Radio Opole » Gospodarka
2014-12-04, 14:35 Autor: Radio Opole

Spółka śmieciowa w kłopotach

Zakład Higieny Komunalnej w Brzegu przeżywa trudne chwile. Spółka odpowiedzialna za wywóz odpadów z Brzegu i z kilku sąsiednich gmin przegrywa przetargi i być może straci największy rynek, czyli miasto. Wszystko za sprawą złożonej w tańszej oferty przez konkurencję. Procedura przetargowa w tej chwili trwa, a kilkudziesięciu pracowników spółki z niepokojem patrzy w przyszłość.

W ogłoszonym przez miasto przetargu ZHK wcale nie złożyło najkorzystniejszej oferty. Tomasz Dragan, rzecznik magistratu, mówi o szczegółach.

- Wpłynęły dwie oferty. Jedna wrocławskiej firmy z propozycją kwoty prawie 2,2 mln oraz Zakładu Higieny Komunalnej na kwotę ponad 3,2 mln. W tej chwili te oferty są oceniane pod kątem finansowym, czy te kwoty odpowiadają sumom wywozu nieczystości z miasta. Łącznie mamy na to wszystko 60 dni – tłumaczy Dragan.

Jak widać, różnica w cenie jest ogromna, to ponad milion złotych. Wątpliwości w tym przypadku może rodzić zbyt niska cena za utylizację śmieci na terenie Zakładu Gospodarowania Odpadami w Gaci. Szacuje się, że miesięczny koszt wynosi 230 tysięcy złotych, poniżej którego nie można zejść. Konkurent ZHK wycenił te usługę na niecałe 180 tysięcy. Czy to nie rodzi zastrzeżeń? Zapytaliśmy o to rzecznika miasta.

- Ocena kwot i ocena funkcjonowania całego systemu należy od komisji przetargowej, w której to zasiadają nie tylko specjaliści od zamówień publicznych, ale również specjaliści od ochrony środowiska, którzy czuwają nad funkcjonowaniem całej procedury i systemu wywozu odpadów z miasta – tłumaczy rzecznik Urzędu Miejskiego w Brzegu.

Czyli nie wiadomo jeszcze, co zrobią tamtejsi urzędnicy w związku z tak niską ceną zaproponowaną przez dolnośląską firmę. Losy Zakładu Higieny Komunalnej będą ważyć się do samego końca. Spółka już przegrała przetarg na wywóz odpadów w Lubszy. Wójt Bogusław Gąsiorowski mówi, dlaczego wybrano inną firmę.

- Jedna oferta kosztowała 830 tysięcy złotych, a ZHK złożył ofertę na ponad 1,3 mln. Stosowną umowę już podpisałem i od stycznia na terenie gminy będzie funkcjonował inny przedsiębiorca. Cena o prawie 50% wyższa, jaką zaproponowała brzeska spółka, przełożyłaby się na cenę wywozu odpadów w Lubszy – podkreśla Gąsiorowski.

Prezes ZHK Tomasz Skibiński obecnej sytuacji spółki nie chce komentować. Czeka na ostateczne rozstrzygnięcia przetargu w Brzegu. Z kolei zwykli pracownicy boją się o swoją przyszłość. Twierdzą, że konkurent zaproponował cenę dumpingową a ewentualna przegrana może rozpocząć proces likwidacji spółki.

Jerzy Wrębiak, nowo wybrany burmistrz Brzegu, który oficjalnie urzędu jeszcze nie objął, będzie musiał zmierzyć się z tym problemem już niedługo.

- Nie wiem, dlaczego ZHK złożył tak wysoką ofertę. Uważam, że taka spółka komunalna powinna wykonywać zadania po kosztach na rzecz mieszkańców. Zastanowiłbym się nad restrukturyzacją firmy, po to, aby wygrywać przetargi i być konkurencyjnym na rynku. Dzisiaj ta sytuacja mnie zaskakuje i powiem szczerze, że jestem w trudnej roli. Oficjalnie jeszcze nie objąłem urzędu, a za chwilę może się okazać, że będę musiał podejmować decyzje, które będą bardzo trudne i bolesne dla pracowników oraz mieszkańców – przyznaje Wrębiak.

Jedno jest pewne: ewentualna likwidacja spółki to zwolnienie 60 pracowników.

Maciej Stępień

Gospodarka

2024-07-03, godz. 11:25 Kolejne drogi w powiecie głubczyckim czeka gruntowny remont Powiat głubczycki rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. Remontu doczeka się jezdnia na trasie Pietrowice - Chomiąża i od Baborowa w kierunku Dziećmarowa… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 Nie będzie gigantycznej kary dla nyskiej AKWY Spółka WiK 'AKWA' z Nysy nie jest już zagrożona karą w wysokości prawie 100 milionów złotych. » więcej 2024-07-02, godz. 12:30 Nowe plany ws. CPK. Radny Tobiasz Gużda o konsekwencjach "okrojenia" projektu - Centralny Port Komunikacyjny, największy w tej części świata, mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - powiedział w Porannej… » więcej 2024-07-02, godz. 12:00 Farma wiatrowa zmieni krajobraz Charbielina i Nowego Lasu w gminie Głuchołazy Farma wiatrowa ma powstać w Charbielinie w gminie Głuchołazy. Tamtejsza rada miejska zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania… » więcej 2024-06-28, godz. 12:25 "Wcześniej niż zwykle". Kombinat Rolny w Kietrzu rozpoczyna żniwa Kombinat Rolny w Kietrzu rozpoczyna żniwa. Pierwsze kombajny wjadą na pola rzepaku. W tym roku prace polowe w największym polskim gospodarstwie rolnym w porównaniu… » więcej 2024-06-27, godz. 19:11 "Pogranicze" chce obsługiwać kolejne gminy i komunikację miejską w Prudniku Biała i Baborów zgłaszają akces do Powiatowo-Gminnego Związku Transportu 'Pogranicze'. Wzmocni to jego potencjał publicznych przewozów pasażerskich. Ułatwi… » więcej 2024-06-27, godz. 14:18 "Trzeba współpracować, jeżeli są takie możliwości". Polska Cerekiew i Svetla Hora realizują wspólne projekty 'Polsko-czeski wakacyjny zawrót głowy' - to nazwa wspólnego projektu realizowanego przez samorząd Polskiej Cerekwi i partnerskiej gminy Svetla Hora z Republiki… » więcej 2024-06-26, godz. 17:10 "Polecam każdemu". Podsumowanie programu MentorMix na Politechnice Opolskiej 8 mentorów ze świata biznesu, 12 studentów i niemal pół roku współpracy. Tak wyglądała druga edycja programu 'MentorMix' na Politechnice Opolskiej. Dzisiaj… » więcej 2024-06-26, godz. 12:52 Wielomilionowe inwestycje na drogach powiatu głubczyckiego Inwestycje drogowe za ponad 30 milionów złotych realizuje, bądź będzie realizować w najbliższym czasie powiat głubczycki. Najważniejsze z nich to remonty… » więcej 2024-06-25, godz. 10:15 "Niezbędne jest zachowanie równowagi w gospodarce leśnej". Nadleśniczy Marek Cholewa gościem Radia Opole - To nie przemysł drzewny potrzebuje drewna, tylko my go potrzebujemy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »