Radio Opole » Gospodarka
2016-03-17, 14:08 Autor: Piotr Wrona

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na umiejętności, a nie tylko dyplom uczelni

Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Politechnika Opolska zorganizowała Studenckie Targi Pracy [fot. Piotr Wrona]
Młodzi informatycy, technicy i inżynierowie najbardziej poszukiwani przez pracodawców z województwa opolskiego. Największe szansę na tzw. pracę marzeń i dobre zarobki mają ci absolwenci uczelni, którzy jeszcze w trakcie studiów korzystali z praktyk i realizowali własne projekty.
- Obecne praktyki znacząco różnią się od tego, z czym były często kojarzone jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś student otrzymuje bardzo konkretną wiedzę - mówi Armin Kluge z firmy Famet z Kędzierzyna-Koźla.

- Osoba na praktyce ma możliwość zapoznania się z procesem projektowania, jest zapoznawana z systemem pracy firmy. Jest to również możliwość uczestniczenia w projektowaniu i przyglądanie się produkcji – dodaje Armin Kluge.

Marcin Kawalerowicz, właściciel firmy CODEFUSION dodaje, że sukces zawodowy często zależy od wcześniejszych prac naukowych studenta.
- Takich studentów z doświadczeniami naukowymi nadal jest niewielu - zauważa Kawalerowicz.

- Wykształcenie jest bardzo ważne, ale zwracamy uwagę na przygotowane na własny użytek projekty. Niestety takich osób, które mogą zaprezentować swój dorobek jest nadal niewiele – dodaje Kawalerowicz.

Na wielokierunkowość i różnorodność wykształcenia, według Michała Konieczko z ISTA, powinni stawiać młodzi ludzie już na początku studiów.

- Przekwalifikowanie, umiejętność szybkiego wdrożenia się w nowe zadania, współpraca z zespołem - to cechy, na które zwracają uwagę pracodawcy. Warto jest kształcić się w kierunkach ścisłych. Również ważne są umiejętności miękkie, które wpływają na to, że jest się osobą komunikatywną i umiejącą szybko podejmować decyzje - dodaje Konieczko.

Krzysztof Malik, prorektor do spraw współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej, która zorganizowała dziś (17.03) Studenckie Targi Pracy, podkreśla, że pracodawcy mają ściśle określone preferencje związane z pracownikiem.

- Jako uczelnia musimy reagować na to zapotrzebowanie i w tym kierunku kształcić studentów - dodaje Malik.
Armin Kluge
Marcin Kawalerowicz
Michała Konieczko

Gospodarka

2024-05-30, godz. 11:00 Jarmark w Głubczycach pod znakiem sera i twarogu. Gościem specjalnym znany serowar Gieno Miętkiewicz Warsztaty serowarskie, pokazy kulinarne, prezentacja rękodzieła, degustacja lokalnych produktów oraz konkurs z nagrodami na najlepszą pastę z twarogu - to… » więcej 2024-05-29, godz. 14:30 Debata rolników z kandydatami do PE. W roli głównej Zielony Ład Kandydaci do Europarlamentu z naszego okręgu spotkali się dziś (29.05) z rolnikami. Głównym tematem podczas debaty w Izbie Rolniczej w Opolu był Zielony… » więcej 2024-05-27, godz. 17:00 WUP ma wsparcie dla elastycznych pracodawców. To pieniądze m.in. na dofinansowanie pensji Około 30 tysięcy złotych na wyposażenie miejsca pracy lub 4 tysiące złotych miesięcznie przez pół roku na dofinansowanie pensji pracownika. » więcej 2024-05-27, godz. 14:52 Głuchołazy: potrzeby pięciu wiosek zasilą pieniądze z budżetu samorządu województwa Pięć sołectw z gminy Głuchołazy otrzyma po 6,5 tys. zł dofinansowania z programu Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. W efekcie będą mogły zrealizować… » więcej 2024-05-23, godz. 14:00 Opole: debata o ochronie środowiska. "Problemy z klimatem to nasz największy problem" Problemy klimatyczne - to dziś największe wyzwanie, z jakim mierzą się naukowcy zajmujący się prawem ochrony środowiska. » więcej 2024-05-23, godz. 11:19 Europa stawia na "zieloną" gospodarkę. Firmy dostosują się albo znikną Przedsiębiorstwa, w także w naszym regionie, by pozostać konkurencyjnymi będą musiały przejść wiele procesów dostosowawczych. - Najbliższe lata będą… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Jest przetarg na przebudowę DW487 w Oleśnie. Szacowany koszt to 50 milionów złotych Do największej w tym roku inwestycji przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Mowa o przebudowie drogi wojewódzkiej 487 w Oleśnie, na którą… » więcej 2024-05-22, godz. 07:30 Lewin Brzeski stawia na fotowoltaikę Gminna farma fotowoltaiczna powstanie w Lewinie Brzeskim. Będzie miała moc pół megawata. Stanie przy ujęciu wód w tym mieście. » więcej 2024-05-21, godz. 13:30 Koniec z azbestem w Lewinie Brzeskim. Trwa wymiana sieci wodociągowej Woda w Lewinie Brzeskim i Łosiowie będzie smaczniejsza i zdrowsza. Gmina jest już na półmetku inwestycji polegającej na wymianie rur azbestowych na nowe… » więcej 2024-05-20, godz. 17:45 Rekordowa liczba chętnych na unijne dofinansowanie współpracy przygranicznej Zaskakująco duże jest zainteresowanie unijnym dofinansowaniem polsko-czeskiej współpracy w Euroregionie Pradziad. W pierwszym naborze nowej unijnej perspektywy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »