Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-20, 21:00 Autor: Daniel Klimczak

W tym tygodniu możliwe zmiany na czele rady powiatu nyskiego. Powody to koalicyjne roszady i brak zaufania

Obecne prezydum rady powiatu w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Obecne prezydum rady powiatu w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
W najbliższy piątek (24.04) może dojść do zmian na czele nyskiej rady powiatu. To efekt prawdopodobnego rozpadu koalicji pomiędzy PiS, Forum Samorządowym 2002 i komitetem Kordiana Kolbiarza Powiat to Ludzie.
Jednym z punktów obrad jest głosowanie nad odwołaniem z funkcji wiceprzewodniczącego Zbigniewa Karnasia z Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący rady Bogdan Wyczałkowski wskazuje, że to odpowiedź na wniosek części radnych, którzy wkrótce mają podpisać nową umowę koalicyjną.

- Tu nikt nie ocenia pana Zbyszka, czy on był zły, dobry, czy się wywiązywał ze swoich obowiązków. Takie są oczekiwania i żeby je spełnić, będziemy taki wniosek głosować. To są nowe realia, my już głośno o tym mówiliśmy, że będziemy zmieniać koalicjanta; z obecnym nie za bardzo się potrafimy domówić - dodaje.

Część radnych ma z kolei ponownie złożyć wniosek o wprowadzenie do porządku obrad głosowania nad odwołaniem obecnego przewodniczącego. Poprzednio nie udało się tego dokonać, gdyż wnioskodawcy nie uzyskali wymaganej większości. Jak tłumaczy lider PiS w powiecie Artur Kamiński, część samorządowców utraciła zaufanie do Wyczałkowskiego po tym, jak usłyszał wyrok za zaniedbania, do których doszło, gdy pełnił on funkcję burmistrza Paczkowa.

- Został skazany prawomocnym wyrokiem za świadome działanie przeciwko interesowi publicznemu, a trzyma się kurczowo stanowiska. Jest mi z tego powodu przykro, bo nasz pan starosta Kruczkiewicz i wicestarosta Nowakowski, w okresie pandemii przede wszystkim skupiają się, aby walczyć o zdrowie i życie mieszkańców - mówi.

Sam przewodniczący odpowiadając na zarzuty wskazuje, że argumentacja jego oponentów jest szukaniem uzasadnienia na siłę.

- Kara grzywny nie powoduje obowiązku zrzekania się mandatu, czy funkcji. Natomiast, gdyby przyszedł do mnie pan Kamiński i mi powiedział, że koalicjanci chcieliby mnie zmienić, bo przyczyną jest ten brak zaufania, to ja bym z naszymi radnymi przedyskutował taką kwestię i jeśli byłaby taka wola, to bym po prostu zrezygnował - zapewnia.

W podobnym tonie wypowiada się Daniel Palimąka z Platformy Obywatelskiej, który zapowiada, że jego klub nie poprze odwołania Wyczałkowskiego.

- Dzisiaj przewodniczący rady powinien przede wszystkim mieć komfort pracy i myśleć o walce z koronawirusem, Są pewne uwarunkowania prawne i one dzisiaj pozwalają panu przewodniczącemu pełnić tę funkcję - tłumaczy.

Klub Razem dla Powiatu decyzję w sprawie głosowań nad odwołaniem członków prezydium ma podjąć do czwartku. Lider stowarzyszenia Piotr Woźniak, nie chce też wskazywać, czy wyrok sądu wpłynął na jego zaufanie do przewodniczącego rady.

- Nie komentowałem tego, co się wydarzyło w kontekście wyroku w Nysie wobec pana Wyczałkowskiego i nie będę komentował tego teraz - zapowiada.

O komentarz do sprawy zapytaliśmy też opolskich parlamentarzystów. Pochodzący z Nysy poseł PO Rajmund Miller ma nieco inne spojrzenie na kwestię przewodniczącego rady, niż jego partyjny kolega.

- Człowiek skazany za przestępstwa przeciwko interesowi publicznemu nie powinien pełnić tak ważnej funkcji, na tym skończę - ucina.

Jednocześnie polityk pozytywnie ocenił decyzję władz powiatu o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na walkę z koronawirusem.

Z kolei posłanka PiS Katarzyna Czochara wskazuje, że piątkowe głosowania nad zmianami w prezydium będą testem lojalności obecnych koalicjantów. Parlamentarzystka wyraziła także nadzieję, że dotychczasowi partnerzy będą potrafili dojść do porozumienia.

- Ja mam cichą nadzieję, że jednak ta sytuacja, która teraz zaistniała w perspektywie krótkiej, znajdzie pozytywne rozwiązanie i wszystko wróci na normalne tory - powiedziała.

Poseł Porozumienia Marcin Ociepa powiedział, że jego partia nie podejmowała w tej kwestii żadnych decyzji na szczeblu centralnym.

- Myśmy nie podjęli decyzji ani o wchodzeniu, ani o wychodzeniu z koalicji w powiecie nyskim. To jest sprawa stricte powiatowa, w której partia Porozumienie nie wyraziła zdania - zapewnia.

O komentarz do sytuacji pytaliśmy także burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza, którego radni mają współtworzyć nową koalicję. Samorządowiec nie wypowiada się na ten temat, odsyłając do szefa Forum Samorządowego 2002 Adama Fujarczuka. Ten z kolei wskazał, że nie chce prowadzić polityki za pośrednictwem mediów i nie będzie dziś zabierał głosu w sprawie.

Przypomnijmy, że w 2019 roku, Sąd Rejonowy w Nysie orzekł, że Bogdan Wyczałkowski, jeszcze jako burmistrz Paczkowa, nie dopełnił obowiązków i jest winny strat w budżecie gminy. Były włodarz miasta został wówczas skazany na 22 miesiące więzienia w zawieszeniu na 4 lata, a także karę grzywny i zakaz pełnienia funkcji publicznych. W lutym bieżącego roku, po rozpatrzeniu apelacji, opolski sąd okręgowy zdecydował o ukaraniu samorządowca jedynie karą grzywny. Sąd uznał wówczas, że Wyczałkowski nie dopełnił obowiązków burmistrza przy sprzedaży nieruchomości należącej do gminy, ale nie zrobił tego świadomie i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Natomiast w kwestii zaniechań podatkowych, działał on na szkodę interesu publicznego.

Natomiast Zbigniew Karnaś funkcję wiceprzewodniczącego pełni najkrócej spośród obecnego prezydium rady. Stanowisko to uzyskał pod koniec marca ubiegłego roku, po rezygnacji Marii Żukowskiej-Jacykowskiej.

Kwestie personalne to niejedyne, co doprowadziło do pęknięć w dotychczasowej koalicji w powiecie. Samorządowców poróżniła decyzja zarządu o przeznaczeniu na walkę z koronawirusem pieniędzy, które dotychczas miały pomóc miejscowym klubom sportowym. Ponadto PiS nie chciał się zgodzić na dodatkowego etatowego członka zarządu, na co mieli naciskać dotychczasowi partnerzy.
Bogdan Wyczałkowski
Artur Kamiński
Bogdan Wyczałkowski
Daniel Palimąka
Piotr Woźniak
Rajmund Miller
Katarzyna Czochara
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »