Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-05, 13:05 Autor: Witold Wośtak

Wyróżniono 30 Artystycznych Talentów Roku w Opolu. Jury ma twardy orzech do zgryzienia

II Gala Artystyczny Talent Roku [fot. Witold Wośtak]
II Gala Artystyczny Talent Roku [fot. Witold Wośtak]
30 młodych ludzi z opolskich przedszkoli oraz szkół otrzymało tytuł Artystycznego Talentu Roku 2019. Uzdolnieni artystycznie uczniowie zostali wyróżnieni za wybitne osiągnięcia na poziomie co najmniej wojewódzkim.
Liczyły się sukcesy indywidualne lub w duecie. Jak mówi Elżbieta Marciniszyn, zasiadająca w jury dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, kapituła miała sporo trudności przy wyborze nagrodzonych. Dziękuje przy tym rodzicom za wielki trud włożony w rozwój artystyczny dzieci.

- Mam na myśli zaangażowanie rodziców oraz ich dążenie do wspierania dziecka, niejednokrotnie w sytuacjach, kiedy dziecko chciałoby inaczej spędzić czas. Są momenty zwątpienia i chwile, kiedy trudno jest pogodzić obowiązki szkolne z uprawianiem różnych dziedzin artystycznych. Poza tym mówimy o dzieciach i młodych ludziach, którzy chcieliby przecież spędzać czas z rówieśnikami.

Agnieszka Jarosz, jeden z Artystycznych Talentów, zajmuje się rysunkiem, animacją i rzeźbieniem w drewnie. Jej zdaniem, początki są najtrudniejsze, a sposobem na sukces jest ciężka praca.

- Nie lubię używać słowa „talent”. Wyobraźnia przydaje nam się bardzo, ale przede wszystkim należy skupić się na swoim warsztacie. Lata praktyki oraz ćwiczeń dają zdecydowanie najwięcej. Artyści są specyficzną grupą ludzi – chodzi o wrażliwość na świat i to, co nas otacza. Jeżeli ktoś tego nie czuje, nie wytrzymałby w Plastyczniaku, a tym bardziej na uczelni wyższej.

Z kolei Filip Hornik, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, gra na skrzypcach i kontrabasie. Zapytaliśmy, jaki jest jego przepis na sukces.

- Bez wątpienia konieczna jest motywacja do ćwiczenia i praca nad ciągłą poprawą – za to ma się zasługi. Później słychać to wszystko, czy ćwiczy się, czy też nie. Potrzebne jest również dobre środowisko muzyczne, które mobilizuje do działania.

Wyróżnienia przyznano w ramach programu "Opolskie Ogrody Talentów".
Elżbieta Marciniszyn
Agnieszka Jarosz
Filip Hornik

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Koncert z okazji Dnia Matki w Głubczycach 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »