Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba…
2024-05-29, 16:30 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski / oprac. AL

50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA]

Uroczystość wręczenia medali - 50 lat wspólnego pożycia [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość wręczenia medali - 50 lat wspólnego pożycia [fot. Maciej Marciński]
Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane małżonkom za 50 lat wspólnego życia. Nasz słuchacz skarży się jednak na to, że na wspomniane medale trzeba czasem długo czekać, mimo 50 lat małżeństwa.. Czy to kwestia urzędniczych procedur, czy może coś więcej? To sprawdzaliśmy w magazynie interwencyjnym.
Poniżej fragment maila, który wpłynął na skrzynkę interwencje@radio.opole.pl.

Dlaczego na terenie całego województwa opolskiego jest problem z medalami za długoletnie pożycie małżeńskie - po złożeniu wniosku na medal u Kierownika USC trzeba oczekiwać ponad rok, jak ustaliłem w kilku urzędach stanu cywilnego województwa, wnioski przesyłane na początku roku do Wojewody Opolskiego celem przekazania do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nie rozpatrywane są od razu, tylko po upływie dłuższego czasu. Jubilaci to osoby starsze, często schorowane, które były ze sobą razem na dobre i na złe, w szczęściu i chorobie przez 50 lat - swoim życiem i stażem małżeńskim zasłużyli sobie na symboliczne odznaczenie od Prezydenta RP, tylko dlaczego przez urzędnicze procedury medale otrzymują długo po rocznicy swojego jubileuszu - Państwo zawsze są głosem naszego regionu, proszę więc o interwencje w imieniu Jubilatów, dla których każde chwile szczęścia są ważne.

Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy Karolinę Superczyńską, zastępczynię dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i zapytaliśmy, jak wygląda cała procedura.

- Taki wniosek, który do nas wpływa musi być przez pracownika sprawdzony pod względem poprawności zawartych w nim danych. Wniosek dotyczy medali za długoletnie pożycie jest jednym wniosek, ale we wniosku są wpisane dwie osoby, czyli dane męża i dane żony, jeżeli przemnożymy to przez ilość wniosków, jaka do nas wpływa, to już się robi konkretna liczba - mówi Karolinę Superczyńską.

Jaka jest liczba takich wniosków?

- Na dzień 22 maja tego roku do wojewody opolskiego wpłynęło prawie 1100 takich wniosków - mówi zastępczyni dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Bardzo ważna rzecz to, to, że występujemy w imieniu wojewody do rejestru karnego z zapytaniem o to, czy osoba czy nie była karana, bo jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to wiadomo takiego medalu otrzymać nie może - podkreśla nasz gość. - Potem te wnioski są wysyłane i czekamy na odpowiedź.

- Jak już te wnioski do nas spłyną, to trzeba wszystko przeglądnąć i na końcu jest taki to się nazywa wykaz osób proponowanych do odznaczeń. Trzeba te wszystkie dane do tego jednego pliku wpisać ręcznie i taki komplet jest przekazywany do podpisu do pani wojewody, a następnie wysyłane do kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej w postaci papierowej... Sprawdzają też pracownicy w Kancelarii Prezydenta i to jest kolejny czynnik, który wpływa na długość okresu rozpatrywania tych wniosków, a tam pracują nad tym zaledwie trzy osoby, które zajmują się tylko i wyłącznie medalami za długo letnie pożycie małżeńskie w skali całej Polski. Na dzień dzisiejszy średni czas oczekiwania na rozpatrzenie tych naszych wniosków to około 6 miesięcy - opowiada Karolina Superczyńska.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (1)
Skoto tak długo trwa rozpatrywanie wniosku, czy można zatem złożyć go wcześniej?

- Przepisy prawa mówią jasno, że wniosek o nadanie medalu za długoletnie pożycie małżeńskie przedstawia się nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego - zauważa zastępczynię dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (2)
Jakiego typu błędy pojawiają się najczęściej w wypełnianiu wniosków?

- One są przeróżne, na przykład pomyłka w nazwisku, w miejscu i w dacie urodzenia. Przeróżne są błędy... Absolutnie nie pozwalamy sobie na taką sytuację, w której to błędne wnioski zostałyby wysłane do Warszawy - opowiada Karolina Superczyńska.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (3)
Podczas audycji otrzymaliśmy kilka telefonów. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Telefon 1
Telefon 2
Telefon 3
Telefon 4
Telefon 5
Tematem zajęli się Dawid Rajwa i Krzysztof Dobrowolski. Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-03-08, godz. 15:30 Czy jest szansa na renowację kaplicy cmentarnej? [INTERWENCJA] Tym razem w paśmie interwencyjnym podjęliśmy temat miejsca określonego na kartach jednej z powieści jako wyjątkowego, bo ludzie umierają, by... się tam… » więcej 2024-03-07, godz. 16:00 Masz pilną wizytę kontrolną u lekarza? Posłuchaj! [INTERWENCJA] Magazyn interwencyjny Radia Opole, a w nim tematy podejmowane przez reporterów, a zgłaszane nam przez naszych słuchaczy. I wczoraj (06.03) na naszą skrzynkę… » więcej 2024-03-06, godz. 16:10 Opole: Czy to jest marnotrawstwo, czy jest jakieś uzasadnienie rozświetlenia parteru budynku CUP? [INTERWENCJA] Środowe popołudnie rozpoczniemy od kolejnego magazynu interwencyjnego. Tym razem powiemy o tym, co może zastanawiać niejednego z kierowców, jadących wieczorową… » więcej 2024-03-04, godz. 14:05 "Nie umiem sobie poradzić, walczę z nimi od września i nie ma żadnych efektów". Czy po interwencji coś się zmieni?… Zwisające kable, ale też biegnące przez środek ścian korytka z okablowaniem - tak wygląda instalacja jednego z operatorów - dostawców usług przy ul. Ligonia… » więcej 2024-03-01, godz. 15:24 Obawiali się powstania zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. W grudniu był protest w tej sprawie. Jest decyzja [IN… Temat ten poruszaliśmy w jednej z naszych audycji interwencyjnych na początku grudnia zeszłego roku, w tym wydaniu audycji powracamy, do to jedna z takich spraw… » więcej 2024-02-29, godz. 16:30 Ulica Chełmońskiego w Opolu jako drogowa antywizytówka miasta [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "Pływający" chodnik, który jest przeglądem sztuki budowlanej i materiałów brukarskich z ostatniego półwiecza. Do tego droga z historyczną kostką, miejscami… » więcej 2024-02-29, godz. 12:10 Czy w Opolu brakuje publicznych toalet? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji O organizację na Małym Rynku w Opolu publicznej toalety wnioskują właściciele działających tam punktów gastronomicznych. Okolica jest coraz popularniejszym… » więcej 2024-02-26, godz. 15:45 Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki… Okazuje się, że już blisko co druga osoba ma alergię i jak tłumaczą specjaliści nie łatwo będzie odwrócić te statystyki. Epidemia alergii jest już… » więcej 2024-02-23, godz. 13:40 "Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA] „Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele… » więcej 2024-02-22, godz. 14:07 Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA] „Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »