Z przeszłości dla przyszłości. 20 lat Międzynarodowych Obozów Młodziezowych
Od 20 lat z inicjatywy opolskiego Kuratorium Oświaty i Landowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi przyjeżdża na wakacjach młodzież z Polski i Niemiec, aby sprzątać mogiły jeńców na łambinowickich cmentarzach. Od siedmiu lat dołączyła też do tej grupy młodzież ukraińska. Pielęgnują cmentarze i uczą się „przyszłości z przeszłości” – taka jest idea tych spotkań. Poznają historię, losy setek poległych. To także pojednanie nad mogiłami, lekcja tolerancji i wyciągania wniosków z błędów, które już nigdy nie powinny się powtórzyć.
Rocznicowe uroczystości po południu przeniosły się z Opola do Łambinowic. Tam, w szadurczyckich lasach, pod pomnikiem głównym CMJW odbyło się kilkugodzinne spotkanie z wystąpieniami zaproszonych gości, apelem pamięci, salwą honorową Wojska Polskiego i wojskową orkiestrą. Znicze zapalono także na cmentarzu ofiar obozu powojennego, a następnie goście przenieśli się do łambinowickiego domu kultury i tamtejszego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
W spotkaniu wzięły udział najwyższe władze Parlamentu Krajowego Nadrenii Palatynatu, Landowego Narodowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi, wojewoda opolski i marszałek a także szefowie kuratorium oświaty, które zainicjowało całą akcję.
Posłuchaj:
Dorota Kłonowska