Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-28, 07:30 Autor: PAP

Szef rumuńskiej Polonii: jesteśmy razem, chcemy działać, nie ma żadnego „sekretu”

Tak naprawdę nie ma żadnego sekretu w działalności polskiej mniejszości na Bukowinie i w całej Rumunii – po prostu jesteśmy razem i chcemy coś robić, by zachowywać polską tradycję, kulturę i religię – powiedział PAP prezes Związku Polaków w Rumunii i poseł Gerwazy Longher.

„Obchodzimy dzisiaj wspólnie te święta, które dla nas, dla rumuńskiej Polonii, są bardzo ważne. To połączone obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi RP oraz Dnia Konstytucji. Cała bukowińska Polonia zebrała się, by świętować” – powiedział PAP w sobotę w Pojanie Mikuli Gerwazy Longher, szef Związku Polaków w Rumunii oraz poseł, reprezentujący polską mniejszość w rumuńskim parlamencie.


W Pojanie Mikuli, jednej z trzech najbardziej znanych „polskich wsi” na Bukowinie, odbyły się obchody świąt narodowych z udziałem miejscowych Polaków, dyplomatów polskich z konsulatu w Bukareszcie, przedstawicieli władz lokalnych oraz żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Krajowej. Po mszy świętej w miejscowym kościele obyły się występy polonijnych zespołów ludowych i piknik w Domu Polskim.


Jak powiedział Longher, Polonia bukowińska „jeszcze w czasach, kiedy Polski nie było na mapie świata, w czasach rozbiorów, zbudowała Dom Polski w Suczawie”. „Powstał on w latach w 1903-1907, znajduje się tam siedziba główna Związku Polaków w Rumunii. I utrzymał się taki zwyczaj, że członkowie Związku chcą mieć Dom Polski w każdej miejscowości. W ostatnich latach udało nam się w naszych okolicach odnowić lub zbudować siedem Domów Polskich i dwie siedziby” – dodaje Gerwazy Longher.


Jak mówi, Domy Polskie to miejsca, wokół których koncentruje się życie polskiej mniejszości. To także naturalne miejsce, do którego kierują się np. przybywający tutaj turyści z Polski.


„Domy powstają po to, żeby podtrzymywać polską kulturę, tradycję, obyczaje i religię na Bukowinie. My jako katolicy jesteśmy na Rumunii w mniejszości, dlatego jest to dla nas także bardzo ważne” – opowiada rozmówca PAP.


Bukowina rumuńska jest miejscem największego skupienia polskiej mniejszości. Jak mówi Longher, szacuje się, że w regionie liczy ona ok. 5 tys. Polacy mieszkają w Suczawie, w Kaczyce i innych miejscowościach, ale najbardziej „kompaktowo” są skupieni w trzech wsiach – Nowym Sołońcu, Pojanie Mikuli i Pleszy. Historia polskiej mniejszości w tych okolicach sięga ponad 200 lat temu.


„Jako pierwsi przybyli na te tereny górnicy z okolic Bochni i Wieliczki. W Kaczyce odkryto solankę i władze otworzyły kopalnie soli. Potrzebni byli dobrzy fachowcy i górnicy spod Krakowa przyjechali tutaj do pracy. Druga fala to byli górale czadeccy, którzy przybyli tutaj w 1834 r. i założyli wieś Nowy Sołoniec, a w kolejnych latach Pleszę i Pojanę Mikuli” – opowiada Longher.


Dzisiaj rumuńska Polonia utrzymuje ścisłe kontakty z Polską, a miejscowe władze wymieniają ją jako „wzorcową mniejszość”. W czasach komunizmu Polacy z Bukowiny nie mieli praktycznie żadnej możliwości kontaktu z Polską. „Wiedzieliśmy, że Polska jest tam, daleko” – mówi Longher, machając ręką.


Szef Związku Polaków w Rumunii uważa, że na korzyść polskiej mniejszości działa przywiązanie do tradycji, determinacja jej członków i – paradoksalnie – stosunkowo niewielka liczebność. „Działamy w jednej organizacji, nie jesteśmy rozproszeni na różne struktury. Jesteśmy zjednoczeni i robimy to, co trzeba. Zajmujemy się kulturą, tradycją, a nie jakimiś sprawami politycznymi. Wszyscy rozumieją, że musimy być razem, bo nie ma nas tak dużo. Jak będziemy rozproszeni i podzieleni, to nic nie zrobimy- podsumowuje Longher.


Z Pojany Mikuli Justyna Prus (PAP)


just/ jm/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 08:20 Thomas Schlesser: żaden podręcznik do historii sztuki nie odniósł takiego sukcesu jak "Oczy Mony" (wywiad) Mieszanka powieściowej narracji i historii sztuki sprawia, że książka cieszy się takim powodzeniem - powiedział PAP Thomas Schlesser, historyk sztuki, autor… » więcej 2024-05-23, godz. 08:10 Śląskie/ Policja ujęła sześcioro podejrzanych o oszustwa nigeryjskie; ich ofiary straciły 25 mln zł Co najmniej 25 mln zł straciły ofiary gangu zajmującego się tzw. oszustwami nigeryjskimi. Śląscy policjanci zatrzymali sześcioro członków tej grupy i… » więcej 2024-05-23, godz. 08:00 Różański kontra Okolie na ringu w Rzeszowie W piątek (godz. 19.30) w rzeszowskiej hali na Podpromiu Łukasz Różański (15-0, 14 KO) stanie do obrony mistrzowskiego pasa w kategorii bridger. Jego przeciwnikiem… » więcej 2024-05-23, godz. 08:00 Jeśli płakałem, to jedynie ze śmiechu - 150 lat temu urodził się Antoni Fertner 23 maja 1874 roku urodził się Antoni Fertner, aktor, komik, znany m.in. z filmów „Jaśnie pan szofer”, „Ada, to nie wypada” i „Zapomniana melodia”… » więcej 2024-05-23, godz. 07:50 Litwa/ W Połądze rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Północnej Sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku, a także wsparcie dla Ukrainy oraz program lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie… » więcej 2024-05-23, godz. 07:50 Warszawa/ W czwartek radni zadecydują o wysokości pensji prezydenta Warszawy Podczas czwartkowej sesji radni zajmą się wynagrodzeniem prezydenta Warszawy. Jak dowiedziała się PAP, projekt uchwały przewiduje utrzymanie pensji Rafała… » więcej 2024-05-23, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik środowego meczu 3. rundy play off - finału konferencji - hokejowej ligi NHL: Konferencja Wschodnia New York Rangers - Florida Panthers 0:3(stan rywalizacji… » więcej 2024-05-23, godz. 07:40 Warszawa/ Utrudnienie na S8 po zderzeniu trzech pojazdów Na drodze krajowej S8 w Warszawie między węzłami Wisłostrada i Modlińska doszło do kolizji ciężarówki z dwoma samochodami osobowymi - poinformował w… » więcej 2024-05-23, godz. 07:40 "Rz": Lokalny problem PO Wyklarował się układ sił na Dolnym Śląsku. PiS straciło województwo, ale w koalicji są Bezpartyjni Samorządowcy, którzy już współrządzili regionem… » więcej 2024-05-23, godz. 07:40 Glen Powell gwiazdą nowej ekranizacji sztuki „Niebiosa mogą zaczekać” Napisana przez Harry’ego Segalla sztuka „Niebiosa mogą zaczekać” doczeka się kolejnej ekranizacji. W roli głównej wystąpi w niej Glen Powell. W 1978… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »