Radio Opole » Gospodarka
2014-10-07, 14:11 Autor: Radio Opole

Ogrzewanie według Duńczyków

Do kogo powinny należeć firmy ciepłownicze i kto powinien decydować o cenach? O tym dyskutowano podczas konferencji, która odbyła się Energetyce Cieplnej Opolszczyzny.

Eksperci zapoznali się rozwiązaniami duńskimi.

- W naszym kraju to nie firma czy samorząd, ale odbiorcy ciepła, podejmują decyzje o nowych inwestycjach i ewentualnych podwyżkach cen ciepła - wyjaśnia Pia Zimermann z Duńskiej Izby Ciepłowniczej.

- Przedsiębiorstwa ciepłownicze muszą działać na zasadzie non profit. Jeśli mają zyski to są one odliczane do cen ciepła w kolejnym roku, co jest korzystne do odbiorców - dodała.

- W Polsce na początku przemian ustrojowych energetyka cieplna była zarządzana przez samorządy, podobnie jak w Niemczech czy Szwecji, ale w ostatnich latach przedsiębiorstwa te przejmowane są przez prywatny biznes. Obecnie 40 procent przedsiębiorstw z tej branży należy do właścicieli prywatnych - dodaje Bogusław Regulski, wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

W Polsce przedsiębiorstwa z branży ciepłowniczej produkują ciepło w oparciu o węgiel. W Danii 50 procent produkcji opiera się na odnawialnych źródłach energii, pozostałe źródła do olej opałowy, gaz i węgiel. Ale według najnowszych założeń do 2020 roku Dania będzie musiała wyeliminować całkowicie węgiel jako źródło ogrzewania mieszkań.

Posłuchaj:

Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-10-04, godz. 09:00 Do końca listopada powstanie winda przy budynku starostwa strzeleckiego Winda na pewno będzie w tym roku - zapewnia starosta strzelecki Waldemar Gaida. » więcej 2024-10-03, godz. 17:00 Grupa Azoty Kędzierzyn podsumowała pierwsze półrocze Grupa Azoty Kędzierzyn powoli wychodzi na finansową prostą. Jak zaznacza prezes Mirosław Ptasiński, pomimo niższych przychodów widać poprawę. W minionym… » więcej 2024-10-03, godz. 14:23 Wyremontują most w Kolonowskiem i zbudują chodnik w Szymiszowie Przebudowa zabytkowego mostu w Kolonowskiem i budowa chodnika w Szymiszowie - powiat strzelecki zaplanował kolejne remonty i właśnie podpisał umowy z wyko… » więcej 2024-10-03, godz. 12:00 Ruszył drugi nabór na dotacje z programu usuwania skutków powodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił drugi nabór wniosków do dotacje w ramach programu usuwania skutków powodzi. » więcej 2024-10-02, godz. 12:53 Gaz wraca do mieszkańców lewobrzeżnej części Głuchołaz. Ale jeszcze nie do wszystkich Pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa odbudowali 220 metrów gazociągu w lewobrzeżnej części miasta. Dzięki temu dostawy gazu zostaną przywrócone do… » więcej 2024-10-02, godz. 12:33 Opole: Remtrak oferuje pracę ludziom zwalnianym z PKP Cargo. Jest nawet 150 miejsc Nawet 150 pracowników z branży kolejowej może przyjąć opolski zakład PKP Intercity Remtrak. To oferta między innymi dla zwalnianych grupowo osób z opolskiej… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 13:00 "Musimy uzbroić mieszkańców w lepszą ochronę". Niezbędne inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie nyskim O koniecznych inwestycjach przeciwpowodziowych w powiecie nyskim, jak kanał ulgi, suchy zbiornik na Morze czy zbiornik na Ścinawie - mówił na antenie Radia… » więcej 2024-09-29, godz. 10:00 Niemodlin: samorząd rozstrzygnął przetarg na wywóz śmieci Nie będzie podwyżek podatku za wywóz śmieci w gminie Niemodlin. Burmistrz Bartłomiej Kostrzewa informuje, że usługi świadczyć będzie przez najbliższe… » więcej 2024-09-27, godz. 14:00 Inspektorat ZUS w Nysie ponownie otwarty dla klientów Po kilkunastodniowej przerwie w pracy spowodowanej zalaniem budynku przy ul. Armii Krajowej 3 można już załatwiać tu wszystkie potrzebne sprawy - informuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »