Integrowali się z Niemcami i Ukraińcami
- Najważniejsze jest, aby poznawało się młode pokolenie z naszych krajów – uważa Swietłana Pasiszniuk, nauczycielka z ukraińskiej Nadwórnej.
- Zajęcia te były różnorodne i bardzo ciekawe. Poznawaliśmy inne kraje. Myślami byliśmy też na Ukrainie. Ponieważ teraz u nas jest bardzo ciężko i jest trudna sytuacja. Chcielibyśmy, żeby nasza Ukraina była niezależna m.in. gospodarczo, żeby ludzie byli szczęśliwi – dodaje Swietłana Pasiszniuk.
- Zawarliśmy wiele znajomości, poznaliśmy kulturę Niemców oraz Ukraińców – mówią uczniowie Gimnazjum nr 1 w Prudniku, które od 12 lat współpracuje ze szkołą w Nadwórnej. – Podczas tego projektu spodobała nam się praca w międzynarodowych grupach. Z naszymi rówieśnikami utrzymujemy teraz kontakty poprzez maile i rozmowy telefoniczne.
Projekt w Krzyżowej był kontynuacją spotkań uczniów trzech krajów. Jego inicjatorem są pracownicy uniwersytetu w Kolonii. Uczestników tego przedsięwzięcia gościła Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Projekt ten częściowo sfinansowała międzynarodowa organizacja Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Posłuchaj naszych rozmówców:
Jan Poniatyszyn