Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-09-19, 09:00 Autor: Sławomir Kieler

Europejskie Dni Dziedzictwa także w Skorogoszczy. Przypomnieli chrzest Polski

Inscenizacja chrztu Mieszka I. Grupa rekonstrukcyjna Valhalla.
Inscenizacja chrztu Mieszka I. Grupa rekonstrukcyjna Valhalla.
Niedzielne popołudnie w Skorogoszczy obfitowało w atrakcje z historią w tle. Można było m.in. obejrzeć wystawę fotografii z życia mieszkańców od okresu powojennego do dnia dzisiejszego, zobaczyć wystawę starych radioodbiorników, a także wziąć udział w warsztatach kowalstwa lub garncarstwa.
Jak powiedział nam organizator imprezy Dariusz Zięba, prezes Towarzystwa Rozwoju Lokalnego Zielony Most, to nie pierwsza tego typu inicjatywa w Skorogoszczy.

- Tradycyjnie już od sześciu lat spotykamy się z okazji europejskich obchodów Dni Dziedzictwa. Co roku jest inna tematyka, inne hasło przewodnie. W tym roku jest hasło "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią". W dniu dzisiejszym przygotowaliśmy - nawiązując oczywiście do 1050-lecia chrztu Polski - taką inscenizację, pokazującą, jak to mogło wyglądać wtedy, w X wieku, w 966 roku - mówi Zięba.

Inscenizacja chrztu Mieszka I okazała się największą atrakcją dla widzów, chociaż grupa rekonstrukcyjna Valhalla, która podjęła się przedstawienia tego wydarzenia, tylko w części oparła się na źródłach historycznych.

- Nie ma żadnych przekazów pisanych, kiedy dokładnie chrzest się odbył, jak wyglądał, kto Mieszka ochrzcił. Czy był to chrzest robiony przez biskupa, czy na przykład kapelana Dobrawy? Nie mamy żadnych przekazów na ten temat. Są przekazy o sto lat późniejsze, że takie wydarzenie miało miejsce, więc jest to nasza własna wersja chrztu, nam się wydaje, że tak mogło to wyglądać - powiedziała Monika Sankowska z grupy rekonstrukcyjnej Valhalla.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzono w Skorogoszczy do późnych godzin nocnych.
Dariusz Zięba Prezes Towarzystwa Rozwoju Regionalnego o obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa w Skorogoszczy
Monika Sankowska z grupy rekonstrukcyjnej Valhalla o chrzcie Mieszka I

Kultura i rozrywka

2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej 2024-10-29, godz. 18:00 Opolanie czytali wiersze Zbigniewa Herberta w setną rocznicę jego urodzin Na ulicy Krakowskiej w Opolu czytano dziś (29.10) wiersze Zbigniewa Herberta. Twórczość tego poety, eseisty i dramatopisarza postanowiła przypomnieć w setną… » więcej 2024-10-28, godz. 21:34 Seminarium Śląskie: Różne czynniki wpływają na naszą tożsamość - mówi historyczka sztuki W ramach XXIX Seminarium Śląskiego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbywają się wydarzenia kulturalne. Jednym z nich było spotkanie z dyrektorką… » więcej 2024-10-28, godz. 19:30 „Chcą inaczej spędzać czas wolny”. Fani fantastyki zamierzają zawiązać w Prudniku stowarzyszenie Prudnicki Klub Fantastyki założyło w tym mieście 16 osób m.in. z Opola. Skupia głównie miejscowych fanów Tolkiena, Sapkowskiego, średniowiecza oraz l… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »