Radio Opole » Gospodarka
2016-03-17, 14:08 Autor: Piotr Wrona

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na umiejętności, a nie tylko dyplom uczelni

Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Młodzi informatycy, technicy i inżynierowie najbardziej poszukiwani przez pracodawców z województwa opolskiego. Największe szansę na tzw. pracę marzeń i dobre zarobki mają ci absolwenci uczelni, którzy jeszcze w trakcie studiów korzystali z praktyk i realizowali własne projekty.
- Obecne praktyki znacząco różnią się od tego, z czym były często kojarzone jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś student otrzymuje bardzo konkretną wiedzę - mówi Armin Kluge z firmy Famet z Kędzierzyna-Koźla.

- Osoba na praktyce ma możliwość zapoznania się z procesem projektowania, jest zapoznawana z systemem pracy firmy. Jest to również możliwość uczestniczenia w projektowaniu i przyglądanie się produkcji – dodaje Armin Kluge.

Marcin Kawalerowicz, właściciel firmy CODEFUSION dodaje, że sukces zawodowy często zależy od wcześniejszych prac naukowych studenta.
- Takich studentów z doświadczeniami naukowymi nadal jest niewielu - zauważa Kawalerowicz.

- Wykształcenie jest bardzo ważne, ale zwracamy uwagę na przygotowane na własny użytek projekty. Niestety takich osób, które mogą zaprezentować swój dorobek jest nadal niewiele – dodaje Kawalerowicz.

Na wielokierunkowość i różnorodność wykształcenia, według Michała Konieczko z ISTA, powinni stawiać młodzi ludzie już na początku studiów.

- Przekwalifikowanie, umiejętność szybkiego wdrożenia się w nowe zadania, współpraca z zespołem - to cechy, na które zwracają uwagę pracodawcy. Warto jest kształcić się w kierunkach ścisłych. Również ważne są umiejętności miękkie, które wpływają na to, że jest się osobą komunikatywną i umiejącą szybko podejmować decyzje - dodaje Konieczko.

Krzysztof Malik, prorektor do spraw współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej, która zorganizowała dziś (17.03) Studenckie Targi Pracy, podkreśla, że pracodawcy mają ściśle określone preferencje związane z pracownikiem.

- Jako uczelnia musimy reagować na to zapotrzebowanie i w tym kierunku kształcić studentów - dodaje Malik.
Armin Kluge
Marcin Kawalerowicz
Michała Konieczko

Gospodarka

2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej 2024-10-28, godz. 13:30 "Na nasadzenia, witaminy, działania edukacyjne". Będzie więcej pieniędzy dla opolskich pszczelarzy W ramach programu „Opolska Pszczoła Miodna” urząd marszałkowski zapisał na ten cel 250 tysięcy złotych na przyszły rok. To o 50 tys. złotych więcej… » więcej 2024-10-28, godz. 09:44 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach będą mieć dostęp do najnowszego sprzętu Umowę o szerokiej współpracy podpisał dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach z przedstawicielem firmy Wanicki Agro. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »