Radio Opole » Gospodarka
2015-11-04, 17:11 Autor: Piotr Wójtowicz

Większe dofinansowanie po stronie gmin - więcej inwestycji drogowych.

Aglomeracja Opolska © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Aglomeracja Opolska © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Tak przekonuje marszałek regionu, który proponuje Aglomeracji Opolskiej i pozostałym czterem subregionom w województwie sięganie po unijne dotacje.
Tomasz Hanzel, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO tłumaczy, że propozycja dotyczy projektów związanych z niską emisją i termomodernizacją. - Samorząd regionu zmniejszy dofinansowanie, więc pieniędzy wystarczy dla większej liczby gmin.

- Podstawowy poziom dofinansowania wynosi 85 procent, a my proponujemy jego zmniejszenie do 75 procent, czyli chcemy zwiększyć wkład własny beneficjenta, co spowoduje, że pula dostępna dla zainteresowanych gmin się zwiększy - tłumaczy Tomasz Hanzel.

Jednak gminy, które należą do aglomeracji nie zgadzają się na propozycję dotyczącą zmniejszenia finansowania na projekty dotyczące niskiej emisji. - Takie rozwiązanie oznacza obciążenie budżetów gmin - tłumaczy prezes aglomeracji Arkadiusz Wiśniewski.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku projektów związanych z termomodernizacją. Członkowie aglomeracji, czyli 21 samorządów proponują, aby w tym przypadku ustalić kwotę dofinansowania, która nie może przekraczać 1 mln 200 tysięcy złotych. - Takie rozwiązanie pozwoli spełnić wskaźniki, czyli wymagania unijne dotyczące liczby inwestycji, które należy zrealizować - dodał Arkadiusz Wiśniewski.

Dyrektor aglomeracji Piotr Dancewicz zwraca uwagę, że w przypadku tego finansowania unijnego, gminy będą musiały przeliczać, czy dana inwestycja rzeczywiście jest im potrzebna. Jednocześnie muszą zwracać uwagę na wskaźniki, które nakazują Aglomeracji Opolskiej wykonać 23 inwestycje. W przeciwnym wypadku pieniądze należy zwrócić.

Dodajmy, że samorząd regionu do końca listopada zamierza konsultować zmianę warunków finansowania także z pozostałymi czterema subregionami na Opolszczyźnie. W tym miesiącu powinny zakończyć się rozmowy dotyczące zmian w poziomie dofinansowań, po to, aby od przyszłego roku rozpocząć finansowanie projektów. Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego w Opolu zapewniają, że ustalenia członków aglomeracji nie mają wpływu na inne subregiony.

Aglomeracja Opolska na wyżej wymienione projekty otrzymała ponad 40 mln złotych, czyli podobnie jak pozostałe cztery subregiony.
Tomasz Hanzel
Arkadiusz Wiśniewski
Piotr Dancewicz

Gospodarka

2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »