Radio Opole » Gospodarka
2022-06-09, 13:41 Autor: Monika Matuszkiewicz

Blisko 2 tysiące złotych za węgiel i 3 tysiące za ekogroszek. Tak wyglądają ceny w opolskich składach opału

Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy. Obecnie za tonę węgla w opolskich składowiskach zapłacimy blisko 2 tysiące złotych. To o tysiąc złotych więcej niż przed rokiem. Natomiast za ekogroszek musimy zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Tutaj cena podskoczyła już dwukrotnie, porównując rok do roku. Według przedsiębiorców może być jeszcze drożej. Wszystko zależy od tego, jakie ceny będą narzucane przez importerów, bo teraz ekogroszek sprowadzany jest z zagranicy.
- My jako dilerzy nie mamy dostępności do ekogroszku naszego, polskiego. Musimy go zamawiać z Kolumbii - mówi Antoni Piechota, założyciel i prezes firmy Imex Piechota w Opolu.

- Zostaliśmy w miesiącu luty okrojeni o połowę kontraktów, które mieliśmy co roku zakontraktowane. Do tych kontraktów dostajemy tylko "gruby węgiel", a ekogroszku nie dostajemy wcale, nie mamy do niego dostępu. Wszystko jest sprzedawane. Z tego, co widzimy, importerzy cały czas podnoszą ceny. W marcu czy kwietniu za ekogroszek płaciliśmy 280 dolarów, teraz zakupimy za 350 dolarów, a nawet za 360.

- Obecnie na składach mamy zapas na dwa tygodnie. Jednak nikogo nie ograniczamy w zakupach i nie robimy żadnych limitów - dodaje Piechota.

- Staramy się, żeby nie zbrakło tego węgla. Jednak jednego się boimy, że zabraknie go w okresie od sierpnia, bo wtedy zaczną się zwiększone zakupy. My zawsze do sierpnia mieliśmy w magazynie zapas na 3 następne miesiące. Teraz nie mamy takiego zapasu, bo ludzie kupują i my mamy węgla na następne 2 tygodnie.

Najbardziej sytuacja cenowa węgla odbija się na mieszkańcach regionu. Ci nie wiedzą, czy jeszcze zaczekać z jego zakupem czy być może już teraz robić zapasy.

- Węgiel zawsze kupowałem w składzie, a teraz będę szukał, tam gdzie taniej - dodaje pan Alfred.

- Jeszcze nie kupiłem węgla, bo ceny są bardzo wysokie w stosunku do zeszłego roku. W tamtym roku o tej porze już miałem pełną szopę węgla. U mnie mniej więcej na rok schodzi 3-4 tony ekoogroszku. W okresie letnim i jesiennym palę głównie drewnem. W 2021 roku płaciłem poniżej tysiąca złotych - podkreśla pan Paweł.

Dodajmy, że dziś (09.06) wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował, że szykowany jest program wsparcia dla gospodarstw ogrzewających domy węglem. Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska Grupa Górnicza zbuduje własne łańcuchy dystrybucji węgla i wykorzysta te dotychczasowe, by pominąć pośredników. Polityk zaleca, by wstrzymać się jeszcze z zakupem surowca na zimę w związku z wysokimi cenami, które - jak mówił - powinny zacząć spadać pod koniec czerwca.
Antoni Piechota 1
Antoni Piechota 2
Mieszkańcy

Gospodarka

2024-05-23, godz. 11:19 Europa stawia na "zieloną" gospodarkę. Firmy dostosują się albo znikną Przedsiębiorstwa, w także w naszym regionie, by pozostać konkurencyjnymi będą musiały przejść wiele procesów dostosowawczych. - Najbliższe lata będą… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Jest przetarg na przebudowę DW487 w Oleśnie. Szacowany koszt to 50 milionów złotych Do największej w tym roku inwestycji przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Mowa o przebudowie drogi wojewódzkiej 487 w Oleśnie, na którą… » więcej 2024-05-22, godz. 07:30 Lewin Brzeski stawia na fotowoltaikę Gminna farma fotowoltaiczna powstanie w Lewinie Brzeskim. Będzie miała moc pół megawata. Stanie przy ujęciu wód w tym mieście. » więcej 2024-05-21, godz. 13:30 Koniec z azbestem w Lewinie Brzeskim. Trwa wymiana sieci wodociągowej Woda w Lewinie Brzeskim i Łosiowie będzie smaczniejsza i zdrowsza. Gmina jest już na półmetku inwestycji polegającej na wymianie rur azbestowych na nowe… » więcej 2024-05-20, godz. 17:45 Rekordowa liczba chętnych na unijne dofinansowanie współpracy przygranicznej Zaskakująco duże jest zainteresowanie unijnym dofinansowaniem polsko-czeskiej współpracy w Euroregionie Pradziad. W pierwszym naborze nowej unijnej perspektywy… » więcej 2024-05-20, godz. 14:51 Samorząd Głubczyc remontuje budynek USC Rozpoczęły się prace remontowe Urzędu Stanu Cywilnego w Głubczycach. W pierwszym etapie prac zostanie całkowicie wymienione pokrycie dachowe budynku. Samorząd… » więcej 2024-05-17, godz. 21:15 Lwy Turystyki przyznane. Społecznicy, działacze i przedsiębiorcy zostali wyróżnieni Z turystyką za pan brat. Od lat działają na rzecz jej rozwoju, popularyzowania i promowania. 11 osób z Opolszczyzny zostało dziś (17.05) nagrodzonych w konkursie… » więcej 2024-05-16, godz. 13:09 Kierowcy wyczekują, kiedy ruszy remont drogi powiatowej Grodzisko-Kadłub Kierowcy wypatrują firmy, która miała zająć się przebudową około 4-kilometrowego odcinka drogi między Grodziskiem a Kadłubem (gmina Strzelce Opolskie)… » więcej 2024-05-15, godz. 15:00 XII Giełda Pracy na UO. Sporo ofert dla studentów i absolwentów Przedstawiciele różnych branż zaprezentowali oferty pracy dla studentów i absolwentów opolskich uczelni. » więcej 2024-05-15, godz. 12:20 Będzie remont dachu kościoła parafialnego w Grobnikach Kościół parafialny pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Grobnikach będzie miał nowy dach. Pieniądze na ten cel, w kwocie blisko 1,3 miliona złotych gmina Głubczyce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »