Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-28, 07:30 Autor: PAP

Szef rumuńskiej Polonii: jesteśmy razem, chcemy działać, nie ma żadnego „sekretu”

Tak naprawdę nie ma żadnego sekretu w działalności polskiej mniejszości na Bukowinie i w całej Rumunii – po prostu jesteśmy razem i chcemy coś robić, by zachowywać polską tradycję, kulturę i religię – powiedział PAP prezes Związku Polaków w Rumunii i poseł Gerwazy Longher.

„Obchodzimy dzisiaj wspólnie te święta, które dla nas, dla rumuńskiej Polonii, są bardzo ważne. To połączone obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi RP oraz Dnia Konstytucji. Cała bukowińska Polonia zebrała się, by świętować” – powiedział PAP w sobotę w Pojanie Mikuli Gerwazy Longher, szef Związku Polaków w Rumunii oraz poseł, reprezentujący polską mniejszość w rumuńskim parlamencie.


W Pojanie Mikuli, jednej z trzech najbardziej znanych „polskich wsi” na Bukowinie, odbyły się obchody świąt narodowych z udziałem miejscowych Polaków, dyplomatów polskich z konsulatu w Bukareszcie, przedstawicieli władz lokalnych oraz żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Krajowej. Po mszy świętej w miejscowym kościele obyły się występy polonijnych zespołów ludowych i piknik w Domu Polskim.


Jak powiedział Longher, Polonia bukowińska „jeszcze w czasach, kiedy Polski nie było na mapie świata, w czasach rozbiorów, zbudowała Dom Polski w Suczawie”. „Powstał on w latach w 1903-1907, znajduje się tam siedziba główna Związku Polaków w Rumunii. I utrzymał się taki zwyczaj, że członkowie Związku chcą mieć Dom Polski w każdej miejscowości. W ostatnich latach udało nam się w naszych okolicach odnowić lub zbudować siedem Domów Polskich i dwie siedziby” – dodaje Gerwazy Longher.


Jak mówi, Domy Polskie to miejsca, wokół których koncentruje się życie polskiej mniejszości. To także naturalne miejsce, do którego kierują się np. przybywający tutaj turyści z Polski.


„Domy powstają po to, żeby podtrzymywać polską kulturę, tradycję, obyczaje i religię na Bukowinie. My jako katolicy jesteśmy na Rumunii w mniejszości, dlatego jest to dla nas także bardzo ważne” – opowiada rozmówca PAP.


Bukowina rumuńska jest miejscem największego skupienia polskiej mniejszości. Jak mówi Longher, szacuje się, że w regionie liczy ona ok. 5 tys. Polacy mieszkają w Suczawie, w Kaczyce i innych miejscowościach, ale najbardziej „kompaktowo” są skupieni w trzech wsiach – Nowym Sołońcu, Pojanie Mikuli i Pleszy. Historia polskiej mniejszości w tych okolicach sięga ponad 200 lat temu.


„Jako pierwsi przybyli na te tereny górnicy z okolic Bochni i Wieliczki. W Kaczyce odkryto solankę i władze otworzyły kopalnie soli. Potrzebni byli dobrzy fachowcy i górnicy spod Krakowa przyjechali tutaj do pracy. Druga fala to byli górale czadeccy, którzy przybyli tutaj w 1834 r. i założyli wieś Nowy Sołoniec, a w kolejnych latach Pleszę i Pojanę Mikuli” – opowiada Longher.


Dzisiaj rumuńska Polonia utrzymuje ścisłe kontakty z Polską, a miejscowe władze wymieniają ją jako „wzorcową mniejszość”. W czasach komunizmu Polacy z Bukowiny nie mieli praktycznie żadnej możliwości kontaktu z Polską. „Wiedzieliśmy, że Polska jest tam, daleko” – mówi Longher, machając ręką.


Szef Związku Polaków w Rumunii uważa, że na korzyść polskiej mniejszości działa przywiązanie do tradycji, determinacja jej członków i – paradoksalnie – stosunkowo niewielka liczebność. „Działamy w jednej organizacji, nie jesteśmy rozproszeni na różne struktury. Jesteśmy zjednoczeni i robimy to, co trzeba. Zajmujemy się kulturą, tradycją, a nie jakimiś sprawami politycznymi. Wszyscy rozumieją, że musimy być razem, bo nie ma nas tak dużo. Jak będziemy rozproszeni i podzieleni, to nic nie zrobimy- podsumowuje Longher.


Z Pojany Mikuli Justyna Prus (PAP)


just/ jm/


Kraj i świat

2024-05-12, godz. 12:50 W. Brytania/ Szef MSZ Cameron: embargo na dostawy broni do Izraela wzmocniłoby Hamas Wprowadzenie embarga na sprzedaż brytyjskiej broni do Izraela nie byłoby mądrym posunięciem, bo jedynie wzmocniłoby Hamas - powiedział w niedzielę brytyjski… » więcej 2024-05-12, godz. 12:50 Śląskie/ Nie ma doniesień o śniętych rybach w wodach zanieczyszczonych po pożarze w Siemianowicach Nie ma zgłoszeń, by na skutek zanieczyszczenia wód po pożarze nielegalnego składowiska w Siemianowicach Śląskich doszło do śnięcia ryb, nie ma też informacji… » więcej 2024-05-12, godz. 12:50 Liga MLS - bramka Bogusza dla Los Angeles FC Mateusz Bogusz strzelił gola dla Los Angeles FC w wygranym 3:0 (2:0) meczu u siebie z Vancouver Whitecaps w amerykańskiej lidze piłkarskiej MLS. To jego czwarte… » więcej 2024-05-12, godz. 12:40 PSP: w gaszeniu pożaru na Marywilskiej brało udział ponad 240 strażaków; sytuacja jest opanowana (opis) W gaszeniu pożaru na Marywilskiej brało udział ponad 240 strażaków, w szczytowej fazie było 99 wozów bojowych, obecnie - 79; sytuacja jest opanowana, ale… » więcej 2024-05-12, godz. 12:20 Wietnamscy przedsiębiorcy: pożar Marywilskiej to wielkie straty dla kupców (aktl.) Pożar CH Marywilska to tragedia dla tysięcy kupców i ich rodzin; oznacza wielkie straty finansowe i utratę źródła utrzymana na długi okres - poinformowało… » więcej 2024-05-12, godz. 12:20 GIOŚ: stężenie pyłów zawieszonych w związku z pożarem hali na Marywilskiej 44 nie jest istotnie podwyższone Nie ma istotnego podwyższenia stężeń pyłu zwieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. Jedynie na stacji na Bielanach odnotowano wartości… » więcej 2024-05-12, godz. 12:10 Wiceprezydent Warszawy o działce przy Marywilskiej 44: miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży tej działki (kr… Miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży działki przy Marywilskiej 44. Teren jest szeroki, objęty wielorakimi roszczeniami dawnych właścicieli - powiedział… » więcej 2024-05-12, godz. 12:00 Wojewoda mazowiecki: rozważymy udzielenie najemcom pomocy ze środków kryzysowych (krótka3) Jutro lub we wtorek podjęte zostaną decyzje na temat dalszych kroków w sprawie centrum handlowego przy Marywilskiej. Rozważone będzie uruchomienie środków… » więcej 2024-05-12, godz. 12:00 Beskidy/ Znane osoby wesprą ideę transplantacji na Biegu po Nowe Życie Osoby po przeszczepach organów i lekarze transplantolodzy, a wraz z nimi popularni aktorzy, piosenkarze, dziennikarze i sportowcy będą promowali ideę transplantacji… » więcej 2024-05-12, godz. 12:00 Niemcy/ Badanie: prawie połowa obywateli uważa atak Rosji na NATO za mało prawdopodobny Chociaż zachodni eksperci ds. bezpieczeństwa uważają, że rosyjski atak na terytorium państw NATO jest możliwy w dającej się przewidzieć przyszłości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »