Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-06-07, 10:51

"Trzeba wiedzieć do jakiego czytelnika uderzyć z jaką książką" - Agata Suchocka

Agata Suchocka [fot. Beata Granatowska]
Agata Suchocka [fot. Beata Granatowska]
Książki to znów atrakcyjny towar! Tak wynika z pierwszych obserwacji przebiegu 8. Festiwalu Książki w Opolu, gdzie stoiska oblegane są przez czytelników. Jedną z uczestniczek jest opolska pisarka, która zdradziła, że po kilku godzinach nie miała już czego sprzedawać.

Czego szukają i o co pytają opolanie opowiedziała w naszym programie Agata Suchocka.
2024-06-07, 12:49

"Połączenie małej architektury z zielenią może wspaniale ubogacać przestrzeń miasta" - Roman Jabłoński

Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Ostatnio rozmawialiśmy o tzw. miejskich meblach, czyli ławkach, latarniach czy przystankach, których wygląd może poprawić estetykę albo oszpecić przestrzeń. Teraz z architektem, Romanem Jabłońskim rozmawialiśmy o miejskiej biżuterii - elementach, które, pełniąc praktyczną funkcję, mogą być także ozdobą.
2024-06-06, 12:40

"Podstawą wyjścia z kryzysów psychicznych jest otwarte przyznanie się, że mam z czymś problem" - Marta Sak

Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Moim celem było to, abym stała się czułym i jednocześnie merytorycznym wsparciem dla ludzi, których życie "źle się zaczęło" - tak we wstępie książki "Jak żyć dobrze, będąc DDA" - pisze Marta Sak. Autorka, psycholożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, wytłumaczyła, na czym polega problem dorosłych dzieci alkoholików i dlaczego pomaganie im jest prawie równie trudne, jak ich uzależnionym od alkoholu rodzicom.
2024-06-05, 09:33

Dlaczego warto wziąć udział w wyborach, pytamy Jana Górskiego, współzałożyciela grupy wybierztak.pl

Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Wybory do Parlamentu Europejskiego są równie ważne, a zdaniem niektórych nawet ważniejsze, niż te lokalne. Jednak wciąż spora liczba Polaków, także polityków, je trochę lekceważy. O tym, dlaczego warto głosować i jaki wpływ to gremium ma na życie każdego z nas, rozmawialiśmy z Janem Górskim, współzałożycielem grupy wybierztak.pl, która promuje udział w wyborach pod hasłem „Twoje miejsce, Twój głos”.
2024-06-04, 15:15

"Zwiększona populacja wilka i rysia to największe sukcesy miłośników dzikich zwierząt w Polsce" - ekoedukator Tomasz Fronckiewicz

Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Choć apele, by ratować naszą planetę wielu uważa za słuszne, w praktyce wygląda to różnie. Jednym z powodów jest niewiara w to, że jednostkowe działania mogą coś zmienić. Dlatego potrzebne są pozytywne przykłady, np. ten z Holandii, gdzie rezygnacja z pestycydów i nawodnienie wpłynęło na zwiększenie populacji rzadkich ptaków. O podobnych efektach w Polsce rozmawialiśmy z edukatorem ekologicznym Tomaszem Fronckiewiczem.
2024-05-31, 15:36

"Było 13 uczestników" - Ana BarKing o tym, jak się zostaje finalistką Mistrzostw Europy w makijażu

Anna Kaczmarek (Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu była gościem audycji "Dobry wieczór" [fot. archiwum prywatne]
Anna Kaczmarek (Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu była gościem audycji "Dobry wieczór" [fot. archiwum prywatne]
"Naturalny look nie wychodzi z mody, popularność zyskuje soft glam". Dla wielu zdanie to brzmi niezrozumiale, ale każdy kto się maluje wie, o co chodzi. O tym, jakie cuda może zdziałać dobry makijaż i jakie są tegoroczne trendy opowiedziała w audycji Anna Kaczmarek (pseudonim artystyczny: Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu.
2024-05-29, 14:06

"Tradycje winiarskie na Opolszczyźnie mają ponad 700 lat" - Katarzyna Święs-Kubara

Katarzyna Święs-Kubara [fot. Beata Granatowska]
Katarzyna Święs-Kubara [fot. Beata Granatowska]
Kiedy mówimy o winnicach na Opolszczyźnie, zwykle odwołujemy się do tradycji Winowa, która, mimo wielu prób, nie odzyskała swej świetności. Natomiast w innych częściach regionu popularność tej uprawy rośnie, o czym świadczy najnowszy przewodnik "Opolski szlak winnic". Rozmawialiśmy o nim z Katarzyną Święs-Kubarą, prezeską fundacji, która wydała tę publikację.
2024-05-28, 11:50

Książki o okrutnym Stanisławie Stadnickim zwanym Diabłem i "śledztwie" zarządzonym przez króla Kazimierza Wielkiego

Tomasz Specyał [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Specyał [fot. archiwum prywatne]
W serii "Szabla i miecz" ukazały się dwie książki przedwojennych pisarzy: "W sidłach diabła" Włodzimierza Sulimy Popiela i "Mąż krwawy" Kazimierza Glińskiego. Obie stanowią fabularyzowaną opowieść opartą na autentycznych wydarzeniach i postaciach: okrutnym Stanisławie Stadnickim zwanym Diabłem i "śledztwie" zarządzonym przez króla Kazimierza Wielkiego. O autorach i ich utworach rozmawialiśmy z Tomaszem Specyałem z wydawnictwa "Replika".
2024-05-27, 13:33

AdriatiQ m.in. o nowym singlu “Captain Nemo”

AdriatiQ m.in. o nowym singlu “Captain Nemo”
Disco polo, italo disco - niemal każdy kraj ma swoją odmianę muzyki rozrywkowej, której wspólną cechą jest prosta i rytmiczna muzyka. O fenomenie jej popularności rozmawialiśmy z Adrianem Dwornickim, którego najnowszy singiel właśnie się ukazał, ale nie jest to ani disco polo, ani italo disco... “Captain Nemo” to zaskakujący cover, który artysta - występujący jako AdriatiQ - zaprezentował oficjalnie w miniony piatek (24.05). Wcześniej mogliśmy ten utwór wysłuchać w wykonaniu m.in. Sary Brightman.
2024-05-24, 12:05

Dariusz Romanowski o skandalach seksualnych w kinematografii

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Skandale seksualne towarzyszyły kinematografii od zarania i były nie tylko tolerowane, ale wręcz oczekiwane. Ostatnio jednak to nastawienie się zmieniło za sprawą m. in kampanii "#me too", czego dobitnym dowodem jest apel artystów tuż przed festiwalem filmowym w Cannes. O przyczynach tej zmiany porozmawiamy z Dariuszem Romanowskim.
1234567

Zobacz także

2024-02-20, godz. 12:00 „Wierzę, że obejmie się ubezpieczeniem społecznym artystów i uważam, że wybitne postaci powinny mieć ministerialne… Ministerstwo kultury wznawia prace nad ustawą o statusie artysty zawodowego - tak brzmi rządowa informacja. Ale kim właściwie jest zawodowy artysta i jak mu… » więcej 2024-02-19, godz. 11:30 "Gdy po raz pierwszy tę książkę przeczytałem, zachwyciłem się" - Dariusz Romanowski o "Kajś. Opowieść o Górnym… Gdzieś, to po śląsku "Kajś" i ten tytuł książki Zbigniewa Rokity jest znaczący. Autor pokazuje skomplikowane losy tego regionu, rozdartego przez wieki… » więcej 2024-02-15, godz. 13:07 Dlaczego Ameryka Łacińska stała się kontynentem nadziei dla tysięcy niemieckich nazistów? Posłuchaj rozmowy z autorem… Jak to się stało, że jeden z największych zbrodniarzy wojennych, Jozef Mengele dożył spokojnie późnej starości? Z Mirosławem Olszyckim Olsensisem, autorem… » więcej 2024-02-15, godz. 09:08 Czy uczucia były ważne dla mieszkańców wsi, pytamy etnolog z Muzeum Wsi Opolskiej Miłość i przyjaźń, opiewana we literaturze i sztuce, przez wieki zarezerwowana była dla "dobrze urodzonych", nawet mieszczanie rzadko stawali się bohaterami… » więcej 2024-02-14, godz. 14:57 "Chęci to za mało!" - tak uważają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego apelują do rządu o konkretne i szybkie działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z postulatów jest jak… » więcej 2024-02-12, godz. 13:24 Czego boją się i czym fascynują w baśniach nasi wschodni sąsiedzi? Posłuchaj rozmowy z Iwoną Czaplą Choć jesteśmy narodem słowiańskim, bardziej znamy baśnie Duńczyka Andersena czy Niemców, braci Grimm niż ukraińskie czy rosyjskie. Tę lukę wypełnia… » więcej 2024-02-12, godz. 10:10 Czy da się dziś żyć bez pestycydów i detergentów? Okazuje się, że tak! Był czas, gdy nie wyobrażaliśmy sobie życia bez detergentów, zawierających substancje chemiczne szkodliwe dla środowiska. Dziś coraz częściej pojawiają… » więcej 2024-02-09, godz. 14:27 "Koszt wykonania kary śmierci to ponad 3 mln dolarów" - prof. Tomasz Grzyb Prawie połowa Polaków popiera karę śmierci! Czy to jedynie deklaracja słowna czy rzeczywista radykalizacja postaw? Z badań wynika, że surowych kar domagają… » więcej 2024-02-08, godz. 10:00 Cyfrowa higiena - na czym polega? O tym rozmawialiśmy z psycholożką i logopedką Higiena kojarzy się nam głównie z zachowaniem czystości ciała i otoczenia przy pomocy różnych środków. Ale w przypadku korzystania z komputera, raczej… » więcej 2024-02-07, godz. 15:30 "W polskiej szkole kobiety w nauce historii funkcjonują - jeśli już - to na tronie" - historyk Grzegorz Bortnik To była akcja w stylu westernowym. Czterech przyszłych premierów i jedna premierowa napadli na rosyjski pociąg w Bezdanach. Skradzione pieniądze zasiliły… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »