Radio Opole » Gospodarka
2017-09-06, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Nowa stacja uzdatniania wody działa w Elektrowni Opole. Obsłuży wszystkie bloki [ZDJĘCIA]

Stacja Uzdatniania Wody w PGE Elektrowni Opole [fot. Witold Wośtak]
Stacja Uzdatniania Wody w PGE Elektrowni Opole [fot. Witold Wośtak]
Stacja Uzdatniania Wody w PGE Elektrowni Opole [fot. Witold Wośtak]
Stacja Uzdatniania Wody w PGE Elektrowni Opole [fot. Witold Wośtak]
Uruchomiono nową stację uzdatniania wody w Elektrowni Opole. Jej budowa trwała 2,5 roku, a uroczysty start był poprzedzony rozruchem próbnym, trwającym 240 godzin.
Nowa stacja będzie obsługiwać nie tylko powstające bloki numer 5 i 6, bo zaopatrzy w wodę również 4 działające jednostki. Oczyszczona woda jest także potrzebna między innymi do zasilania instalacji odsiarczana spalin oraz zasilania układu chłodzenia w centralnej sprężarkowni.

- Dotychczasowa stacja ma 25 lat, więc zupełnie zmieniła się technologia - mówi Bernard Ptaszyński, dyrektor PGE Oddziału Elektrownia Opole. - Jakość wody była zupełnie inna niż dzisiaj. Woda zabrudzona manganem, żelazem czy glinem w jakiś sposób zawsze odkłada się i wpływa na żywotność urządzeń. Drugą motywacją do budowy nowej stacji na pewno jest ciśnienie wody podawanej do bloków. Woda na blokach 1-4 wymaga wyższego ciśnienia, w porównaniu do bloków 5 i 6.

Co ważne, pobór wody z rzeki Mała Panew będzie tylko uzupełnieniem obiegu w Elektrowni. Nowa stacja jest mocno zautomatyzowana, ale potrzeba w niej także ludzi.

Andrzej Grygo, prezes firmy Seen Technology - głównego wykonawcy, tłumaczy, że uzdatnianie wody jest trzystopniowe, a składa się na to flotacja, filtracja i demineralizacja. - Po drugim stopniu - filtracji - możemy już podawać wodę na chłodnie kominowe w bardzo dużych ilościach – maksymalnie 172 tysiące metrów sześciennych na dobę. Trzeci stopień – stacja demineralizacji – daje wodę ultraczystą, którą podaje się na bloki. Tu chodzi o mniejsze ilości, bo mówimy o 7200 metrów sześciennych na dobę. Takie są maksymalne wydajności.

Stacja uzdatniania wody, druga największa inwestycja obok nowych bloków energetycznych, to koszt 286 milionów złotych. Do czerwca przyszłego roku potrwa jeszcze upiększanie terenu wokół obiektu.
Bernard Ptaszyński
Andrzej Grygo

Gospodarka

2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »