Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Brak schronów w mieście, katastrofalny stan obrony…
2024-04-29, 19:40 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Dawid Rajwa / oprac. AL

Brak schronów w mieście, katastrofalny stan obrony cywilnej i co warto spakować do plecaka ewakuacyjnego [INTERWENCJA]

hiking-7919795 1280
hiking-7919795 1280
Schrony – o nich już rozmawialiśmy w jednym z magazynów interwencyjnych. To oczywiście po tym, jak zwrócili się do nas słuchacze z pytaniem, gdzie się schować w razie zagrożenia. I to była jedna z tych audycji, w których zabrakło nam czasu na poruszenie wszystkich wątków, zatem do tematu wracamy.

Zaprosiliśmy do studia jednego z radnych Opola, który już 2 lata temu w ramach interpelacji pytał, jak wygląda stan obrony cywilnej w mieście. Nasze studio odwiedził też ponownie Jacek Gaj z 4. Regimentu "Stowarzyszenie Proobronne", który tym razem dokładnie i w szczegółach opisał, co powinien zawierać plecak ewakuacyjny.


Do studia zaprosiliśmy radnego Opola Piotra Mielca, dyrektora Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, który swego czasu zadał pytanie, jaki jest stan obiektów obronnych w Opolu. Czego się dowiedział?

- Faktycznie po wybuchu pełnoskalowego konfliktu na Ukrainie, nie ma co ukrywać, że żyliśmy w strachu. Ja w ramach interpelacji zadałem pytanie, w jakim stanie znajduje się u nas obrona przeciwlotnicza, przeciwrakietowa, schrony, bunkry – jak to wygląda w naszym mieście? Otrzymałem wtedy informację, że faktycznie wygląda to źle – opowiada Piotr Mielec, radny Opola.

- Informacja była taka, że obrona cywilna w tym względzie praktycznie nie istnieje, schrony nie są dostępne, czekamy na rozwiązania na szczeblu centralnym, bo wtedy poszedł sygnał, że czas najwyższy, żeby rząd wziął się porządnie za prace legislacyjne dotyczące możliwości budowy schronów i generalnie poprawy zapisów dotyczących obrony cywilnej. Minęło 2 lata, więc czekamy wszyscy wciąż – mówi Mielec.

- Z tego, co wiemy, dzisiaj prace przyśpieszyły, są zaawansowane i toczą się kilkutorowo, bo są to zmiany m.in. w Prawie budowlanym. Chodzi o to, że każdy z nas budując nawet domek letniskowy, będzie mógł wybudować taki schron – mówi radny.
Piotr Mielec (1)
Czy radny widzi jakieś pole manewru, co do możliwości, żeby niezależnie od obecnego stanu prawnego w ramach możliwości budżetu, czy można coś zrobić?

- Projekty nowych przepisów już gdzieś ujrzały światło dzienne, więc już wiadomo, w jakim kierunku to wszystko idzie. Pan prezydent Trzaskowski jest pierwszy w Polsce, wiadomo stolica Polski, w razie jakiegoś konfliktu, to będzie jedno z pierwszych miejsc dotkniętych atakiem, więc już pewnie dlatego został ogłoszony taki program dla Warszawy – mówi radny.

- Ja myślę, że te przepisy na pewno wejdą w tym roku, tak jak słyszałem, więc my również będziemy się temu przyglądać – dodaje Mielec.

- Jeżeli okaże się, że środków krajowych, centralnych bęzie za mało, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy znaleźli takie środki w budżecie miasta, to jest kwestia ważna dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców, więc tutaj nie ma co się uchylać – zauważa Piotr Mielec.
Piotr Mielec (2)
Podczas audycji zadzwoniła do nas słuchaczka.
Telefon pani Asi
Do studia zaprosiliśmy ponownie Jacka Gaja z 4. Regimentu "Stowarzyszenie Proobronne", który szczegółowo opowiedział, co warto wpakować do plecaka ewakuacyjnego.

- Do plecaka ewakuacyjnego trzeba podejść ze zdrowym rozsądkiem. 80% tego, co ja mam w plecaki, to było w moich szufladach w domu, w garażu, w piwnicy. Widziałem w internecie wiele niezbędnych list niezbędnych rzeczy, ale rzeczy, które są niezbędne dla pana Kowalskiego, niekoniecznie będą niezbędne dla mnie. Inny zestaw ucieczkowy będzie miał 17-latek, inny 30-latek, a inny senior – zauważa Jacek Gaj.

Więcej informacji w dźwięku poniżej.
Jacek Gaj
Tematem zajęli się Krzysztof Dobrowolski i Dawid Rajwa. Cały magazyn interwencyjny jest do odsłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-02-21, godz. 14:40 "Ciarki przechodzą słuchając historii o znęcaniu się nad zwierzętami" [INTERWENCJA] Los zwierząt wielu słuchaczom Radia Opole nie jest obojętny, trafiają do nas m.in. sygnały o problemach, jakie towarzyszą interwencjom osób chroniących… » więcej 2024-02-20, godz. 15:30 Wyprzedzanie na autostradzie przez duże samochody ciężarowe - czy to jest dozwolone? [INTERWENCJA] Tym razem o bezpieczeństwie na autostradach. Na prośbę naszego słuchacza, sprawdzimy czy wciąż obowiązują na autostradzie przepisy związane z wyprzedzaniem… » więcej 2024-02-19, godz. 15:10 Kto wozi nas po mieście? Słuchacz Radia Opole pyta o kompetencje taksówkarzy [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Na taksówkarza, który nie zna topografii Opola, poskarżył nam się jeden z naszych słuchaczy. Czy jednak na pewno był to taksówkarz? A jeśli nawet, to… » więcej 2024-02-16, godz. 15:55 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? [INTERWENCJA] Jaki jest sens wysyłania sprzętu do zamiatania ulic, gdy są na nich zaparkowane samochody i nie da się swobodnie dojechać do najbardziej zabrudzonych miejsc?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:10 "Nic o nas, bez nas". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej nie chcą magazynu odpadów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej w Opolu obawiają się inwestycji związanej z utworzeniem składowiska odpadów. Prywatny inwestor wystąpił do urzędu po… » więcej 2024-02-14, godz. 11:48 Mieszkanka wyspy Bolko skarży się na brak możliwości dojazdu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Na brak możliwości dojazdu autem "pod dom" skarży się Radiu Opole mieszkanka wyspy Bolko w Opolu. Wiele wskazuje na to, że problem powstał po remoncie parkingu… » więcej 2024-02-12, godz. 22:22 Mieszkańcy Suchego Boru nie chcą obwodnicy przez tereny leśne [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Mieszkańcy Suchego Boru i Lędzin protestują przeciwko wybranemu do dalszych prac czwartemu wariantowi obwodnicy DK46 w gminie Chrząstowice. To wariant, który… » więcej 2024-02-12, godz. 15:00 Wiaty zamykane nie zawsze... zamknięte. Niefrasobliwość, kłopot techniczny - czym to wytłumaczyć? [INTERWENCJA] Tym razem zajęliśmy się zgłoszeniem naszego słuchacza związanym ze śmieciami i ich usuwaniem, a także wiatami śmietnikowymi, które nie zawsze są zamykane… » więcej 2024-02-08, godz. 15:40 Jest karta, ale zniżki nie ma. Opole dyskryminuje rodziny z województwa? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Tańsze zakupy, bilety wstępu, przejazdy, ale i inne korzyści przynosi Karta Dużej Rodziny. Jednak dzieje się tak tylko w wybranych placówkach, które zniżki… » więcej 2024-02-07, godz. 16:29 Problemy rolników z dotarciem do pól. Farmerzy chcą zmiany przepisów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Gospodarze z okolic Pakosławic wskazują na problem dojazdu do pól oraz odbiorców płodów rolnych. Chcą w pełni korzystać z krajówki, czego na dziś nie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »