Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-25, 13:00 Autor: Maciej Stępień

Co dalej z toksycznymi chemikaliami w Brzegu? Samorząd liczy na rządowe wsparcie

Chemikalia nadal są składowane w budynkach dawnych magazynów zbożowych. Miejsca pilnuje straż miejska i policja [fot. Maciej Stępień]
Chemikalia nadal są składowane w budynkach dawnych magazynów zbożowych. Miejsca pilnuje straż miejska i policja [fot. Maciej Stępień]
Część beczek z chemikaliami znajduje się na zewnątrz [fot. Maciej Stępień]
Część beczek z chemikaliami znajduje się na zewnątrz [fot. Maciej Stępień]
W naczepie tira również znajdują się beczki z odpadami chemicznymi [fot. Maciej Stępień]
W naczepie tira również znajdują się beczki z odpadami chemicznymi [fot. Maciej Stępień]
Dziś rano w Brzegu odbyło się spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego. Rozmawiano o nielegalnym składowisku odpadów, które odkryto w ubiegłym tygodniu. Wciąż nie wiadomo, kiedy chemikalia zostaną usunięte. Badania toksykologiczne potwierdzają, że to pochodne rozpuszczalników, żywic i farb drukarskich. To odpady poprodukcyjne, które powinno się utylizować. Władze Brzegu cały czas liczą na rządowe wsparcie, by usunąć chemikalia. Na razie nie wiadomo, kto zapłaci za wywóz odpadów chemicznych.
Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, tłumaczy, że jeśli nie będzie pieniędzy z rezerw budżetowych, wówczas samorząd czekają nie lada wydatki.

- Tym organem płacącym w pierwszej kolejności powinien być właściciel tych substancji. W momencie, gdy ustalenie tego właściciela będzie długotrwałe lub jest on niewypłacalny, wówczas te obowiązki będzie musiała przejąć gmina – wyjaśnia Wrębiak.

Trudno dziś określić, o jakich dokładnie pieniądzach można mówić. Utylizacja 100 ton odpadów może kosztować setki tysięcy złotych, stąd prośba o pomoc rządu w tej sprawie.

Wiesław Andruszko z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że substancje niekoniecznie musiały być wylewane do Odry. Jego zdaniem, na rzece pozostałby ślad. Inspektor dodaje, że Brzeg nie jest jedynym miejscem w regionie, gdzie takie składowisko odkryto.

- Podobna sytuacja miała miejsce w gminie Pawłowiczki dwa miesiące temu. Tam również odkryto beczki dwustu i tysiąclitrowe. Tam wójt wydał decyzję właścicielowi o usunięciu tych odpadów – wyjaśnia Andruszko.

Nieoficjalnie mówi się, że władze Brzegu mogą postąpić podobnie.

Dodajmy, że następne posiedzenie sztabu kryzysowego w tej sprawie odbędzie się w piątek.
Jerzy Wrębiak i Wiesław Andruszko

Wiadomości z regionu

2024-11-23, godz. 07:00 Grodków liczy na miliony za wiatraki. Za miesiąc turbiny mają pracować z pełną mocą Kilka milionów złotych rocznie może zasilać budżet gminy Grodków tytułem podatku od nieruchomości za grunty, na których stoją turbiny wiatrowe. Pod miastem… » więcej 2024-11-23, godz. 07:00 Karpiowe żniwa w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie zapowiadają się dobrze Odłowy karpia w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie są już na finiszu. Te według szacunków powinny być lepsze niż rok temu. Ryby są pozyskiwane przez… » więcej 2024-11-22, godz. 21:15 Notariusze zapraszają na darmowe konsultacje. Będą w trzech opolskich miastach To ogólnopolska akcja organizowana już po raz 15. Notariusze doradzą, jak zabezpieczyć majątek rodziny, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych konfl… » więcej 2024-11-22, godz. 19:58 Rodzinna tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji [ZDJĘCIA] Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »