Radio Opole » Gospodarka
2014-11-03, 18:19 Autor: Radio Opole

Premier Kopacz: Prąd nie zdrożeje

Bezpieczeństwo energetyczne oparte na węglu, ochrona środowiska i większa wydajność. Tak o powstających blokach w Elektrowni Opole podczas wmurowania kamienia węgielnego mówiła wczoraj premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu dodała, że jest to możliwe również dzięki ostatnim ustaleniom szczytu klimatycznego w Brukseli.

Włodzimierz Karpiński, Ewa Kopacz i Marek Woszczyk

Premier przekonywała, że dzięki postanowieniom szczytu do 2030 roku we wspólnocie dojdzie do 40-procentowej redukcji emisji CO2 w stosunku roku 1990. Polska natomiast będzie mniej obciążona tymi założeniami i utrzyma dotychczasowe darmowe prawa do emisji dwutlenku węgla. Będzie także dostawać dodatkowe wsparcie na modernizację sektora energetycznego (do 2030 roku) - około 7,5 mld złotych.

- W ten sposób utrzymamy miejsca pracy w polskim górnictwie a nowe technologie zapewnią większą wydajność i zmniejszą emisję CO2 do atmosfery. Dzięki tym ustaleniom ja jestem spokojna, że po 2019 roku polski prąd nie zdrożeje dla odbiorców - zaznaczyła premier.

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński dodał: - Ustalenia szczytu pokazały, że można pogodzić ochronę środowiska z utrzymaniem miejsc pracy w górnictwie. Dzięki nowym technologiom Elektrownia Opole będzie miała najwyższą efektywność w kraju a ponadto w porównaniu do obecnych instalacji będzie o 25 procent mniej emitować do atmosfery CO2 - zaznaczył.


Ewa Kopacz podkreśliła, że obecnie modernizowana jest nie tylko Elektrownia Opole, ale też instalacje w Kozienicach, Jaworznie, Turowie, Szczecinie, Świnoujściu i Gdańsku. - Jednak to Elektrownia Opole za pięć lat będzie największą, która będzie wytwarzać prąd z węgla. Wszystkie te inwestycje za kilka lat mają dać około 5 tysięcy megawatów, to jest około 12 procent obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu i ustaleniom szczytu będziemy budować nowoczesny przemysł energetyczny oparty na węglu - podkreśliła Kopacz.


Marek Woszczyk, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, dodał, że ustalenia ze szczytu klimatycznego pozwolą na utrzymanie darmowych emisji o 10 lat dłużej niż planowano, czyli nie do 2019, ale do 2030 roku. Odnosząc się do pieniędzy, które trafią na modernizację energetyki, dodał, że dzięki temu zwiększy się sprawność instalacji PGE z około 35 do 45procent. - To oznacza, że mniej węgla zostanie zużyte i mniej CO2 trafi do środowiska - wyjaśnił.


Podczas wmurowania kamienia węgielnego w wypowiedziach zwracano uwagę na bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte na polskim węglu. Jako przykład podano, że do 2020 roku polskie spółki zainwestują w sektor energetyczny 114 mld złotych.


Elektrownia Opola ma zostać oddana do użytku w 2019 roku, obecnie na placu budowy pracuje około 200 osób, natomiast docelowo pracę przy budowie znajdzie tam około 4 tysięcy osób.
Niedawno na naszej antenie dyrektor budowy Zbigniew Wiegner zapewniał, że do tej pory na miejscu budowy wykonano wykop pod maszynownię o długości 200 metrów, szerokości 50 i na 6 metrów głęboki. - Teraz przyszedł czas na wylewanie fundamentów pod kotłownie.


Według planów w tym roku mają powstać fundamenty pod chłodnie 5 i 6 bloku. Wykopy pod nie prowadzi firma Kociok.

Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej 2024-10-28, godz. 13:30 "Na nasadzenia, witaminy, działania edukacyjne". Będzie więcej pieniędzy dla opolskich pszczelarzy W ramach programu „Opolska Pszczoła Miodna” urząd marszałkowski zapisał na ten cel 250 tysięcy złotych na przyszły rok. To o 50 tys. złotych więcej… » więcej 2024-10-28, godz. 09:44 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach będą mieć dostęp do najnowszego sprzętu Umowę o szerokiej współpracy podpisał dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach z przedstawicielem firmy Wanicki Agro. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »