Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-05-31, 15:48

Książki, które pomogą wprowadzić dzieci w świat muzyki

Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, nie tylko wybrała i poleciła kilka książek, które wprowadzają najmłodszych w świat muzyki, ale prezentują one temat w dużo szerszym kontekście, od tego czym jest dźwięk, jak go doświadczamy i przeżywamy, jak powstawały różne instrumenty, aż po życie sławnych kompozytorów i piosenkarek. Wiele z tych pozycji, to jednak nie popularnonaukowe opracowania, ale najczęściej ciekawe dla młodego czytelnika, żywe i fabularne historie, w których poznaje to wszystko wraz z bohaterami.
2024-05-29, 15:27

"Contrition" - kontrowersyjny, ale ważny i potrzebny komiks

Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Z Magdą Najbar z Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu rozmawiamy o jednym z najgłośniejszych komiksów roku 2023, czyli "Contrition" Carlosa Porteli i Keko. Ze względu na podjęty w nim temat pedofili, a zwłaszcza tego, jak postępować z jej sprawcami, wzbudził zainteresowanie nie tylko wielbicieli wciągającej fabuły (którą również posiada, co jest jego niewątpliwym atutem, bo zamiast częstej w ttakich przypadkach publicystyki, dostajemy żywą historię, prawdziwych ludzi ), czy komiksu jako takiego, ale również środowiska psychologów, terapeutów, prawników, czy etyków.
2024-05-29, 15:20

Co nowego w bibliotece Eichendorffa?

Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Gościem audycji był ks. Marek Dziony, dyrektor Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej im. J. von Eichendorffa w Opolu, który zaprezentował kilka nowości, a jak podkreślił w rozmowie, biblioteka znacznie poszerzyła swoją ofertę, m.in. o książki dla młodszych czytelników.

Oczywiście tematyka śląska pozostaje nadal w centrum pracy, więc wiele miejsca poświęciliśmy kolejnemu tomowi legend i podań, które zebrał Richard Kuhnau, a którego współwydawcą jest właśnie biblioteka.
2024-05-28, 15:05

"El roi" - podróż między epokami

Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Debiutancka powieść Beaty Skrzypczak łączy w sobie elementy fantastyczne, czy bardziej mitologiczne, nawiązując do dawnych legend, jak i do tekstów starotestamentowych, a zarazem jest opowieścią o żydowskiej społeczności Nowego Sącza. Dla autorki, jak sama podkreśla w rozmowie, jest zarazem podróżą do własnych korzeni, jednak pisaną z myślą o rzeczach uniwersalnych i zapewne bliskich dla większości czytelników.
2024-05-14, 12:41

Z Agatą Kunderman o "Wodach czerwonych"

Agata Kunderman [fot. archiwum prywatne]
Agata Kunderman [fot. archiwum prywatne]
Chociaż najnowsza powieść Agaty Kunderman jest połączeniem klasycznego kryminału z thrillerem, to zawiera również ciekawy kontekst społeczno-obyczajowy, chociażby mobbingu, czy regulacji prawnych dotyczących składowania niebezpiecznych odpadów. Jest też zdecydowanie "układanką" dla cierpliwych czytelników, którzy lubią połączenie kilku równoległych historii, oraz dla tych, którzy lubią nowinki ze świata kryminalistyki i kryminologii. O niektórych, bo przecież nie można w tym przypadku zdradzić czytelnikom zbyt wiele, autorka opowiedziała w audycji, a dobrą informacją dla tych którym spodobają się przygody Niemiłki i Starskiej, będzie na pewno ta, że pisze już kolejną.
2024-05-07, 12:12

Dr Anna Gnot o twórczość Oty Filipa

Anna Gnot i Paweł Marcinkiewicz [fot. Daria Pakuła]
Anna Gnot i Paweł Marcinkiewicz [fot. Daria Pakuła]
Na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki gościła z wykładem dr Anna Gnot, badaczka twórczości Oty Filipa. Literaturoznawczyni, wspólnie z prof. UO Pawłem Marcinkiewiczem odwiedziła również Radio Opole, aby przybliżyć słuchaczom życie i twórczość pisarza, którego kilka książek już ukazało się z języku polskim, a niebawem ukaże się kolejna w Wydawnictwie Książkowe Klimaty.
2024-05-06, 08:37

Rozmowa o misiu do kochania i fisharmonii. Posłuchaj rozmowy z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

Hubert Klimko-Dobrzaniecki podczas spotkania w MBP w Opolu [fot. materiały MBP]
Hubert Klimko-Dobrzaniecki podczas spotkania w MBP w Opolu [fot. materiały MBP]
W rozmowie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim próbujemy nie tylko opowiedzieć o jego dwóch, pozornie różnych książkach, czyli 'Fisharmonii. Snówpowiązałce" i "Bangsim. Misiu do kochania", ale, podobnie jak ich bohaterowie, snujemy opowieść o "życiu". Odrobinę obalamy mity, biograficzne legendy, a czasami być może tworzymy nowe. To co jednak najważniejsze, to zachęcić do ich lektury i wciągnąć do wspólnej, literackiej rozmowy.
2024-05-06, 08:34

Czy cyrograf to po prostu umowa?

Mira "Sonne" Morawska [fo. archiwum prywatne]
Mira "Sonne" Morawska [fo. archiwum prywatne]
Bohater "komornika dusz", gdyby nie sporych rozmiarów rogi, byłby po prostu eleganckim urzędnikiem-urzędniczką, egzekwującym treść umowy. Mamy przecież wolną wolę i powinniśmy wiedzieć co podpisujemy. Kiedy jednak mamy do czynienia z mistrzem manipulacji, trudno nam będzie to jednoznacznie rozstrzygnąć. W takich właśnie sytuacjach znajdują się bohaterowie i bohaterki opowieści, którą napisała Mira "Sonne" Morawska, gościni audycji.
2024-04-29, 13:55

Tajemnicza i złowroga zielona butelka

Aneta Włodarz [fot. archiwum prywatne]
Aneta Włodarz [fot. archiwum prywatne]
Choroba alkoholowa nigdy nie skupia się wyłącznie na osobie uzależnionej, ale zawsze dotyka całej rodziny. Najtrudniej wytłumaczyć to dzieciom, a taką próbę podjął Artur Gębka wspólnie z ilustratorką Agatą Dudek, w swojej książce "Butelka taty", wydanej przez Wydawnictwo Widnokrąg, o której opowiada Aneta Włodarz z Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-04-24, 14:00

Królik po islandzku. Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Kasdepke

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepkem w ODM Filii nr 17 MBP w Opolu [fot. Rafał Mielnik, źródło: https://www.facebook.com/media]
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepkem w ODM Filii nr 17 MBP w Opolu [fot. Rafał Mielnik, źródło: https://www.facebook.com/media]
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepkem w ODM Filii nr 17 MBP w Opolu [fot. Rafał Mielnik, źródło: https://www.facebook.com/media]
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepkem w ODM Filii nr 17 MBP w Opolu [fot. Rafał Mielnik, źródło: https://www.facebook.com/media]
Gościem audycji jest Grzegorz Kasdepke, autor znany głównie z książek dla młodych czytelników (i o nowej przygodzie detektywa Pozytywki również wspomnimy), jednak tym razem porozmawiamy o "dorosłej" książce, którą napisał wspólne z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, zatytułowanej "Królik po islandzku". Książka złożona z opowiadań, jest jak rozmowa dwóch przyjaciół, o łączących ich pasjach, także kulinarnych, o własnej, a często jak się okazuje, wspólnej wielu czytelnikom historii.
1234567

Zobacz także

2023-11-15, godz. 08:37 Ewa Wołkanowska-Kołodziej w smacznej opowieści, nie tylko rodzinnej i nie tylko o kuchni Chociaż książka "Wilno. Rodzinna historia smaków" Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej wygląda na typową książkę kucharską, jest czymś więcej. Każda jej… » więcej 2023-11-14, godz. 08:27 "Lśnienie" kolejnym tytułem podczas najbliższego Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga Dla tych, którzy oglądali wyłącznie film Kubricka, zetknięcie z głośną książką Kinga będzie sporym zaskoczeniem. Intrygujące jest również to, że… » więcej 2023-11-06, godz. 08:28 "Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji" Mało znana historia Polaków, którzy wyjechali w międzywojniu do Francji, najczęściej do kopalń, a po II Wojnie Światowej otrzymali ofertę powrotu do Ojczyzny… » więcej 2023-10-30, godz. 08:08 Dwoje pianistów i kwartet, czyli dwa kwintety Sześć osób pojawiło się na scenie Filharmonii Opolskiej, by wykonać dwa kwintety ( Roberta Schumanna – Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 i Juliusza Zarębskiego… » więcej 2023-10-25, godz. 19:00 O nowej Serii z Poczwarką Wydawnictwa Dwie Siostry i zarazem I części cyklu o przygodach 3 przyjaciółek z niewielkiego… Bycie poczwarką, to chyba najtrudniejszy okres w życiu człowieka. Już nie dziecko, jeszcze nie dorosła, a problemy i dylematy najbardziej poważne na świecie… » więcej 2023-10-24, godz. 14:18 Wieniawski - celebryta w najlepszym znaczeniu tego słowa? Książka Mateusza Borkowskiego, z którym rozmawiamy w audycji, jest doskonałym połączeniem rzetelnej pracy historycznej z przystępnie podanym życiorysem… » więcej 2023-10-23, godz. 14:46 Na początku była "Kropka" Często wątpimy we własne siły i zdolności. Brakuje nam wsparcia, umiejętnej i subtelnej podpowiedzi, czegoś co popchnie nas do przodu, zwłaszcza w młodym… » więcej 2023-10-18, godz. 16:20 Karolina Kowal o bestsellerowej serii książek Susan Verde z Wydawnictwa Mamania Wszystko zaczęło się od jogi i opowieści o niej dla najmłodszych, co okazało się idealną propozycją, na dzisiejsze, nieco "zwariowane" czasy, w których… » więcej 2023-10-17, godz. 15:00 Klub Dyskusyjny Stephena Kinga zaprasza na kolejne spotkanie już w czwartek Działający od jakiego czasu w w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Klub Dyskusyjny Stephena Kinga zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem poświęcone… » więcej 2023-10-16, godz. 07:40 O nietypowych mieszkańcach pewnego dziecięcego pokoju Dziecięcy pokój najczęściej wypełniają zabawki. Jednak w książce "Tere fere, czyli bajki z dziecięcego pokoju", głos zabierają również mniej oczywiści… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »