPO. "Oczekuje się, że przyczyni się to również do przyspieszenia wzrostu PKB w 2025 r. do 3,7 proc." - poinformowała KPRM.


WPFW zakłada również, że Polska pozostanie krajem o niskiej stopie bezrobocia – wskaźnik ten osiągnie 2,9 proc. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2024 r. wzrośnie zaś o 0,5 proc. Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2024 r. w ujęciu realnym wzrośnie o 6,4 proc. (wobec 0,9 proc. w 2023 r.). "Mają na to wpływ podwyżki płacy minimalnej oraz wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym" - przekazano w komunikacie.


Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł w 2023 r. 5,1 proc. PKB, a dług sektora - 49,6 proc. PKB. Główną przyczyną deficytu były wysokie wydatki obronne, środki zastosowane w celu złagodzenia skutków wysokich cen energii oraz kontynuowanie pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy - podała KPRM, podkreślając, że w związku z tym przekroczenie progu 3 proc. PKB miało charakter wyjątkowy.


Plan zakłada, że deficyt nominalny w 2024 r. utrzyma się na poziomie z ubiegłego roku. Wpływ na to będą miały m.in. działania osłonowe, kontynuowanie polityki prorodzinnej czy senioralnej oraz utrzymanie wysokich wydatków na obronność.


Zakłada się jednak od 2025 roku stopniowe zmniejszanie deficytu. "Bez dodatkowych działań konsolidacyjnych dług sektora przekroczyłby w 2026 r. 60 proc. PKB, ze względu na wydatki militarne" - podkreślono.


Jak przekazała KPRM, rząd przedstawi jesienią tego roku strategię konsolidacji w ramach planu budżetowo-strukturalnego, który jest wymagany przez nowe zasady zarządzania gospodarczego UE. W efekcie dług sektora nie przekroczy 60 proc. PKB.


Z przekazanych przez KPRM informacji wynika, że według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów nastąpił wyraźny wzrost luki VAT w 2023 r. Zwiększyła się ona o 8,5 punktu procentowego i wyniosła 15,8 proc. potencjalnych wpływów.


Jak zapowiedziano w komunikacie, planuje się stworzenie niezależnego od Ministerstwa Finansów organu – Rady Fiskalnej, która będzie opiniować i monitorować przestrzeganie realizacji budżetu, a także przygotowywać prognozy i założenia makroekonomiczne. Planowana jest też aktualizacja przepisów związanych ze Stabilizującą Regułą Wydatkową (SRW). "Aktualnie trwa przegląd funkcjonowania SRW, a wnioski zostaną uwzględnione w aktualizacji" - wskazała KPRM. (PAP)


gkc/ mick/


Kraj i świat

2024-06-14, godz. 10:20 Matt Damon i Casey Affleck w zwiastunie filmu „Podżegacze” 9 sierpnia na platformie streamingowej Apple TV+ swoją premierę będzie miał film „Podżegacze” z Mattem Damonem i Caseyem Affleckiem w rolach głównych… » więcej 2024-06-14, godz. 10:20 KRRiT wydała stanowisko w sprawie roli Krajowej Rady w sytuacji wojny hybrydowej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała w piątek stanowisko w sprawie roli Krajowej Rady w sytuacji wojny hybrydowej. Wskazała w nim za zagrożenia… » więcej 2024-06-14, godz. 10:20 PiS powołuje zespół ds. badania wpływów rosyjskich Posłowie PiS zapowiedzieli powołanie zespołu ds. badania wpływów rosyjskich. Jak twierdzą, będzie on 'odkłamywać' ustalenia rządowej komisji, na czele… » więcej 2024-06-14, godz. 10:20 Sejm skierował do dalszych prac projekt formalnie kończący działalność komisji ds. wpływów rosyjskich Sejm skierował w piątek do dalszych prac komisji projekt ustawy, która formalnie ma zakończyć działalność Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich… » więcej 2024-06-14, godz. 10:20 Trzaskowski: Campus Polska Przyszłości przyczynia się do większego zainteresowania młodych ludzi polityką Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w tegorocznej edycji Campus Polska Przyszłości weźmie udział rekordowa liczba uczestników. Jego zdaniem… » więcej 2024-06-14, godz. 10:10 Sejm/ Prezydencki projekt o strukturze dowodzenia trafi do komisji obrony Sejm nie przychylił się w piątek do wniosku o niezwłoczne przejście do drugiego czytania prezydenckiego projektu o strukturze dowodzenia. Projektowane przepisy… » więcej 2024-06-14, godz. 10:10 Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego: głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców Sejm uchwalił w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, wprowadzającą możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w kraju i za granicą… » więcej 2024-06-14, godz. 10:10 ME 2024 - w puli nagród 331 milionów euro W puli nagród rozpoczynających się wieczorem piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech jest 331 milionów euro. To identyczna kwota jak w poprzedniej edycji… » więcej 2024-06-14, godz. 10:00 Robert Pattinson zrealizuje remake „Opętania” Andrzeja Żuławskiego Parker Finn, twórca horroru „Uśmiechnij się” oraz gwiazdor „Zmierzchu” i „Batmana” Robert Pattinson połączą siły w celu zrealizowania remake’u… » więcej 2024-06-14, godz. 10:00 Politico: Białoruś dostarczała broń Azerbejdżanowi; Armenia uznaje to za zdradę sojusznika Białoruś dostarczała zaawansowaną broń Azerbejdżanowi w latach 2018-2022 - wynika z dokumentów, które w piątek omawia Politico. Portal twierdzi, że Armenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »