Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba…
2024-05-29, 16:30 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski / oprac. AL

50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA]

Uroczystość wręczenia medali - 50 lat wspólnego pożycia [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość wręczenia medali - 50 lat wspólnego pożycia [fot. Maciej Marciński]
Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane małżonkom za 50 lat wspólnego życia. Nasz słuchacz skarży się jednak na to, że na wspomniane medale trzeba czasem długo czekać, mimo 50 lat małżeństwa.. Czy to kwestia urzędniczych procedur, czy może coś więcej? To sprawdzaliśmy w magazynie interwencyjnym.
Poniżej fragment maila, który wpłynął na skrzynkę interwencje@radio.opole.pl.

Dlaczego na terenie całego województwa opolskiego jest problem z medalami za długoletnie pożycie małżeńskie - po złożeniu wniosku na medal u Kierownika USC trzeba oczekiwać ponad rok, jak ustaliłem w kilku urzędach stanu cywilnego województwa, wnioski przesyłane na początku roku do Wojewody Opolskiego celem przekazania do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nie rozpatrywane są od razu, tylko po upływie dłuższego czasu. Jubilaci to osoby starsze, często schorowane, które były ze sobą razem na dobre i na złe, w szczęściu i chorobie przez 50 lat - swoim życiem i stażem małżeńskim zasłużyli sobie na symboliczne odznaczenie od Prezydenta RP, tylko dlaczego przez urzędnicze procedury medale otrzymują długo po rocznicy swojego jubileuszu - Państwo zawsze są głosem naszego regionu, proszę więc o interwencje w imieniu Jubilatów, dla których każde chwile szczęścia są ważne.

Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy Karolinę Superczyńską, zastępczynię dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i zapytaliśmy, jak wygląda cała procedura.

- Taki wniosek, który do nas wpływa musi być przez pracownika sprawdzony pod względem poprawności zawartych w nim danych. Wniosek dotyczy medali za długoletnie pożycie jest jednym wniosek, ale we wniosku są wpisane dwie osoby, czyli dane męża i dane żony, jeżeli przemnożymy to przez ilość wniosków, jaka do nas wpływa, to już się robi konkretna liczba - mówi Karolinę Superczyńską.

Jaka jest liczba takich wniosków?

- Na dzień 22 maja tego roku do wojewody opolskiego wpłynęło prawie 1100 takich wniosków - mówi zastępczyni dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Bardzo ważna rzecz to, to, że występujemy w imieniu wojewody do rejestru karnego z zapytaniem o to, czy osoba czy nie była karana, bo jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to wiadomo takiego medalu otrzymać nie może - podkreśla nasz gość. - Potem te wnioski są wysyłane i czekamy na odpowiedź.

- Jak już te wnioski do nas spłyną, to trzeba wszystko przeglądnąć i na końcu jest taki to się nazywa wykaz osób proponowanych do odznaczeń. Trzeba te wszystkie dane do tego jednego pliku wpisać ręcznie i taki komplet jest przekazywany do podpisu do pani wojewody, a następnie wysyłane do kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej w postaci papierowej... Sprawdzają też pracownicy w Kancelarii Prezydenta i to jest kolejny czynnik, który wpływa na długość okresu rozpatrywania tych wniosków, a tam pracują nad tym zaledwie trzy osoby, które zajmują się tylko i wyłącznie medalami za długo letnie pożycie małżeńskie w skali całej Polski. Na dzień dzisiejszy średni czas oczekiwania na rozpatrzenie tych naszych wniosków to około 6 miesięcy - opowiada Karolina Superczyńska.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (1)
Skoto tak długo trwa rozpatrywanie wniosku, czy można zatem złożyć go wcześniej?

- Przepisy prawa mówią jasno, że wniosek o nadanie medalu za długoletnie pożycie małżeńskie przedstawia się nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego - zauważa zastępczynię dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (2)
Jakiego typu błędy pojawiają się najczęściej w wypełnianiu wniosków?

- One są przeróżne, na przykład pomyłka w nazwisku, w miejscu i w dacie urodzenia. Przeróżne są błędy... Absolutnie nie pozwalamy sobie na taką sytuację, w której to błędne wnioski zostałyby wysłane do Warszawy - opowiada Karolina Superczyńska.
Posłuchaj rozmowy z Karoliną Superczyńską (3)
Podczas audycji otrzymaliśmy kilka telefonów. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Telefon 1
Telefon 2
Telefon 3
Telefon 4
Telefon 5
Tematem zajęli się Dawid Rajwa i Krzysztof Dobrowolski. Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-01-22, godz. 15:20 [INTERWENCJA] Czy Paczków i Korfantów odnajdą drogę wyjścia z ruin? - posłuchaj całej audycji Korfantów i Paczków odstrasza. Centra miast są zaniedbane i skutecznie zniechęcają do odwiedzin. Spacerując ulicami Paczkowa i Korfantowa, trudno nie zauważyć… » więcej 2024-01-19, godz. 14:15 Widzisz - reaguj. W czasie mrozów nie możemy być obojętni na innych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Zima nie odpuszcza. Ujemne temperatury mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych. Kiedy zauważymy taką osobą, ważna jest akcja -… » więcej 2024-01-18, godz. 14:27 Dlaczego jest wciąż tylu pijanych kierowców? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Pocieszające jest, że ilość pijanych kierowców w policyjnych statystykach nieznacznie spadła na przestrzeni ostatnich lat, ale i tak liczba ta jest zatrważająca… » więcej 2024-01-16, godz. 15:15 Studenci zawiedzeni zamknięciem przychodni i dlaczego tak długo czeka się do lekarza specjalisty [INTERWENCJA] - posłuchaj… Napisali do nas studenci, pytając, co z poradnią dla żaków z Opola. W styczniu zeszłego roku zeszłego roku przychodnia studencka w DS Spójnik została otwarta… » więcej 2024-01-15, godz. 14:50 "Na to są pieniądze, a na dokończenie budowy obwodnicy nie ma?" Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego chcą objazdu gminy… „Planują nam remonty dróg, a jedynym rozwiązaniem dobrym dla ludzi jest obwodnica” – piszą do nas członkowie społecznego komitetu dokończenia zakończenia… » więcej 2024-01-12, godz. 15:21 Do kogo należy teren? Spór o działkę w Czarnowąsach pod plac zabaw [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Złożyli projekt, zebrali głosy i zwyciężyli, a inwestycji zrealizować nie mogą. Mieszkańcy Czarnowąsów chcieli w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola… » więcej 2024-01-11, godz. 13:11 Droga we wsi Królowe czeka od lat na remont. Czy jest szansa na to w tym roku? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Dotarł do nas list od mieszkańców miejscowości Królowe w powiecie głubczyckim, którzy po raz kolejny apelują o przeprowadzenie generalnego remontu miejscowej… » więcej 2024-01-10, godz. 14:00 Uwaga, smog w powietrzu! Alert RCB dla mieszkańców województwa [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Zimno, niskie ciśnienie, dopalanie w piecach - kumulacja tego wszystkiego sprawiła, że stan powietrza w regionie stał się fatalny. Czujniki świecą na czerwono… » więcej 2024-01-09, godz. 14:00 Zmiany w finansowaniu pracy aptek. Czy grozi nam ograniczony dostęp do leków? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Przyszło nowe, z nowym rokiem weszły w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowanie aptek "po godzinach". Chodzi o dyżury nocne, świąteczne, weekendowe… » więcej 2024-01-08, godz. 18:10 "Straż miejska nam nie pomaga" - skarżą się wolontariusze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Sylwester to co roku dla jednych „wystrzałowe” powitanie Nowego Roku, dla innych koszmarna noc. To trudny czas dla zwierząt domowych, pierwsze dni 2024 roku… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »