Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-25, 16:40 Autor: PAP

UE/ Parlament Europejski potępił atak Iranu na Izrael

W przyjętej w czwartek przez PE rezolucji eurodeputowani potępili kwietniowy atak Iranu na Izrael i wezwali oba te kraje do deeskalacji konfliktu. Zażądali również umieszczenia irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na unijnej liście organizacji terrorystycznych.

W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran ostrzelał Izrael przy pomocy dronów i pocisków rakietowych w odwecie za wcześniejszy izraelski atak na irański konsulat w Damaszku, w wyniku którego zginęło kilku wyższych rangą irańskich dowódców, w tym m.in. generał brygady Mohammad Reza Zahedi, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds w Syrii i w Libanie.


W czwartek podczas sesji plenarnej w Strasburgu PE przyjął rezolucję potępiającą działania Teheranu. Chociaż europosłowie zaznaczyli w rezolucji, że izraelski atak na konsulat Iranu był sprzeczny z prawem międzynarodowym, zgodnie z którym misje dyplomatyczne i konsularne są nietykalne, to wyrazili pełne poparcie dla bezpieczeństwa państwa Izrael i jego obywateli. Potępili także wystrzeliwanie rakiet w kierunku tego kraju przez sojuszników Iranu, w tym libański Hezbollah czy jemeńskich rebeliantów Huti. Jednocześnie deputowani do PE wyrazili poważne zaniepokojenie ryzykiem eskalacji izraelsko-irańskiego konfliktu i zaapelowali do obu państw o jego wygaszenie oraz "maksymalną powściągliwość".


Parlament przyjął z zadowoleniem decyzję UE o nałożeniu nowych sankcji na Iran, w tym na produkcję oraz dostawy dronów i pocisków rakietowych do Rosji i na Bliski Wschód. Eurodeputowani wezwali jednak Radę i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do wpisania na unijną listę organizacji terrorystycznych również Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, czyli jednego ze skrzydeł irańskich sił zbrojnych. "Ta decyzja jest już dawno spóźniona" - zauważyli w rezolucji unijni politycy, zaznaczając, że PE od lat nawołuje do uznania tej organizacji za terrorystyczną. PE chce, żeby na tej samej liście umieszczony został także Hezbollah.


Europarlamentarzyści wezwali także Iran do przestrzegania zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego. Zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i Radę UE w 2015 roku wspólny kompleksowy plan działania (JCPOA) miał być gwarancją tego, że irański program jądrowy będzie wykorzystywany wyłącznie do celów pokojowych.


Europosłowie potępili też stosowanie przez Iran tzw. dyplomacji zakładniczej, czyli przetrzymywania w więzieniach cudzoziemców i traktowania ich jako kart przetargowych. W irańskim więzieniu od dwóch lat przebywa m.in. unijny dyplomata, Szwed Johan Floderus. Został on aresztowany przez irańskie władze i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela, za co grozi mu nawet kara śmierci. PE wezwał Unię do utworzenia specjalnej grupy zadaniowej na rzecz pomocy rodzinom zatrzymanych i zapobieganiu aresztowaniom unijnych obywateli w Iranie.


W rezolucji pochwalono decyzję Rady o rozpoczęciu operacji ASPIDES, w ramach której UE ma zapewnić bezpieczeństwo żeglugi u wybrzeży Jemenu, gdzie Huti atakują statki handlowe z różnych państw. Jednocześnie wezwano Iran i jego sojuszników do uwolnienia i zapewnienia bezpiecznego powrotu europejskim członkom załóg schwytanym przez rebeliantów. (PAP)


jowi/ szm/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 07:50 Izrael/ Prokuratura Generalna: należy natychmiast rozpocząć pobór ultraortodoksów do wojska Po kilku godzinach od wydania werdyktu przez Sąd Najwyższy izraelska Prokuratura Generalna nakazała armii natychmiastowe rozpoczęcie poboru ultraortodoksów… » więcej 2024-06-26, godz. 07:50 ME 2024 – Prusik: mamy za mało dobrze wyszkolonych piłkarzy Waldemar Prusik ocenił, że mistrzostwa Europy świetnie pokazały, gdzie tkwi największy problem polskiego futbolu. 'Mamy za mało piłkarzy dobrze wyszkolonych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:40 Polska 2050 chce skończyć z anonimowym hejtem, szykuje projekt ustawy Dziewięcioro posłanek i posłów Polski 2050 rozpoczęło prace nad projektem ustawy antyhejterskiej. Jak powiedział PAP przewodniczący zespołu Łukasz Osmalak… » więcej 2024-06-26, godz. 07:30 Motyle mogą pokonać Atlantyk Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, po raz pierwszy wykazał, że grupa motyli przeleciała nad Oceanem Atlantyckim, pokonując odległość 4200… » więcej 2024-06-26, godz. 07:20 Ekspert: konflikt izraelsko-palestyński raczej nie wpłynie na debatę publiczną w Polsce (wywiad) Głęboka polaryzacja polityczna przykrywa w Polsce zagadnienia z nią niezwiązane. Nie ma więc dużych szans, by konflikt izraelsko-palestyński miał znaczący… » więcej 2024-06-26, godz. 07:20 Córki Edwarda Hartwiga: fotografia w naszym domu była królową sztuk pięknych (wideo) Fotografia w naszym domu była królową sztuk pięknych. Właściwie fotografie były wszędzie, łącznie z podłogą - wspominają w rozmowie z PAP.PL córki… » więcej 2024-06-26, godz. 07:10 Chiny/ Prezydent Duda: bez pokoju możemy zapomnieć o rozwoju gospodarczym Kluczem do sukcesu naszych pokoleń jest pokój; jeżeli nie ma pokoju, to możemy zapomnieć o rozwoju gospodarczym - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Dr Flis: ogłaszanie końca Trzeciej Drogi jest przedwczesne Ogłaszanie końca Trzeciej Drogi jest przedwczesne, bardziej wynika z potrzeby 'medialnej rozróby' niż z realnych przesłanek - mówi PAP socjolog dr hab. Jarosław… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Wimbledon - zakaz wnoszenia rosyjskich i białoruskich flag Rosyjskie i białoruskie flagi zostały objęte zakazem wnoszenia na teren turnieju Wimbledon - ogłosili organizatorzy tenisowej imprezy rozgrywanej na trawiastych… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 W Sejmie projekt "ustawy antyflipperskiej"; Lewica deklaruje, że jest otwarta na zmiany W środę wieczorem odbędzie się pierwsze czytanie projektu 'ustawy antyflipperskiej', złożonego przez Lewicę pod koniec marca. Lider partii Razem Adrian… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »