Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-05-02, 10:00 Autor: Marzena Śmierciak

Skromne obchody wybuchu III Powstania Śląskiego. Złożenie kwiatów w samo południe

Pomnik na Górze św. Anny [fot. Błażej Duk]
Pomnik na Górze św. Anny [fot. Błażej Duk]
Stanisław Skakuj [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Skakuj [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Żukowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Żukowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Obowiązkiem tych, którzy tutaj mieszkają jest dbanie o pamięć o powstaniach śląskich, szanując oczywiście prawa mniejszości niemieckiej. Interesem politycznym jest to, aby podkreślać rolę Śląska, powstań śląskich w naszej dzisiejszej egzystencji - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Skakuj, były przewodniczący opolskiej rady miasta i były dyrektor wydziału spraw obywatelskich urzędu wojewódzkiego w Opolu.
Dziś (02.05) przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny po raz kolejny zostanie upamiętniona kolejną rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Uroczystości jednak będą skromne, choć przed laty uczestniczyły w nich władze państwowe, a same obchody były organizowano z dużą pompą. Wycofano się jednak z takiej formy, ze względu na działania narodowców.

Nasz gość przyznał, że jako urzędnik brał udział w administracyjnych działaniach utrudniających inicjatywy środowisk narodowych, ale z dzisiejszej perspektywy uważa, że ekscesy miały charakter marginalny, a rezygnacja z uroczystych obchodów rocznic wybuchu III Powstania Śląskiego jest błędem.

- To były drobne ekscesy - mówił Stanisław Skakuj. - Bo ja tam byłem wiele razy. Oglądałem masowy udział tych młodych ludzi, jeżeli przyjeżdżało kilka autobusów, wobec bierności Opolan, bo Opolanie nie pojawiają się na Górze św. Anny. Oni (red. narodowcy) przyjeżdżali tu z troską o to, żeby Śląsk Opolski był zawsze polski. I zdarzały się te przypadki (red. jak na przykład "hajlowanie", które miało swój finał w sądzie). To były incydenty, ale niestety z tych incydentów zrobiono prawie regułę - tłumaczył nasz gość.

Jak dodał, powstańcy śląscy to była potężna grupa polska, która upomniała się w sposób bohaterski o wolność. - A naszym obowiązkiem jest dbanie o to - dodał Stanisław Skakuj.

Marcin Żukowski, doradca wojewody opolskiego z kolei stwierdził w "Poglądach i osądach", że być może w przyszłości obchody powstań śląski nie będą takie skromne jak dziś.

- Nie ukrywajmy na Ziemi Opolskiej, na Śląsku epizod powstań śląskich jest jednym z najmocniejszych wątków, do których my możemy się odwoływać i powinniśmy się odwoływać. Oczywiście, mamy Kresy Wschodnie i 30 proc. mieszkańców Opolszczyzny, którzy pochodzą z Kresów, ale mamy też liczną grupę Ślązaków, którzy są rodzinnie związani z tradycją powstań, więc absolutnie nie możemy tego tematu pomijać - tłumaczył doradca wojewody.

Złożenie kwiatów przez delegacje na Górze św. Anny - dziś (02.05) o 12.00.
Stanisław Skakuj
Marcin Żukowski

Wiadomości z regionu

2024-10-03, godz. 09:42 "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku -… » więcej 2024-10-03, godz. 07:30 "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około… » więcej 2024-10-03, godz. 07:20 Przebudowa DK45. Kolejne zmiany w okolicach Krapkowic Rozpoczyna się kolejny etap prac na drodze krajowej nr 45 między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. » więcej 2024-10-02, godz. 19:30 Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego… » więcej 2024-10-02, godz. 18:51 Na ponad 60 zalanych domów mają 8 osuszaczy. Trzebina w gminie Lubrza potrzebuje pomocy Powodzianie z Trzebiny w gminie Lubrza apelują o pomoc w osuszaniu domów i udrożnieniu dostępu do posesji. Duże szkody wyrządził tam potok płynący przez… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00 Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni… » więcej 2024-10-02, godz. 17:09 Są zarzuty dla plantatora konopi indyjskich z powiatu kluczborskiego Posiadanie znacznej ilości środka odurzającego oraz prowadzenie uprawy konopi innych niż włókniste - takie zarzuty usłyszał 32-letni Patryk P. mieszkaniec… » więcej 2024-10-02, godz. 16:49 "To jest niemoralne". Specjalista ds. uzależnień o sprawie tubek z alkoholem - Sprzedawanie alkoholu w takich opakowaniach mogło doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia dzieci, ale też młodzieży - tak o alko-tubkach mówi Marcin… » więcej 2024-10-02, godz. 16:19 Proces dzieciobójczyni z Czarnowąs. Świadek: dziewczyna "do rany przyłóż" Ciąg dalszy procesu Krystyny Sz. z Czarnowąs, oskarżonej o zabójstwo własnych dzieci. To sprawa z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to kobieta miała podciąć… » więcej 2024-10-02, godz. 16:08 Dyrektorzy szkół medycznych trzeci raz spotkali się w Niwkach. Uczestnicy decydują o tematyce Szkolenia, wymiana doświadczeń, wspólne rozwiązywanie problemów. To główne cele trzeciej konferencji Ogólnopolskiej Sieci Dyrektorów Szkół Medyczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »