Na co wydać unijne dotacje?
Każdy region ma w swoim programie tzw. projekty kluczowe, które zostaną ocenione przez resort Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury oraz Komisję Europejską.
Jak się okazuje, Opolskie takich projektów zgłosiło 20, natomiast pozostałe województwa w kraju około 1500. Karina Bedrunka, która odpowiada za programy unijne w Urzędzie Marszałkowskim, uważa, że Opolskie zgłosiło mniej projektów, ale za to dobrych.
- Popatrzyliśmy na to rozsądnie i zgłosiliśmy tylko te, które mają szanse na realizację. Natomiast województwa, które zgłosiły ich więcej, usłyszą od Komisji Europejskiej, że ich projekty nie będą traktowane jako projekty kluczowe - przewiduje dyrektor Bedrunka.
- My, patrząc na wyniki poprzedniego rozdania unijnych dotacji, jesteśmy dobrze przygotowani do wchłaniania pieniędzy z Brukseli - ocenia burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. - Co do niewielkiej liczby projektów kluczowych, to jest to wynik aktywności, której być może w tej sprawie zabrakło.
Przypomnijmy, że w zgłoszonych już projektach kluczowych najwięcej, bo aż 170 milionów euro, przeznaczono na transport i poprawę infrastruktury drogowej. W planach jest między innymi budowa obwodnicy Dobrzenia Wielkiego i Czarnowąs a także poprawa dostępności do węzłów autostrady A 4 oraz skomunikowanie autostrady z południową częścią regionu. Na wsparcie badań naukowych przeznaczono około 25 mln euro, na ochronę środowiska naturalnego 34 mln a na wzmocnienie potencjału gospodarczego Kędzierzyna-Koźla i Nysy - 16 mln euro. Kolejne 7,5 mln euro pochłoną zadania związane ze wsparciem szkolnictwa zawodowego w kluczowych dla regionu branżach.
O konsultacjach społecznych RPO 2014-2020 rozmawiamy też w dzisiejszej rozmowie "W cztery oczy". Gościem Marka Świercza po godzinie 8.00 będzie marszałek Andrzej Buła.
Posłuchaj naszych rozmówców:
Piotr Wójtowicz