Radio Opole » Gospodarka
2014-03-13, 15:53 Autor: Radio Opole

Kosztowna secesja działkowców

Wiele przeszkód będą musieli pokonać działkowcy, aby oddzielić się od swojej warszawskiej centrali. W styczniu weszła w życie znowelizowana ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Umożliwia ona wystąpienie z Polskiego Związku Działkowców, który miał monopol na reprezentowanie ogrodów. Jednak opuszczenie dotychczasowych struktur nie będzie takie proste.

- Obligatoryjnie do 19 stycznia przyszłego roku musimy zwołać zebranie wszystkich członków - mówi Antoni Michalik, prezes Polskiego Związku Działkowców w Prudniku.

- Podczas zebrania nasi członkowie zdecydują, czy chcą należeć dalej do stowarzyszenia ogrodowego podlegającego PZD, czy chcą założyć nowe. Z tym, że nie może żaden z ogrodów wystąpić indywidualnie, muszą to zrobić całe Rodzinne Ogrody Działkowe. W naszym przypadku jest to 1800 działkowców. Trzeba każdego indywidualnie zawiadomić listem poleconym. Kosztować to będzie blisko 18 tysięcy złotych, a więc tyle, co nasz budżet inwestycyjny. Problemem jest też zebranie wszystkich członków w jednym miejscu. Do tego będziemy musieli wynająć stadion albo jakąś halę. To nie jest tak, że my nie chcemy podlegać pod Opole, czy Warszawę. Trzeba to dobrze przemyśleć, bo może być gorzej jak jest – powiedział Antoni Michalik.

Nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych bazuje na obywatelskim projekcie, który podpisało prawie milion osób. Część działkowców buntowała się przeciw temu, że 35 procent składek muszą odprowadzać do województwa i Warszawy. W razie opuszczenia Polskiego Związku Działkowców secesjoniści mają prawo przejąć ogrody z ich infrastrukturą oraz zgromadzone pieniądze.

Mówi Antoni Michalik:

Jan Poniatyszyn

Gospodarka

2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »