Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-12-30, 16:50 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Mgła czy smog? Co się stało z powietrzem w Opolu?

Smog w Opolu [fot. Marzena Śmierciak]
Smog w Opolu [fot. Marzena Śmierciak]
Opole w weekend biło niechlubne rekordy przekroczenia stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Według stacji pomiarowych w stolicy regionu normy PM10 były trzykrotnie wyższe niż w chociażby w Krakowie, który słynie z walki ze smogiem. Większość mieszkańców zdecydowała się na pozostanie w domach i nieotwieranie okien.
- Przede wszystkim u mnie na ul. Kolejowej, tam jest dopiero sodoma. Czym ludzie palą? Czym się da, szczerze mówiąc. Nawet oponami - mówi jedna z kobiet.

- Najbardziej uciążliwe było to, że nie mogliśmy wyjść z dziećmi na dwór. Była obawa o zdrowie, bo dzieci chorują - dodaje opolanka.

- Było widoczne takie mleczne powietrze. To nie była mgła, tylko po prostu smog, który otaczał. Było czuć nieprzyjemny zapach spalin - mówi jeden z mężczyzn.

Profesor Tomasz Ciesielczuk z Uniwersytetu Opolskiego wyjaśnia, że w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z mieszaniną mgły i smogu. Przyczyniła się do tego inwersja temperaturowa, czyli zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. Do tego doszła bezwietrzna pogoda oraz to, co emitujemy z domowych palenisk. - Ponad 80% zanieczyszczeń powietrza w miastach właśnie pochodzi z sektora komunalnego. W związku z tym to my sami generujemy te emisje, które później nas trują. Wiatr jest naszym zbawieniem, jeżeli chodzi o jakość powietrza, szczególnie, jeżeli chodzi właśnie o zapylenie i te związki LZO, lotne związki organiczne. Natomiast, jeżeli nie wieje, to wtedy te zanieczyszczenia utrzymują się przez dłuższy czas.

Kiepska jakość powietrza szczególnie źle wpływa na osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca i układu oddechowego. Potwierdza to dr Ewa Skrzypczyńska, ordynator oddziału klinicznego pulmonologii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - My to widzimy w naszych oddziałach szpitalnych ratunkowych, że jak jest smog, jest duże zanieczyszczenie, to ilość pacjentów, która zgłasza się w trybie ostro-dyżurowym zdecydowanie zwiększa się. Absolutnie taka zależność istnieje - mówi.

W mediach społecznościowych prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski tłumaczył, że: "problem nie dotyczy tylko Opola a walczyć z nim trzeba w przeważającej części Polski. Zanieczyszczenie powietrza w Opolu jest w ponad 60 procentach spoza Opola. Miasto od lat dotuje wymianę pieców, ale zmusić nikogo do wymiany nie można. A wysokie podatki ekologiczne na węgiel sprawiły, że ludzie nie przyłączają się do sieci ze względu na wysokie koszty i palą czym się da".
Ludzie o smogu
Tomasz Ciesielczuk
Ewa Skrzypczyńska

Wiadomości z regionu

2025-01-04, godz. 18:30 Przebadana gleba po powodzi nie jest zanieczyszczona. "Z ulgą przyjmujemy te wyniki" W ponad tysiącu próbek gleby z terenów powodziowych w regionie nie znaleziono zanieczyszczeń niebezpiecznych dla upraw. Tak wynika z badań przeprowadzonych… » więcej 2025-01-04, godz. 17:00 Nysa: koncert dla pracowników szpitala. Podziękowanie za pracę w trakcie powodzi Na 'Melodie Wdzięczności' zaproszeni są wszyscy pracownicy Szpitala Powiatowego w Nysie w uznaniu i podziękowaniu za ekstremalną pracę podczas ubiegłorocznej… » więcej 2025-01-04, godz. 12:30 Biegiem rozpoczęli pierwszą sobotę roku. "Widać postanowienia noworoczne" [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu uczestników pojawiło się rano (4.01) na starcie pierwszej tego roku edycji Parkrun na wyspie Bolko w Opolu. » więcej 2025-01-04, godz. 09:00 RZGW kończy inwestycje przeciwpowodziowe i planuje dalsze prace przy rzekach Naprawianie szkód po powodzi nie może czekać na koniec zimy. Z tego założenia wychodzą regionalne zarządy gospodarki wodnej w Gliwicach i Wrocławiu, zabezpieczając… » więcej 2025-01-03, godz. 19:15 Będzie kolejny etap remontu ulicy Wrocławskiej w Brzegu Powiat brzeski chce w tym roku wyremontować kolejny odcinek ulicy Wrocławskiej w Brzegu. To kolejny etap prac w tej części miasta. » więcej 2025-01-03, godz. 19:00 Powódź pod lupą prokuratury. Sprawdzane przyczyny i decyzje samorządów Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła śledztwo w sprawie powodzi, która w połowie września 2024 roku dotknęła południowe rejony Opolszczyzny. Śledztwo… » więcej 2025-01-03, godz. 18:48 W Kędzierzynie-Koźlu zawaliła się ściana pustostanu. Jedna osoba w szpitalu W Kędzierzynie-Koźlu zawaliła się ściana pustostanu. W wyniku zdarzenia ucierpiał około 50-letni mężczyzna. » więcej 2025-01-03, godz. 17:15 Opole bez schronów – gdzie szukać miejsca ukrycia w razie zagrożenia? W obliczu potencjalnych zagrożeń wiele osób zastanawia się, gdzie szukać schronienia, szczególnie w sytuacji nagłego ataku. Opole nie posiada żadnego schronu… » więcej 2025-01-03, godz. 16:00 Urząd marszałkowski chce elektryfikacji wszystkich linii kolejowych w regionie Do wiosny ma powstać koncepcja elektryfikacji linii kolejowych na Opolszczyźnie. Zarząd regionu prowadzi na ten temat rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury… » więcej 2025-01-03, godz. 15:48 Dziesiątki milionów złotych na naprawę wałów i udrażnianie rzek w gminie Głuchołazy Minister finansów przyznał Wodom Polskim 47 milionów złotych na usuwanie skutków powodzi. Lwia część tej puli zostanie wydana w gminie Głuchołazy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »