Radio Opole » Gospodarka
2015-05-14, 17:57 Autor: Radio Opole

Fiasko rozmów na temat przyszłości Przewozów Regionalnych

Brak porozumienia między urzędem marszałkowskim w Opolu a ministerstwem infrastruktury. Taki jest efekt kolejnych rozmów w sprawie restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

PKP Opole

Władze spółki i rząd chcą, aby nasz region zrzekł się udziałów na rzecz spółki, chcą też obciąć około 30 procent połączeń na Opolszczyźnie. I to wszystko w sytuacji gdy opolskie będzie dopłacało rocznie około 40 mln złotych.

- Takie warunki są nie do przyjęcia - mówi wicemarszałek Tomasz Kostuś. - My nie możemy się zgodzić na warunki, w których za dwa lata będziemy dopłacać do przewozów pasażerów o 6 mln więcej niż obecnie a z 220 połączeń dziś zniknie około 60. Póki tego nie zmienimy, nie ma mowy o podpisaniu umowy - zaznaczył opolski samorządowiec

Sławomir Żałobka, wiceminister infrastruktury i rozwoju, zapewnia, że w ciągu kilku dni spółka przygotuje kolejny plan dotyczący wyprowadzenia Przewozów Regionalnych na prostą. - Przygotowany zostanie taki projekt rozwiązania, który pozwoli na ustalenie, ile za pieniądze, którymi dysponuje województwo, zrealizujemy usług - powiedział wiceminister Sławomir Żałobka

Rozbieżności doprowadziły do tego, że sprawa restrukturyzacji spółki kolejowej została przesunięta na czerwiec.

Jak usłyszeliśmy w urzędzie marszałkowskim, Opolszczyzna byłaby skłonna zgodzić się na restrukturyzację pod warunkiem, że po likwidacji Funduszu Kolejowego rząd zapewni gwarancje finansowe dla przewozów z naszego województwa. Chodzi tu o 7 mln złotych.

Tomasz Kostuś przypomina, że w 2008 roku rząd zapewniał, iż fundusz będzie funkcjonował do 2020 roku, tymczasem teraz zmieniono zdanie. Kostuś proponuje odtworzenie funduszu kolejowego w kolejnych latach, ale tylko dla tych województw, które nie utworzyły konkurencyjnych spółek względem Przewozów Regionalnych.

- Dlaczego z funduszu mają korzystać, ci którzy działają na szkodę Przewozów? - argumentuje Kostuś.

Kolejnym punktem rozbieżności jest dopłata do kursowania pociągów PR między regionami. Opolskie podczas negocjacji zaznaczyło, że zgadza się na dopłaty do przejazdów tych pociągów tylko w regionie.

Plan dotyczący restrukturyzacji Przewozów Regionalnych zakłada, że powołana Agencja Rozwoju Przemysłu otrzyma 750 mln złotych, za które oddłuży spółkę, a pozostałe 150 mln złotych przekaże na plany restrukturyzacyjne. Ma to w ciągu 5 lat obniżyć koszty funkcjonowania spółki o blisko 250 mln złotych.

Co się stanie jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia w sprawie oddłużenia firmy?
Alternatywą jest podpisanie umowy na rok i poszukiwania dalszego porozumienia w kwestii funkcjonowania Przewozów. Pytaliśmy, czy nasz region spróbuje utworzyć własną spółkę kolejową we współpracy z innymi regionami. - Dzisiaj nie chcę rozmawiać na ten temat - odpowiedział Kostuś.

Przypomnijmy: wstępnie marszałkowie trzynastu województw, w Opolszczyzny, zgodzili się na reformę spółki, ale ostateczną zgodę muszą wyrazić sejmiki.

Posłuchaj:


 Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej 2024-10-28, godz. 13:30 "Na nasadzenia, witaminy, działania edukacyjne". Będzie więcej pieniędzy dla opolskich pszczelarzy W ramach programu „Opolska Pszczoła Miodna” urząd marszałkowski zapisał na ten cel 250 tysięcy złotych na przyszły rok. To o 50 tys. złotych więcej… » więcej 2024-10-28, godz. 09:44 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach będą mieć dostęp do najnowszego sprzętu Umowę o szerokiej współpracy podpisał dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach z przedstawicielem firmy Wanicki Agro. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »