Radio Opole » Śladami Kresowej Atlantydy » Posłuchaj audycji » Prof. Stanisław Sławomir Nicieja 'Śladami Kresowej…
2020-07-05, 20:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" (05.07.2020)

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" (05.07.2020)
O zabytkach Wilna i związanych z tym miastem ludziach kultury, nauki, politykach opowiemy w programie Śladami Kresowej Atlantydy.

Dzieje miasta, które było drugą stolicą Rzeczpospolitej Obojga Narodów, odgrywało znaczącą rolę w międzywojennej RP przybliży słuchaczom profesor Stanisław Sławomir Nicieja. W sierpniu ma się ukazać XV tom jego popularnego cyklu „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”. Książka ta poświęcona jest przeszłości Wilna, wyjątkowej kresowej metropolii utraconej przez Polskę w 1945 roku.

W rozmowie z jej autorem mówić będziemy o niezwykłych zabytkach architektury sakralnej tego miasta m.in. katedrze i Ostrej Bramie. Szczególne miejsce w krajobrazie Wilna zajmują cmentarze na czele z narodową nekropolią na Rossie, gdzie spoczęło serce Józef Piłsudskiego. W okresie międzywojennym miasto nad Wilią i Wilejką było też ośrodkiem kultury żydowskiej oddziaływającym na tą diasporę nawet w Stanach Zjednoczonych. Nazywano ją wówczas „Jerozolimą Północy”. Z Wilnem związani byli artyści, którzy znacząco zaznaczyli się w powojennej historii polskiego kina, sceny muzycznej, m.in. Franciszek Walicki, prekursor „big-beatu”. O tym wszystkim opowiadać będzie profesor Stanisław Sławomir Nicieja. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z nim w Radiu Opole oraz do obejrzenia ciekawej dyskusji z tym historykiem w mediach społecznościowych naszej rozgłośni.

Zobacz także

2020-03-09, godz. 14:33 „Śladami Kresowej Atlantydy” (08.03) – posłuchaj audycji! W programie z cyklu „Śladami Kresowej Atlantydy” nawiązaliśmy do przeszłości oraz czasów współczesnych wschodnich województw należących niegdyś… » więcej 2020-03-02, godz. 16:27 „Śladami Kresowej Atlantydy” - posłuchaj audycji W programie „Śladami Kresowej Atlantydy” opowiadaliśmy o Huculszczyźnie i jej związkach z polską kulturą. Drugim tematem audycji był mord na Polakach… » więcej 2019-12-26, godz. 20:00 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" W naszej radiowej wędrówce Śladami Kresowej Atlantydy tym razem przemierzyliśmy tereny nad Niemnem. Z naszymi mikrofonami gościliśmy u prof. Stanisława… » więcej 2019-12-25, godz. 20:10 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja "Śladami Kresowej Atlantydy" [FILM] W naszej radiowej wędrówce Śladami Kresowej Atlantydy tym razem przemierzyliśmy tereny nad Niemnem. Z naszymi mikrofonami gościliśmy u prof. Stanisława… » więcej 2019-09-12, godz. 14:18 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Audycja poświęcona jest Kresom Wschodnim, które dla sporej części mieszkańców naszego regionu są ziemiami wyjątkowymi, wielu ma tam swoje korzenie. » więcej 2019-04-15, godz. 17:16 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Naszym gościem był mieszkaniec Wrocławia, Namysłowa i Kosowa Huculskiego - Franciszek Magda. W audycji rozmawialiśmy m.in. o zagładzie ludności żydowskiej… » więcej 2019-03-11, godz. 12:36 Kosów Huculski oczami Franciszka Magdy [FILM] Co takiego jest w Huculszczyźnie, że przez stulecia pobudzała wyobraźnię artystów, którzy się tam pojawili? Przewodnikiem po Kosowie, dawnej stolicy Huculszczyzny… » więcej 2019-01-28, godz. 12:18 "Śladami Kresowej Atlantydy" w Azerbejdżanie W audycji "Śladami Kresowej Atlantydy" będziemy sięgać poza kresy i zaproponujemy naszym słuchaczom wyprawę do Azerbejdżanu. To ten kraj właśnie był… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »