Noc Kultury już po raz 6. w Opolu. Bogaty program
Wśród nich jest Miejska Biblioteka Publiczna, która zaprasza na poszukiwanie przygód w starożytnym Egipcie, zabawy fotograficzne „Światłem malowane” oraz wystawę multimedialną pt. „Kołysanki”
- Co roku w Noc Kultury ma miejsce „Morderstwo w Bibliotece”. Za każdym razem dochodzi do niego w innych okolicznościach – mówi dyrektorka biblioteki Elżbieta Kampa. - Tym razem przeniesiemy się w świat cyrku, pozornie wydaje się, że to zabawa, kolory... natomiast tutaj także dochodzi do morderstwa. Zachęcamy wszystkich biorących udział w zabawie do rozwiązania tej zagadki. Będzie to wymagało dużo interakcji, bo trzeba pytać o różne rzeczy napotkane osoby - dodaje.
Spotkanie zatytułowane „Nocna fuga” to propozycja Towarzystwa Muzycznego w Opolu. Jak podkreśla jego wiceprezeska Barbara Pietrakowska–Ołdak będzie to wieczór nie tylko pełen muzyki, ale także poezji.
- Przybliżone zostaną wiersze niezwykłej damy opolskiej poezji Ireny Trojanek-Szmidtowej. Stulecie jej urodzin przypada w 2015 roku - mówi nasza rozmówczyni. - Wysłuchamy także muzyki w wykonaniu Bartosza Miruckiego (gitara), Janusza Stasiaka (gitara akustyczna), Marii Ołdak (skrzypce) oraz Ludmiły Wocial-Zawadzkiej i solistów chóru Politechniki Opolskiej - dodaje.
Noc w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przypadnie do gustu miłośnikom historii sztuki.
- Pokażemy obraz Jana Matejki zatytułowany "Utopiona w Bosforze" - mówi Kordian Michalak z WBP. - Obraz pochodzi z Muzeum Książąt Lubomirskich z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu z kolekcji Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich. Otwarciu spotkania towarzyszyć będzie wystawa, prezentacja multimedialna oraz komentarz kuratorski pracownika Ossolineum - dodaje.
Noc Kultury rozpocznie się w sobotę (06.06) w większości instytucji o godz. 18:00 i potrwa do późnych godzin nocnych. W akcję włączyło się także Radio Opole, które będzie można zwiedzać po zmroku. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Katarzyna Zawadzka