Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-04, 10:00 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Dwa związki i dwie zupełnie różne oceny reformy oświaty

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
[fot. UM Nysa - archiwum]
[fot. UM Nysa - archiwum]
Wanda Sobiborowicz i Piotr Pakosz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wanda Sobiborowicz i Piotr Pakosz [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jestem za wprowadzonymi zmianami w systemie edukacji - powiedział w porannej rozmowie Radia Opole Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności Śląska Opolskiego, odnosząc się do obowiązującego od września nowego systemu kształcenia dzieci i młodzieży. Z kolei Wanda Sobiborowicz, prezes opolskiego ZNP, oceniła, że reforma oświaty była potrzebna, ale nie została dobrze przygotowana.
Lider nauczycielskiej Solidarności Śląska Opolskiego stwierdził dziś w porannej rozmowie "W cztery oczy", że poprzedni układ - sześcioletnia podstawówka oraz gimnazja - nie spełnił pokładanych nadziei, przede wszystkim w aspekcie wychowawczym.

- Nagle znajdowało się wiele osób w tym samym, że tak powiem, przedziale. Nagle już niby dorośli, a dalej są bardzo młodzi. Zmiany w rozwoju psychofizycznym. To rzutowało potem na ich zachowanie - tłumaczył Pakosz.

W trakcie 8-letniej szkoły podstawowej, zdaniem gościa porannej rozmowy, jest możliwość dłuższej obserwacji uczniów, a nauka odbywać się będzie w tych samych budynkach, z tymi samymi nauczycielami.

W opinii Pakosza także, informacje o rzekomo dużych zwolnieniach nauczycieli są przesadzone.

- Była część nauczycieli na zastępstwach. To są osoby, które być może stracą pracę. Sporo osób przeszło na emeryturę - wcześniejszą bądź normalnie - i w ten sposób się zwolniły miejsca pracy dla kolejnych nauczycieli. Nikt z nas nie lubi zmian, zawsze się boimy, że może być gorzej. A może odwrotnie - będą zmiany po to, żeby było lepiej, by lepiej się pracowało i młodzież była lepiej wyedukowana, a przede wszystkim wychowana i przygotowana do życia - mówił związkowiec z Solidarności.

Jak dodał Pakosz, ewentualne przeprowadzenie referendum ws. zmian w oświacie niewiele by zmieniło. - Rodzice mieli swoje spostrzeżenia odnośnie funkcjonowania systemu i w większości czuli potrzebę zmian - stwierdził.

Inaczej na zmiany w szkolnictwie patrzy Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Reforma oświata, choć jest potrzebna, nie została dobrze przygotowana. I będziemy monitorować skutki jej wprowadzenia -  powiedziała w "Poglądach i osądach" Wanda Sobiborowicz, prezes okręgu opolskiego ZNP.

- W sferze edukacji zmiany, reformy powinny być wprowadzane z dużą rozwagą, dyskusją, jakiego to obywatela chcemy wychować. I nie można, naszym zdaniem, w ciągu takiego tempa, w ciągu roku tak naprawdę, zrobić taką rewolucję - stwierdziła Sobiborowicz. - Pani minister mówi, że ta reforma jest rozłożona na ileś tam lat, ale popatrzmy: zmiany struktury organizacyjnej, zmiana programu i zmiany w jeszcze innych rozporządzeniach i ustawach, to naprawdę jest ogrom pracy. Chciałabym zwrócić uwagę, jaką ogromną pracę mają samorządy do wykonania. Cały czas mówimy, szkoda tych pieniędzy - może państwo jest takie bogate - które samorządy wydały na powstanie gimnazjów, na ich wyposażenie - mówiła prezes opolskiego ZNP.

Jak dodała, dziś (04.09) w Warszawie związek zaplanował manifestację przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Prezes Sobiborowicz dziwiła się też na naszej antenie, że nowy rok szkolny nie został zainaugurowany 1 września, a dopiero dziś - 4 września. - To jest ze stratą dla uczniów - stwierdziła.

Przypomnijmy: absolwenci dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej stali się od dziś uczniami klas siódmych i tym samym powróciła 8-letnia podstawówka. Do systemu wróciły 4-letnie licea, 5-letnie technika, a szkoła zawodowa stała się dwustopniową szkołą branżową. Rozpoczęło się także wygaszanie gimnazjów. Ten typ szkół zniknie za dwa lata.

Dodajmy, na Opolszczyźnie nowy rok szkolny rozpocznie 101 tysięcy uczniów w 512 szkołach. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego ma miejsce w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie.
Piotr Pakosz
Piotr Pakosz
Wanda Sobiborowicz

Wiadomości z regionu

2024-10-04, godz. 22:00 PKP Intercity Remtrak wspiera powodzian. Zapadła decyzja o przekazaniu 300 tysięcy złotych 300 tysięcy złotych na pomoc osobom poszkodowanym w powodzi przekazała spółka PKP Intercity Remtrak. Jeden z oddziałów firmy zajmującej się naprawami… » więcej 2024-10-04, godz. 21:15 Na dwa spacery zaprasza w ten weekend Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze Dwa wydarzenia na ten weekend przygotowało Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Jutro (05.10) o 10:00 rozpocznie się spacer ornitologiczny na wyspie Bolko oraz… » więcej 2024-10-04, godz. 20:00 Drogi, szpitale, szkoły. Powiat nyski szacuje straty na 250 mln zł To wstępne szacunki. Największe są w infrastrukturze drogowej. - Utraciliśmy m.in. osiem mostów - mówi starosta nyski Daniel Palimąka. » więcej 2024-10-04, godz. 20:00 Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu… » więcej 2024-10-04, godz. 19:00 Stracili dom przez ogień. Mieszkańcy Kielczy ruszyli na pomoc W jednej chwili dorobek ich życia strawił ogień, a oni sami cudem uszli z życiem. Małżeństwo z Kielczy straciło dzisiejszego (04.10) poranka dach nad głową… » więcej 2024-10-04, godz. 18:30 Lewin Brzeski podnosi się po powodzi. "W '97 byliśmy pozostawieni sami sobie, a teraz jednak jest pomoc" Lewin Brzeski powoli wraca do normalności po powodzi. W mieście udało się przywrócić dostęp do mediów, a niektórzy mieszkańcy zaczęli już odbudowę… » więcej 2024-10-04, godz. 18:00 "Dyrektor wybiegał windę". Ruszyła inwestycja przy szkole w Zawadzkiem Umowa podpisana, inwestycja ruszyła. Zespół Szkół Specjalnych w Zawadzkiem w końcu doczeka się windy. Firma wykonująca windę już jest na miejscu, trwają… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30 Mamy mogą się zrelaksować i choć na chwilę zająć się sobą Fundacja Odkrywcy z Nysy zorganizowała warsztaty wytchnieniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami finansowane przez samorząd województwa z pieniędzy… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30 Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą… » więcej 2024-10-04, godz. 17:00 Załóż odblask i żyj! Poza obszarem zabudowanym to obowiązek Mały przedmiot, a może uratować życie. Opolscy policjanci apelują o zakładanie elementów odblaskowych. Jesień i zima to czas, gdy szybko robi się ciemno… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »