Sprawa uchodźców podzieliła opolskich polityków
- Polska jest państwem przechodnim dla uchodźców. Prawdziwym celem są między innymi Niemcy. Jednak jest to także problem Polski, ponieważ jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że nasz kraj będzie się solidaryzował z UE podejmując jakieś działania - zauważył Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.
- Polska nie jest w stanie sprawdzić, czy uchodźcy mają jakieś powiązania z Państwem Islamskim. Ta religia z niczym się nie asymiluje, nie szanuje żadnej innej religii, jest wyjątkowo ofensywna. Państwo polskie chce przeznaczyć na 12 tysięcy imigrantów po 1500 zł na głowę, plus służba zdrowia i mieszkania. A dopiero opiekunów osób niepełnosprawnych wywalało się z Sejmu dając im 510 zł - powiedział Patryk Jaki z Solidarnej Polski.
- Dla Europy to egzamin z człowieczeństwa. Nie upolityczniajmy tego, bo nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji my będziemy za kilka lat - podkreślił Piotr Woźniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
- Zgadzam się, że jest to problem czysto ludzki, ale co my zrobimy z uchodźcami? Jeżeli z Polski młodzież emigruje, bo nie ma pracy, mieszkań, to pytanie - co będzie dla tych ludzi?- zastanawia się Jerzy Żyżyński z Prawa i Sprawiedliwości.
- Nie jestem wielkim entuzjastą przyjmowania uchodźców do Polski, ale powinniśmy okazać tym ludziom więcej życzliwości. Jeśli nie trafią do jakiś normalnych warunków i schronienia, to co się z nimi stanie? Na razie pomóżmy im jako ludziom - apeluje Andrzej Butra z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Stanowisko Komisji Europejskiej o przyjęciu przez Polskę ponad 11 tysięcy imigrantów jest dla mnie zaskoczeniem. Nie wiem, czy to jest dużo, czy mało. Nie wiem, czy my jesteśmy na to przygotowani. Skoro rząd twierdzi, że jesteśmy przygotowani, a ABW mówi, że jest w stanie sprawdzić tych uchodźców, to należy tym ludziom wierzyć - przyznaje Leszek Korzeniowski z Platformy Obywatelskiej.
- Przerażająca jest liczba tzw. hejtów, nie tylko w internecie. Od polityków oczekiwałbym, aby nie podsycali lęków, które są czymś naturalnym, tylko aby starali się wyklarować ten obraz. Chciałbym przypomnieć, że Polska przyjęła po konfliktach czeczeńskich 100 tysięcy islamistów - zauważa Jarosław Pilc z Twojego Ruchu.
W najbliższą środę (16.09) o sprawie uchodźców będą dyskutować posłowie podczas specjalnego posiedzenia Sejmu.
Posłuchaj:
Oprac. Justyna Maćkowiak