Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Górnictwo węglowe w średniowieczu
2021-12-19, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Górnictwo węglowe w średniowieczu

Gwarkowie. Rycina z kodeksu z 1549 r.
Gwarkowie. Rycina z kodeksu z 1549 r.
Wczoraj minęła 65 rocznica wydania pierwszego znanego nam zezwolenia na budowę na Śląsku sztolni przeznaczonej do wydobycia węgla kamiennego.
Z Historycznego Punktu Widzenia 19 grudnia 2021
Z przeprowadzonej przeze mnie wśród znajomych prywatnej sondy na temat dziejów rozwoju przemysłu na Śląsku wynikają nietrudne do przewidzenia smutne wnioski. Większość z nas się nad tym nie zastanawia, a ci, którzy nawet znają historię, to najczęściej nie znają historii gospodarczej.

A przecież jednym z kluczowych obszarów zainteresowania władców i polityków od zawsze była gospodarka. Właśnie dlatego, że przynosi dochody i pozwala realizować cele polityczne i wszystkie inne.

Węgiel kamienny kojarzy nam się z rewolucją przemysłową, XIX wiekiem nazywanym czasem nawet epoką węgla i stali. W górniczych podręcznikach początki wydobycia węgla kamiennego datuje się na wiek XVIII.

To spory błąd. Istnieją bowiem przesłanki aby podejrzewać, że węgla kamiennego jako paliwa mogli na Śląsku używać już Celtowie, którzy mieszkali tu zanim przybyli Germanie, a po ich odejściu Słowianie. To jednak tylko hipoteza.

Z całą natomiast pewnością węgla kamiennego używali jako paliwa mieszkający na Śląsku Słowianie. Zapewne pierwsze odkrywkowe wyrobiska węglowe znajdowały się w okolicach Wałbrzycha, bo tam węgiel kamienny występuje najpłycej. Są tam miejsca, w których do dziś można znaleźć skałę węglową niemal zaraz po zdjęciu darni.

Nieprzypadkowo więc właśnie w okolicach Wałbrzycha znajdowała się sztolnia, na której budowę 18 grudnia 1366 roku wydał zezwolenie książę świdnicki Bolko II Mały. Nie wydaje się prawdopodobnym, aby był to pierwszy taki wystawiony przez śląskiego księcia dokument. Jest to jednak najstarszy znany nam dokument dotyczący wydobycia węgla kamiennego na Śląsku.

W tym czasie w księstwie Opolskim, a konkretnie w okolicach Bytomia, wydobywano cynk i ołów. Aby dostać się do rud tych metali gwarkowie musieli się przebić przez węgiel kamienny. Czy możliwe jest by nie znali jego energetycznych właściwości? Wydaje się to bardzo mało prawdopodobne.

Warto dodać kilka słów o wystawcy wspomnianego dokumentu księciu Bolku II Małym. Władał on Świdnicą, Jaworem, Łużycami, Brzegiem, Oławą, Głogowem, Siewierzem i Ścinawą. Do historii przeszedł jako ostatni niezależny Piast Śląski.

Jego panowanie było nieustanną walką o zachowanie tej niezależności. Walką przegraną, bo król czeski choć nie zmusił Bolka do złożenia sobie hołdu, to i tak odziedziczył jego księstwo. Stało się to dzięki małżeństwu króla z córką księcia. Bolko II Mały nie miał bowiem syna.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »