Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji…
2024-06-28, 11:17 Autor: PAP

Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję

Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci. W czwartek poinformowała o tym organizacja International March of the Living (IMOTL, Marsz Żywych).
„Miejsce Pamięci Auschwitz, Fundacja Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Marsz Żywych ogłosiły dzisiaj, że po ponad roku prac konserwatorskich w pracowniach konserwatorskich Muzeum Auschwitz, ponad 3 tys. z około 8 tys. butów należących do dzieci zamordowanych w niemieckim (...) obozie zagłady Auschwitz, wróciło na ekspozycję” – głosi komunikat IMOTL.

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował PAP, że buciki, które wróciły z konserwacji, są już prezentowane na tamtejszej wystawie. Przy pozostałych - około 5 tys. – prace nadal trwają.

W opinii liderów IMOTL Shmuela Rosenmana oraz Phyllis Greenberg Heideman, „konserwacja butów dzieci zamordowanych w Auschwitz to projekt historyczny, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania dowodów zbrodni nazistowskich podczas Holokaustu”. Ma on także znaczenie edukacyjne. Umożliwia bowiem uczestnictwo w zachowaniu pamięci o zamordowanych dzieciach.

O wsparcie finansowe konserwacji bucików we wrześniu 2023 roku zaapelowała Fundacja Auschwitz-Birkenau. Marsz Żywych podjął się tej misji, organizując międzynarodową kampanię, której celem było zebranie niezbędnych funduszy. Zgromadzono je w kilka miesięcy. Pierwszą darowiznę na projekt konserwatorski przekazał Eitan Neishlos, wnuk ocalałych z Holokaustu. W kampanię włączyły się tysiące osób. Część pieniędzy pochodziła z Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w Auschwitz niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Według szacunkowych danych Niemcy deportowali do Auschwitz około 232 tys. dzieci i młodocianych, z których około 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, 3 tys. Polacy, ponad tysiąc Białorusini oraz kilkaset Rosjanie, Ukraińcy i inni. W obozie zarejestrowano około 23 tysięcy dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono około 700.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady stworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię Żydów w Polsce. Kulminacją jest przemarsz z byłego Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, który odbywa się w święto Jom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady). Jego termin związany jest z powstaniem w getcie warszawskim.

Misją Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zgromadzenie funduszy na konserwację autentycznych pozostałości po byłym niemieckim obozie. Jej kapitał wieczysty został wsparty przez blisko 40 krajów. Obecnie jego wartość wynosi ponad 180 mln euro. (PAP)

Zobacz także

2024-07-12, godz. 12:00 Mija 79 lat od Obławy Augustowskiej 79 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej, NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej kilkuset… » więcej 2024-07-12, godz. 10:00 Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę niemieckiej pacyfikacji wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. 12 i… » więcej 2024-07-12, godz. 08:00 W Warszawie uczczono ofiary rzezi wołyńskiej W Warszawie upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej. Główna uroczystość odbyła się przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich… » więcej 2024-07-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 lipca » więcej 2024-07-11, godz. 15:00 Obchody rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy [DŹWIĘK] Pod Srebrenicą symbolicznie wspominano dziś ofiary ludobójstwa. W czasie bośniackiej wojny domowej Serbowie w lipcu 1995 roku zamordowali tam ponad osiem tysięcy… » więcej 2024-07-11, godz. 13:00 Historycy o rzezi wołyńskiej Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto… » więcej 2024-07-11, godz. 11:00 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapelana Solidarności w Hucie Warszawa 11 lipca mija 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapłana zaangażowanego w działalność demokratycznej opozycji w PRL. Kapelan Solidarności w… » więcej 2024-07-11, godz. 09:00 81. rocznica tzw. krwawej niedzieli, apogeum zbrodni wołyńskiej 81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, podczas II wojny światowej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na ponad sto polskich miejscowości… » więcej 2024-07-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Bieruński Szlak Historyczny gotowy Można już zwiedzać Bieruński Szlak Historyczny. To układ tablic informacyjnych, które ustawiono przy ważnych i ciekawych punktach miasta. Rzeczniczka bieruńskiego… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »