Radio Opole » Gospodarka
2023-07-04, 09:45 Autor: Jacek Rudnik/Bogusław Kalisz

"Brakuje rąk do pracy". Maciej Kalski, dyrektor WUP w Radiu Opole

Maciej Kalski [fot. K.Bucyk]
Maciej Kalski [fot. K.Bucyk]
- 6,1 procent wyniosło na koniec maja bezrobocie na Opolszczyźnie, co jest porównywalne z odczytem z zeszłego roku, a dane za czerwiec nie są jeszcze znane - poinformował w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Wynik 5,2 procent w skali kraju trzeba uznać - w ocenie rozmówcy Radia Opole - za bardzo dobry. - Pracodawcy od dłuższego już czasu mają problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników i o jakichkolwiek rezerwach trudno mówić - podkreśla.

- Od dawna nam się kończą i proszę zwrócić uwagę, w jaki sposób aktywnie poszukujemy również cudzoziemców na nasz, polski i opolski rynek pracy. Mam na myśli nie tylko osoby z Ukrainy, ale coraz częściej sięgamy do Azji, na Bliski Wschód, tam szukać pracowników. Brakuje rąk do pracy, a coraz częściej słyszymy o nowych inwestycjach, które gdzieś, ktoś zapowiada, że tutaj tysiąc miejsc pracy, tutaj sto miejsc pracy. Pozyskiwanie pracowników może być kłopotliwe - dodał.

Około 60 procent osób zarejestrowanych w opolskich urzędach pracy ma obiektywne bariery w wejściu na rynek pracy, a dotyczą one m.in. braku możliwości dojazdu do miejsca pracy, konieczności zapewnienia opieki nad dzieckiem czy brakiem odpowiednich kwalifikacji.

W ocenie Macieja Kalskiego, sytuację na rynku zatrudnienia może poprawić coraz powszechniej obecna automatyzacja wielu procesów produkcyjnych, choć deficyt siły roboczej jest wciąż poważnym problemem. Jak przypomniał dyrektor WUP w Opolu, trwają też w opolskich firmach kontrole dotyczące zasadności i prawidłowości wykorzystania dofinansowań do utrzymania miejsc pracy w czasie pandemii. Na końcowe wyniki trzeba poczekać.
Maciej Kalski

Gospodarka

2024-06-10, godz. 08:44 ZUS: Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców w regionie 27 830 cudzoziemców jest zgłoszonych w opolskim ZUS-ie. W zestawieniu najliczniejszą grupą są Ukraińcy. - Jest ich w regionie zgłoszonych do ubezpieczenia… » więcej 2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »