Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-02, 09:45 Autor: Justyna Maćkowiak

Prezydent Opola broni pomysłu utworzenia pomnika poświęconego bohaterom Powstań Śląskich

Pomnik upamiętniający Bohaterów Powstań Śląskich [fot. UM Opole]
Pomnik upamiętniający Bohaterów Powstań Śląskich [fot. UM Opole]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jako prezydent Opola prowadzę bardzo konsekwentną i odpowiedzialną politykę historyczną naszych ziem - powiedział w Porannej Loży Radiowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski odnosząc się do swojej inicjatywy postawienia w stolicy regionu w nowej Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalny pomnika poświęconego bohaterom Powstań Śląskich. Na pomniku zostanie umieszczona lista 67 poległych osób. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem Mniejszości Niemieckiej, która wskazuje na bardziej uniwersalny sposób upamiętnienia poległych po obu stronach.
- My jako Polacy mamy prawo honorować swoich bohaterów - dodaje prezydent. - Ten rok jest rokiem szczególnym - 100-lecia trzeciego powstania śląskiego. Dzięki powstańcom, dzięki opolanom, również Polakom mieszkającym na Górnym Śląsku, Polska w swoich granicach miała również sporą część Śląska. To było efektem trzeciego powstania śląskiego. Uznaliśmy, że jako miasto warto przygotować cały ciąg różnych wydarzeń, które będą przypominać o naszych bohaterach, o tych, którzy walczyli, żeby Opole było polskie.

- Jesteśmy trochę zaskoczeni i rozczarowani, bo forma ma upamiętnienie tylko jednej strony tamtych wydarzeń - powiedział kilka dni temu w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący TSKN. Jego zdaniem Opole powinno stworzyć bardziej uniwersalne upamiętnienie. "Wydawałoby się, że 100 lat od tamtych tragicznych wydarzeń jest wystarczającym okresem, aby móc uhonorować wszystkich, którym przyszło wówczas oddać życie i to niezależnie od narodowości. Region i samo miasto zamieszkują bowiem dzisiaj potomkowie obu stron tamtego historycznego konfliktu" - czytamy o oświadczeniu Mniejszości Niemieckiej.

- Trudno, żebyśmy my chcieli upamiętniać osoby, które strzelały do naszych bohaterów - dodaje prezydent Wiśniewski. - Oczywiście ja szanuję Mniejszość Niemiecką i jej wkład w rozwój opolskiego, codzienną naszą współpracę, ale nie przesadzajmy, nie róbmy tego w taki sposób, że ktoś będzie decydować, jak my mamy świętować, honorować swoich bohaterów. Historia stosunków polsko-niemieckich jest bogata. Szczególnie Polacy bardzo mocno odczuli to, w jaki sposób Niemcy starali się wynarodowić tę część Ślaska. Trudno żebyśmy my decydując o uhonorowaniu naszych bohaterów, chcieli honorować jeszcze tych, którzy do nich strzelali, którzy ich mordowali, którzy zamykali ich później w obozach koncentracyjnych.

Pomnik upamiętniający bohaterów Powstania Śląskiego odsłonięty ma być 2 maja.
Arkadiusz Wiśniewski cz. 1
Arkadiusz Wiśniewski cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-06-18, godz. 20:59 Gogolin: tym razem strażacy interweniowali z powodu... węża Szary wąż, metrowej długości siedzi pod stołem w jednym z domostw w Gogolinie - takie zgłoszenie odebrali strażacy. » więcej 2024-06-18, godz. 20:00 Sztuka nocowania w lesie zyskuje na popularności. Co jest dozwolone, a co zabronione? O możliwości nocowania w lesie przypominają nadleśnictwa z całego województwa opolskiego. W internecie można znaleźć informacje o terenach wyznaczonych… » więcej 2024-06-18, godz. 19:00 Opole: jednodniowe zamknięcie wiaduktu MZD w Opolu informuje, że w środę (19.06) wyłączony z użytku będzie wiadukt w ciągu ulicy Solskiego. » więcej 2024-06-18, godz. 18:30 Park w Praszce pod okiem kamer. Monitoring ma wspomóc pracę straży miejskiej Osiem kamer 'obserwuje' od niedawna park rekreacyjny przy ulicy Kolorowej w Praszce. Zagospodarowany teren oddano do użytku we wrześniu ubiegłego roku. » więcej 2024-06-18, godz. 18:00 Kluczbork: u progu wakacji o bezpieczeństwie najmłodszych Kurs pierwszej pomocy, pływanie motorówkami, przejażdżka quadem, zasady poruszania się rowerem i hulajnogą czy usuwanie kleszcza. Bezpiecznych wakacjach… » więcej 2024-06-18, godz. 17:45 Kto do zarządu województwa opolskiego? Rozmowy trwają Co dalej ze składem zarządu województwa opolskiego? Po zmianach, związanych z objęciem przez Andrzeja Bułę mandatu europosła, nowy zarząd z marszałkiem… » więcej 2024-06-18, godz. 17:30 Zmienia się wygląd dwóch domów dziecka w gminie Kluczbork Znacznie lepsze warunki będą mieć niedługo wychowankowie domów dziecka w Bąkowie i Bogacicy obok Kluczborka. Trwają duże remonty obu placówek podległych… » więcej 2024-06-18, godz. 17:00 Wyłudzili blisko 400 tys. zł metodą "na policjanta". To była zorganizowana grupa przestępcza 7 lat i 6 miesięcy więzienia - taki wyrok przed Sądem Okręgowym w Opolu usłyszał Damian Sz. z Wrocławia, lider grupy osób, które oszukiwały osoby z całej… » więcej 2024-06-18, godz. 17:00 Opolscy samorządowcy świętowali. "Żadna gmina nie jest samotną wyspą" Najbardziej zasłużeni samorządowcy w regionie odebrali Brązowy Krzyż Zasługi i odznaki honorowe. Wyróżnienia przyznano w ramach obchodów Dnia Samorządu… » więcej 2024-06-18, godz. 16:41 Siedem lat temu WCM przekształcono w Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. "To było otwarcie nowej ery" 19 czerwca 2017 roku rektor Uniwersytetu Opolskiego przekształcił Wojewódzkie Centrum Medyczne przy al. Witosa w placówkę kliniczną. Wówczas nadano nowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »