Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-08-31, 21:00 Autor: Dorota Kłonowska

Nyskie rycerstwo rośnie w siłę. Największe przeżycie to Grunwald

Bitwa pod Grunwaldem [fot. Księstwo Nyskie]
Bitwa pod Grunwaldem [fot. Księstwo Nyskie]
Rycerze Księstwa Nyskiego pod Grunwaldem [fot.Księstwo Nyskie]
Rycerze Księstwa Nyskiego pod Grunwaldem [fot.Księstwo Nyskie]
Coraz więcej nysan sięga do historii, zakłada zbroje czy mundury i w taki sposób realizuje swoje pasje. Rosną szeregi Bractwa Rycerskiego Księstwa Nyskiego, które zrzesza rycerzy, damy i rzemieślników wykonujących przedmioty nawiązujące do tego okresu. Nyscy rycerze walczą na polach całej Europy – niejednokrotnie byli także pod Grunwaldem.
- Za największy sukces poczytujemy sobie udział w rocznicowej bitwie pod Grunwaldem w 2010 roku. Dopuszczono do niej jedynie 2,5 tysiąca żołnierzy, była ostra selekcja. My spełniliśmy wszystkie kryteria i walczyliśmy. Dopiero wtedy odczułem, co to znaczy bitwa pod Grunwaldem. Będąc w pełnym uzbrojeniu, które waży 40 kg, staliśmy pod lasem, w upale. To wielki wysiłek i także obawa, czy faktycznie przeżyjemy, czy nic się nie stanie. Nawzajem się wspieraliśmy i pilnowaliśmy – mówi Ryszard Pobożny herbu Złotokrzyż z Bractwa Rycerskiego.

Za rycerzami podążają też nyskie białogłowy, które gotują im potrawy na ognisku, tańczą średniowieczne tańce, podają wodę, opatrują rany.

- To przejście w inny świat, odskocznia od telefonu i telewizora, możliwość porozmawiania przy ognisku, a nie poprzez pocztę mailową – mówi nysanka Ewelina.

Bractwo Rycerskie Księstwo Nyskie dostało od miasta Wieżę Wrocławską. Tam się spotykają, ćwiczą, mają magazyn.

- Okres średniowiecza, to czas, w którym honor, szlachetność i braterstwo były najważniejsze – odwołujemy się do tych ideałów – mówią nyscy rycerze.

Dodajmy, że taki powiew historii proponujemy i my naszym słuchaczom. Od poniedziałku do piątku o 10.40 i 17.20 prezentujemy "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza w doborowej, artystycznej obsadzie.
Ryszard Pobożny herbu Złotokrzyż

Wiadomości z regionu

2024-06-01, godz. 09:30 Mieszkańcy regionu znowu muszą być przygotowani na nawałnice Kolejne ostrzeżenie dla Opolszczyzny przed burzami przekazuje biuro prognoz IMGW we Wrocławiu. » więcej 2024-06-01, godz. 09:15 Nie tylko festiwal. Święto województwa, Dni Ziemi Strzeleckiej i Dni Ozimka Ten weekend minie nie tylko pod znakiem festiwalu piosenki w Opolu. W Mosznej odbędzie się Święto Województwa Opolskiej, w Ozimku - dni miasta, a w Strzelcach… » więcej 2024-06-01, godz. 02:02 61. KFPP. Debiuty z Niemenem zwycięskie dla Norberta Wronki [GALERIA ZDJĘĆ] Norbert Wronka został laureatem nagrody im. Anny Jantar dla Debiutantów 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na scenie opolskiego amfiteatru wyśpiewał… » więcej 2024-05-31, godz. 23:05 61. KFPP: Opolanin świętuje w Opolu. 50 lat pracy artystycznej Michała Bajora w pierwszym dniu festiwalu [ZDJĘCIA] Od 'Ogrzej mnie', przez 'Moją miłość największą', po 'Nie chcę więcej'. Ponad godzinne spotkanie z liryką zafundował widzom na swoje muzyczne urodziny… » więcej 2024-05-31, godz. 22:55 61. KFPP. Karolinka jedzie do grodu Kraka. Nagroda "Premier" dla duetu Zabłocki i Mozil [GALERIA ZDJĘĆ] Opolska Karolinka Premier, czyli Nagroda im. Karola Musioła 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej powędrowała do duetu Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil… » więcej 2024-05-31, godz. 20:46 Pieszy Rajd Maluchów będzie pełen atrakcji. Finał na hipodromie w Chocimiu koło Prudnika 42. Rajd Maluchów wyruszy z Prudnika. Turystyczno-rekreacyjna impreza rodzinna organizowana jest z okazji Dnia Dziecka. Zapisało się już blisko 1200 uczestników… » więcej 2024-05-31, godz. 20:45 Strefa festiwalowa w opolskim rynku działa. Przyciąga nie tylko mieszkańców miasta [ZDJĘCIA] Strefa festiwalowa w opolskim rynku to już tradycja festiwalu. Nie inaczej jest w tym roku. To tam mieszkańcy miasta i goście mogą pod chmurką obejrzeć bezpośrednią… » więcej 2024-05-31, godz. 20:20 61. KFPP: Witamy was czule! Startuje święto muzyki w Stolicy Polskiej Piosenki [ZDJĘCIA, VIDEO] Od koncertu Premier rozpoczyna się 3-dniowe święto polskiej piosenki w Opolu. Piątkowy wieczór także upływa pod znakiem 'trójki', bo w menu trzy konce… » więcej 2024-05-31, godz. 17:46 Festiwal w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa. Rusza zbiórka podpisów Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Wszystko jest możliwe. Jednak potrzebna jest do tego opolska… » więcej 2024-05-31, godz. 17:38 Most Groszowy w Opolu już w festiwalowej odsłonie Tradycją już się stało, że Most Groszowy w Opolu jest muzycznie przystrajany i kilka godzin przed pierwszym koncertem festiwalowym uroczyście otwarty. Tak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »