Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Barka' może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny…
2023-09-13, 14:20 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

"Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA]

Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
- Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka i drużynowa 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola. Dzisiaj apeluje: symbol drużyny, słynna „Barka”, która stoi na przystani przy ulicy Wrocławskiej w Opolu może zatonąć. Niezbędny remont w stoczni może kosztować nawet 3 miliony złotych.

Tematem tym zajęliśmy się dziś w naszym paśmie interwencyjnym. Studio odwiedziły harcmistrz Maria Markuszewska oraz Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.

„Barka” powstała w 1947 r. Pierwotnie to jeden z dziewięciu powojennych parowych holowników pracujących na Odrze. Aktualnie, po licznych przejściach, baza-przystań należąca do Towarzystwa Przyjaciół 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. Przez minione lata na pokładzie stworzonej rękami harcerzy przystani i w szeregach drużyny stawiały swoje pierwsze żeglarskie kroki setki dzieci i młodych ludzi z Opola i całego województwa.
- Do linii wodnej trzeba będzie poszycie w tym roku wymieniać. To jest około 43 ton blachy. Koszt wymiany w stoczni to jest około 2,5 do 3 milionów złotych. Moja harcówka na wodzie jest wpisana w "Rejestr zabytków" i służy młodzieży w wychowaniu - mówi harcmistrz Maria Markuszewska.
Maria Markuszewska
Kamieniem milowym w drodze do uratowania "Barki" jest informacja o tym, że "Barka" zostanie zaholowana przez specjalne pchacze z Opola do Kędzierzyna i po remoncie i z powrotem. To ogromne koszty, ale to już załatwione.
Maria Markuszewska
Harcówka na wodzie od 2011 roku wpisana została w "Rejestr zabytków", co - jak potwierdziła nam opolska wojewódzka konserwator zabytków - może zdecydowanie ułatwić staranie się o środki na remont obiektu.

- Dzieło ratowania holownika rozpoczęliśmy z druhną Markuszewską kilkanaście lat temu. wtedy z inicjatywy pani Marysi wpisaliśmy go na Rejestr zabytków w 2011 roku. Chodziło nam głównie o to, żeby holownik nie został zezłomowany i "pocięty na żyletki", jak to się mówi. Aktualnie obiekt jest objęty ochroną prawną i żadnych działań bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy nim robić nie można - mówi Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
Elżbieta Molak
Wpis do rejestru może bardzo pomóc i ułatwić pozyskanie dotacji z Budżetu Państwa. Właściciel ma prawo do złożenia wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki mogą też wpłynąć z innych źródeł...
Elżbieta Molak
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-02-16, godz. 15:55 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? [INTERWENCJA] Jaki jest sens wysyłania sprzętu do zamiatania ulic, gdy są na nich zaparkowane samochody i nie da się swobodnie dojechać do najbardziej zabrudzonych miejsc?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:10 "Nic o nas, bez nas". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej nie chcą magazynu odpadów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej w Opolu obawiają się inwestycji związanej z utworzeniem składowiska odpadów. Prywatny inwestor wystąpił do urzędu po… » więcej 2024-02-14, godz. 11:48 Mieszkanka wyspy Bolko skarży się na brak możliwości dojazdu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Na brak możliwości dojazdu autem "pod dom" skarży się Radiu Opole mieszkanka wyspy Bolko w Opolu. Wiele wskazuje na to, że problem powstał po remoncie parkingu… » więcej 2024-02-12, godz. 22:22 Mieszkańcy Suchego Boru nie chcą obwodnicy przez tereny leśne [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Mieszkańcy Suchego Boru i Lędzin protestują przeciwko wybranemu do dalszych prac czwartemu wariantowi obwodnicy DK46 w gminie Chrząstowice. To wariant, który… » więcej 2024-02-12, godz. 15:00 Wiaty zamykane nie zawsze... zamknięte. Niefrasobliwość, kłopot techniczny - czym to wytłumaczyć? [INTERWENCJA] Tym razem zajęliśmy się zgłoszeniem naszego słuchacza związanym ze śmieciami i ich usuwaniem, a także wiatami śmietnikowymi, które nie zawsze są zamykane… » więcej 2024-02-08, godz. 15:40 Jest karta, ale zniżki nie ma. Opole dyskryminuje rodziny z województwa? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Tańsze zakupy, bilety wstępu, przejazdy, ale i inne korzyści przynosi Karta Dużej Rodziny. Jednak dzieje się tak tylko w wybranych placówkach, które zniżki… » więcej 2024-02-07, godz. 16:29 Problemy rolników z dotarciem do pól. Farmerzy chcą zmiany przepisów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Gospodarze z okolic Pakosławic wskazują na problem dojazdu do pól oraz odbiorców płodów rolnych. Chcą w pełni korzystać z krajówki, czego na dziś nie… » więcej 2024-02-07, godz. 11:22 Pożar przedszkola w Niemodlinie. Czy jest szansa na pieniądze na nowy budynek? [INTERWENCJA] Zwarcie instalacji elektrycznej przy rzutniku - to prawdopodobna przyczyna pożaru przedszkola w Niemodlinie, do którego doszło w sobotę (03.02) rano. Zniszczenia… » więcej 2024-02-05, godz. 16:00 Pewne ulice w Nysie od lat czekają na remont. Czy jest na to szansa w najbliższym czasie? [INTERWENCJA] Wiadomo, gdzie leży, ale... do kogo należy? Chodzi o jedną z dróg, o stan której niepokoją się przechodzący przez nią mieszkańcy Nysy. Czy droga ma nazwę… » więcej 2024-02-01, godz. 16:40 Czy w Opolu mamy dobrą siatkę przystanków MZK? Są pomysły i pytania [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Tym razem - na prośbę słuchaczy - podjęliśmy temat związany z komunikacją miejską w Opolu. Okazuje się, że są przystanki omijane przez autobusy, są… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »