Radio Opole » Gospodarka
2021-08-12, 15:47 Autor: Witold Wośtak

Praca wre na obwodnicy Olesna. Łącznie trzeba przewieźć 3 miliony ton mas ziemnych [ZDJĘCIA]

Budowa obwodnicy Olesna [fot. archiwum GDDKiA]
Budowa obwodnicy Olesna [fot. archiwum GDDKiA]
Blisko 15 procent zaawansowania osiągnięto na budowie obwodnicy Olesna. To druga największa inwestycja drogowa w regionie, zaraz po budowie opolskiego odcinka autostrady A4.
Wartość inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad to blisko 770 milionów złotych. - Trasa będzie mieć prawie 25 kilometrów - podkreślał Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji podczas dzisiejszej wizyty studyjnej.

- Obwodnica Olesna stanowi ciąg drogi ekspresowej S11, która docelowo połączy Śląsk z Pomorzem Zachodnim. To 24 obiekty inżynierskie, z czego największy, o długości 136 metrów, będzie przebiegać nad linią kolejową. Samych mas ziemnych jest do przewiezienia 3 miliony ton. To robi wrażenie i pokazuje ogrom inwestycji.

Bernard Michalski, inspektor nadzoru, dodaje, że aktualnie drogowcy koncentrują się przede wszystkim na pracach ziemnych.

- Wykonywane są wykopy, nasypy - już są pierwsze warstwy podbudowy z kruszywa. Co do obiektów mostowych, postęp jest zróżnicowany: od robót fundamentowych po ustroje nośne, więc pełen zakres. Część obiektów mostowych jest wzdłuż drogi ekspresowej, a część obsługuje tereny przyległe, czyli drogi powiatowe oraz gminne. Robota idzie dobrze, wszystko przebiega zgodnie z planem.

Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, zwraca uwagę, że wyprowadzenie tranzytu z miasta ma kapitalne znaczenie dla mieszkańców, ale korzyści jest znacznie więcej.

- Przebieg obwodnicy przy terenach inwestycyjnych ma wielkie znaczenie, ponieważ zdecydowanie wzrosło zainteresowanie inwestorów terenami naszej strefy ekonomicznej. Wersja obwodnicy sprzed 10 lat mówiła o jednym pasie w każdym kierunku. W tej chwili S-ka, czyli po dwa pasy - szerokie możliwości rozwoju dla naszego miasta.

Zdaniem Szymona Ogłazy z Zarządu Województwa Opolskiego obwodnica przemodeluje cały układ komunikacyjny północnej Opolszczyzny. - My musimy dostosować się - zwraca uwagę.

- Otrzymamy niejako w spadku drogę krajową 11, która po wybudowaniu S11 najprawdopodobniej stanie się drogą wojewódzką. Będziemy musieli więc utrzymywać ją. Biorąc jednak pod uwagę duże inwestycje na drogach krajowych, my pamiętamy o tym przy projektowaniu dróg wojewódzkich. Jednym z priorytetów na najbliższe lata jest właśnie skomunikowanie naszych dróg wojewódzkich z drogami ekspresowymi, które są budowane lub funkcjonują.

Wicewojewoda Teresa Barańska przypomina, że na podobne inwestycje w całym kraju rząd przeznacza 291 miliardów złotych.

- Powstaje fantastyczna inwestycja. Ona pozwoli uzyskać komfort jazdy i bezpieczeństwo. Mamy możliwość obserwować historyczne wydarzenie, historyczną chwilę. Wszyscy na Opolszczyźnie czekaliśmy na tę obwodnicę, a zwłaszcza mieszkańcy Olesna.

Obwodnica Olesna ma być gotowa pod koniec przyszłego roku.
Rafał Pydych
Bernard Michalski
Sylwester Lewicki
Szymon Ogłaza
Teresa Barańska

Gospodarka

2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »