Sporo uwag do programu SSD
Wicemarszałek Barbara Kamińska wyjaśnia, że pojawiło się sporo projektów dotyczących zmian w kształceniu zawodowymi i akademickim jednak większość propozycji była już omawiana podczas wcześniejszych konsultacji .
W ciągu roku w województwie opolskim ubywa średnio około 4,5 tysiąca mieszkańców i zadaniem Programu Specjalnej Strefy Demograficznej jest zatrzymanie tego procesu
Jednak profesor ekonomii Politechniki Opolskiej Krzysztof Malik uprzedza, że nie nastąpi to szybko. - Demografia rządzi się swoimi prawami i łączy się z rozwojem gospodarczym - mówi. Jego zdaniem, na przyrost demograficzny powinniśmy poczekać około 25 lat.
Przypomnijmy, że na program SSD składają się cztery pakiety działań: "Praca to bezpieczna rodzina", "Edukacja a rynek pracy", Opieka żłobkowo-przedszkolna" i "Złota jesień".
Ostateczna koncepcja SSD zostanie przedstawiona przez Zarząd Województwa pod koniec tego miesiąca. We wrześniu o wytycznych programu zostaną poinformowani radni sejmiku. Po tym angielska wersja dokumentu trafi w październiku do Komisji Europejskiej – ma być argumentem dla uzyskania dodatkowego wsparcia dla pionierskiego przedsięwzięcia. Na różnego rodzaju działania, których celem jest ograniczenie problemu wyludniania się regionu, ma zostać przeznaczone w nowej unijnej transzy dla Opolszczyzny ok. 350 mln euro.
Posłuchaj:
Piotr Wójtowicz