Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-04, 13:20 Autor: Piotr Wójtowicz

Po trzech latach przewodniczący sejmiku ma swoją laskę. Częściowy finał sporu o insygnia?

Laska przewodniczącego sejmiku
Laska przewodniczącego sejmiku
Laska przewodniczącego wzbudziła spore zainteresowanie
Laska przewodniczącego wzbudziła spore zainteresowanie
Ma metr osiemdziesiąt centymetrów wysokości, wykonana jest z mahoniu, a jej zwieńczenie stanowi głowica w kształcie Wieży Piastowskiej. Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Norbert Krajczy zaprezentował radnym laskę, którą od najbliższej sesji będą otwierane i zamykane obrady sejmiku. Radni koalicji PO-PSL-MN cieszą się, że władza sejmiku będzie miała insygnia, natomiast radni z opozycyjnego klubu PiS przypominają, że o laskę zabiegano ponad trzy lata.
- Rekord świata nieudolności, bo w 2015 roku zaproponowano, aby władze regionu były wyposażone w łańcuch i laskę. Jak dotąd, udało wykonać się tylko tę drugą - mówił podczas obrad radny PiS Arkadiusz Szymański, który winą za tę sytuację obwinił Norberta Krajczego. Przewodniczący ripostował, że łańcucha nie wykonano z powodów proceduralnych związanych z herbami powiatów.

W 2015 roku przewodniczący zaproponował, aby na ogniwach łańcucha znalazły się symbole Rodła, ale przeciwna temu była Mniejszość Niemiecka. W swoim stanowisku radni MN podkreślali, że nie mogą zaakceptować znaku symbolu Związku Polaków w Niemczech. Zdaniem szefa sejmikowego klubu Mniejszości Niemieckiej Norberta Rascha, to symbolika, która "nie przemawia do całej społeczności województwa". W związku z tym zdecydowano, by wkomponować w ogniwa herby powiatów, które mogą symbolizować dziedzictwo regionu.

Jednak Komisja Heraldyczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nakazała takie poprawki, by herby, które znajdą się na łańcuchu, były zgodne z miejscową tradycją historyczną i z zasadami heraldyki. Problem w tym, że nadal nie został doprecyzowany wzór herbu krapkowickiego, brzeskiego, strzeleckiego. Podczas sesji Krajczy tłumaczył, że prezydent Opola jeszcze nie zgodził się na to, aby na łańcuchu umieścić herb stolicy regionu.

Podczas dzisiejszej sesji sejmiku radni robili sobie zdjęcia z laską, traktując to jako zapowiedź dobrego wyniku w zbliżających się wyborach samorządowych. Radny PO Zbigniew Ziółko powiedział z uśmiechem, że ograniczył się do zdjęcia, bo może to być ostatnie.

- Wszystko w rękach wyborców, ale - jak widać - do twarzy nam z tą laską. Wieża i godło na jej szczycie? Jesteśmy za - mówił radny klubu PiS Dariusz Byczkowski.

- Szkoda tylko, że tak późno - dodał kolega z klubu Mariusz Bochenek.

Za wykonanie laski władze regionu zapłaciły 8 tysięcy złotych.
Zbigniew Ziółko, Norbert Krajczy, Arkadiusz Szymański, Dariusz Szymański, Mariusz Boochenek

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »