Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-25, 11:15 Autor: Katarzyna Plewnia

"Festiwal to duma Opola". Za dwa tygodnie rusza święto polskiej piosenki

Konferencja 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Jarosław Madzia]
Konferencja 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Jarosław Madzia]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Kamila Bucyk]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Kamila Bucyk]
- Jesteśmy kojarzeni w Polsce z piękną historią polskiej kultury i trzeba o to dbać - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, o zbliżającym się jubileuszowym, bo 60. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
- Trzeba trafić w oczekiwania jak największej liczby wykonawców. To jest 60. jubileuszowy festiwal, więc musi być dużo wspominkowych rzeczy i na to czekam - mówił prezydent Opola, pytany o przygotowania do tegorocznego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. - Telewizja znana jest z tego, że świetnie takie koncerty przygotowuje. My bardzo czekamy na festiwal, bo jest to duma Opola - podkreślił Arkadiusz Wiśniewski.

- Opole w całej Polsce jest kojarzone z festiwalem. My w Opolu mamy mnóstwo miejsc, które przypominają o historii festiwalu, że przypomnę Muzeum Polskiej Piosenki, w którym stałą wystawę utworzyliśmy, że przypomnę Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, murale, które przecież odsłaniamy, jak Zbigniewa Wodeckiego piękny mural. Już zapraszam na jego odsłonięcie chwilkę przed festiwalem z udziałem rodziny artysty. Mając tak piękną tradycję, musimy robić wszystko, aby ją zachować, popularyzować, bo rzadko które miasto w Polsce ma tak pozytywne skojarzenia. Moglibyśmy kojarzeni być z jakimś wysokim bezrobociem, jakąś drastyczną biedą, fatalnymi rzeczami, a my kojarzeni jesteśmy z piękną historią polskiej kultury i trzeba o to dbać.

- Jest też propozycja alternatywna, czyli koncerty w Okrąglaku - dodał Arkadiusz Wiśniewski. - Jak się okazało, zespoły alternatywne nie bardzo chciały stawać na scenie, gdzie jest full wypas, tak to ujmując. One wychodziły z tego podziemia i nie najlepiej się tam czuły, podobnie jak ich odbiorcy. Uznaliśmy z telewizją, że możemy zaproponować tę alternatywę, ale w innym wydaniu. Padło na Okrąglak, na Stegu Arenę, no i zobaczymy - dodał Wiśniewski.

60. KFPP w Opolu rozpocznie się już 9 czerwca.
Arkadiusz Wiśniewski

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Głubczyce zapraszają na koncert z okazji Dnia Matki 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »