Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-08, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Wiceprezes Związku Polaków jest zaskoczona słowami o 200 milionach euro na naukę języka polskiego w Niemczech. "Gdzie są przekazywane tak ogromne pieniądze?"

Anna Wawrzyszko krytycznie ocenia wczorajszą (07.02) konferencję prasową Mniejszości Niemieckiej z udziałem prof. Bernda Fabritiusa [fot. Witold Wośtak]
Anna Wawrzyszko krytycznie ocenia wczorajszą (07.02) konferencję prasową Mniejszości Niemieckiej z udziałem prof. Bernda Fabritiusa [fot. Witold Wośtak]
"Polacy mają inne prawa niż mniejszość turecka, arabska czy portugalska co do nauki języka ojczystego w Niemczech". Tak Anna Wawrzyszko, wiceprezes Związku Polaków w Niemczech, skomentowała dla Radia Opole wczorajszą (07.02) konferencję prasową Mniejszości Niemieckiej.
Prof. Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, mówił, że co roku na naukę polskiego w Niemczech przeznacza się 200 milionów euro, a pieniędzmi dysponują landy.

- Wyraźnie pominięto traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku i to jest niebywałe - ocenia Anna Wawrzyszko.

- Nie wiem gdzie, a chciałabym dowiedzieć się, gdzie są przekazywane tak ogromne pieniądze w kwocie 200 milionów euro na nauczanie języka polskiego jako ojczystego. To jest bardzo ważna informacja, bo ktoś te pieniądze otrzymuje.

Anna Wawrzyszko pyta, dlaczego w ani jednym kraju związkowym nie można powołać się na rozporządzenia wykonawcze do traktatu. - Przecież ratyfikował je Bundestag i Bundesrat - podkreśla.

- Polska przygotowała wiele ustaw po podpisaniu traktatu, które umożliwiały funkcjonowanie, nawet jeśli mniejszość jeszcze nie była ustawowo objęta tym prawem. Co do drugiej strony, po 1991 roku nie nastąpiły jakiekolwiek regulacje prawne. To jest clou całego konfliktu czy nieporozumienia komunikacyjnego.

Zdaniem wiceprezes Związku Polaków w Niemczech, obie strony powinny wrócić w tej sprawie do negocjacji przy okrągłym stole.
Anna Wawrzyszko 1
Anna Wawrzyszko 2
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Wiadomości z regionu

2024-09-27, godz. 21:27 Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała… » więcej 2024-09-27, godz. 20:00 Trzecie Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Opolu. Tym razem przy "elektryczniaku" To już trzecie Branżowe Centrum Umiejętności, jakie powstanie w Opolu. Tym razem przy Zespole Szkół Elektrycznych. » więcej 2024-09-27, godz. 18:00 Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta… » więcej 2024-09-27, godz. 17:44 „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się… » więcej 2024-09-27, godz. 17:37 Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody… » więcej 2024-09-27, godz. 15:55 Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej 2024-09-27, godz. 15:54 Społeczność ukraińska ruszyła na pomoc powodzianom Opolscy Ukraińcy pomagają powodzianom. W ubiegłym tygodniu zorganizowali zbiórkę darów, która pojechała do Głuchołaz. Dary były zbierane w Szkole Podstawowej… » więcej 2024-09-27, godz. 15:48 Z firmy zniknęły sprzęty za ponad 20 tys. zł Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla podejrzany o kradzież elektronarzędzi i sprzętu budowlanego o wartości ponad 22 tys zł. » więcej 2024-09-27, godz. 15:46 "Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska… » więcej 2024-09-27, godz. 15:41 Rzeka Opawica zmieniła bieg i zabrała część polskiej ziemi na rzecz Czechów Przyroda rządzi się swoimi prawami. Pokazała to rzeka Opawica w gminie Głubczyce, która przez silne opady deszczu i powódź zmieniła swój bieg. Tym samym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »