Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Jak nadaje się numer listom kandydatów
2018-09-25, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jak nadaje się numer listom kandydatów

Rafał Tkacz o losowaniu numerów list
Listy kandydatów do sejmików, rad gmin i rad powiatów ustalane są w drodze losowania na czterech poziomach przez cztery organy. Przez: Państwową Komisję Wyborczą, komisarzy wyborczych o charakterze ogólnowojewódzkim, komisarzy wyborczych wszystkich, oraz gminne i miejskie komisje wyborcze.
Na obwieszczeniach wyborczych i na kartach do głosowania widnieją wylosowane wcześniej numery list.

Jak wygląda losowanie?
- Jeżeli komitet wyborczy zarejestrował kandydatów do sejmików we wszystkich województwach w co najmniej połowie okręgów wyborczych wtedy numer dla komitetu nadaje PKW. To największy przywilej tych komitetów bo listy tego komitetu w wyborach do sejmiku, w wyborach do rady powiatu i w wyborach do rad gmin otrzymują ten numer - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Jeżeli komitet wyborczy zarejestrował listę kandydatów w jednym okręgu w wyborach do sejmiku województwa, ale ma za to listy kandydatów do rad powiatów i miast na prawach powiatów w ponad połowie okręgów w danym województwie wtedy ma jednolity numer na obszarze całego województwa. Nadawany jest on przez komisarza wyborczego o charakterze ogólnowojewódzkim - wyjaśnia dyrektor Tkacz.

- Jeżeli komitet nie spełniający powyższych warunków zarejestrował co najmniej jedną listę do rady powiatu, a w wyborach do rad gmina na terenie tego powiatu co najmniej jedną listę do każdej gminy, to wtedy jednolity numer nadany przez komisarz wyborczego będzie miał w wyborach do rady powiatu i w wyborach do rad gmina na obszarze tego powiatu - objaśnia Rafał Tkacz.

Zobacz także

2018-09-27, godz. 16:01 Głosowanie korespondencyjne. Jak i kto może to zrobić? Wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie. Aby to zrobić, musi zgłosić tę chęć komisarzowi wyborczemu… » więcej 2018-09-27, godz. 15:51 Głosowanie przez pełnomocnika Głosować przez pełnomocnika może wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Może w ten sposób zagłosować każda osoba, która w… » więcej 2018-09-27, godz. 15:40 Jakie są kompetencje rady powiatu W nadchodzących wyborach samorządowych będziemy wybierać radnych powiatów. Będą oni pracować w radzie powiatu, która jest organem uchwałodawczym, czyli… » więcej 2018-09-27, godz. 15:36 Jakie są kompetencje sejmiku województwa? spośród 380 kandydatów na radnych sejmiku województwa opolskiego wybierzemy 30-tu Będą swoją funkcję pełnić przez 5 lat. Jakie są kompetencje sejmiku… » więcej 2018-09-27, godz. 15:32 Jakie kompetencje ma rada gminy? 21 października wybierzemy radnych gmin. W naszym województwie we wszystkich radach 71 gmin zasiądzie łącznie 1139 osób. Liczebność rady gminy zależy… » więcej 2018-09-25, godz. 09:36 Losowanie numerów list, cz.2 Poziomy losowania numerów list: PKW losuje numery dla list kandydatów, które zarejestrowały swoje listy do sejmiku województwa w więcej niż jednym województwie. -… » więcej 2018-09-24, godz. 21:12 26 września o północy mija termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów Aby zarejestrować kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta, komitet wyborczy musi wcześniej zarejestrować listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie… » więcej 2018-09-24, godz. 20:36 Okręgi wyborcze do rady powiatu - po raz ostatni decydowali o nich radni W tych wyborach po raz ostatni podział powiatu na okręgi zależał od rady powiatu. Od 2019 roku kompetencje te przejmie komisarz wyborczy. Podobnie jest w sprawie… » więcej 2018-09-22, godz. 21:10 Wybory do rad powiatów. Zobacz kto kandyduje w Twoim powiecie 225 list kandydatów zarejestrowano w wyborach do rad powiatów w naszym województwie. O mandat radnego jedenastu powiatów w naszym regionie powalczy 1564 kandydatów… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »