Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Ile podpisów trzeba zebrać pod listami kandydatów…
2018-09-06, 12:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ile podpisów trzeba zebrać pod listami kandydatów na radnych?

Ile podpisów trzeba zebrać pod listami kandydatów na radnych?
Chcąc zgłosić kandydata do rady w tak zwanej małej gminie, czyli takiej, której populacja nie przekracza 20 tys. mieszkańców trzeba zebrać 25 podpisów. W gminie powyżej 20 tys. mieszkańców lista kandydatów musi być poparta 150-cioma podpisami. W wyborach do rady powiatu wraz z listą kandydatów komitet musi przedstawić podpisów, a w wyborach do sejmiku 300 podpisów.
Jeśli komitet chce zarejestrować kandydatów na przykład w 3 okręgach wyborczych w wyborach do rady powiatu, czyli przedstawić trzy listy kandydatów musi zebrać po 200 podpisów pod każdą z list. W sumie będzie ich 600.

Co powinien zawierać podpis popierający listę kandydatów?
- Terytorialne komisje wyborcze sprawdzają podpisy. Formalnie sprawdzany jest każdy podpis. Takie są wymogi - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Komisja rejestrująca kandydatów na radnych sprawdzi, czy podpis pod listą jest kompletny czyli zawiera: imię, nazwisko, pełny adres (ulica, numer domu i numer mieszkania, nazwa miejscowości) numer PESEL i odręczny podpis. Dodajmy, że wpisany adres musi być zgodny z tym, który widnieje w rejestrze wyborców. Zwykle jest to adres zameldowania, o ile obywatel nie dopisał się do spisu wyborców innej miejscowości, niż jest zameldowany.
Dlatego bezpieczniej, jeśli komitet wyborczy zbierze więcej podpisów, niż wymagana liczba, bo w czasie sprawdzania może okazać się, że na przykład brakuje numeru mieszkania, lub adres nie pokrywa się z rejestrem wyborców.

Kto może podpisać się pod listą kandydatów?
Poparcia przez podpisanie się pod listą może udzielić wyborca - czyli osoba pełnoletnia - która może głosować na tym obszarze na którym podpisywana przez niego lista będzie wystawiona. Czyli podpisując listę kandydatów do sejmiku województwa opolskiego, trzeba być mieszkańcem tego województwa. Tak samo jest z popieraniem list do rady powiatu i rady gminy. Nie trzeba jednak zamieszkiwać w tym okręgu wyborczym, którego dotyczy lista.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 22:05 21 października - wybory samorządowe. Najważniejsze informacje 21 października odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych gmin, radnych powiatów i radnych sejmiku województwa… » więcej 2018-10-19, godz. 21:56 Cisza wyborcza. Czego unikać, a co jest dozwolone? Cisza wyborcza zaczyna się w piątek o godzinie 24.00 i trwa do zakończenia głosowania, czyli teoretycznie w niedzielę o godzinie 21.00 - Cisza wyborcza… » więcej 2018-10-19, godz. 21:36 Znak "X" nowa definicja. Jak prawidłowo oddać głos? Nowelizacja kodeksu wyborczego wprowadziła inną definicję prawidłowo postawionego głosu. Ustawodawca zapisał, że znak "X" to co najmniej dwie przecinające… » więcej 2018-10-19, godz. 09:01 Jak ustala się wyniki wyborów? W głosowaniu na wójta, burmistrza czy prezydenta oraz w wyborach do rady małej gminy (o populacji do 20 tys. mieszkańców) ustalenie wyniku wyborów jest proste. -… » więcej 2018-10-17, godz. 13:36 Karty do głosowania będą kolorowe, znajdą się na nich także loga komitetów wyborczych We wszystkich miejscowościach województwa opolskiego poza Opolem wyborca otrzyma 4 karty do głosowania. Kartę w wyborach do: rady gminy, rady powiatu, sejmiku… » więcej 2018-10-17, godz. 13:25 Przeźroczysta urna wyborcza i plomby zmieniające kolor - nowości w wyborach Urny wyborcze w tych wyborach samorządowych będą przeźroczyste. Będą ustawione na honorowym miejscu w lokalu wyborczym. - Pamiętajmy, że przeźroczystość… » więcej 2018-10-17, godz. 13:16 Jak zachować się w lokalu wyborczym w czasie głosowania? Lokal wyborczy powinien być tak przygotowany, aby wyborca w pierwszej kolejności trafił do komisji wyborczej, która wydaje karty do głosowania, po wcześniejszym… » więcej 2018-10-17, godz. 11:12 Protokół przekazania - nowość w wyborach samorządowych W protokole przekazania podaje się liczbę otrzymanych kart do głosowania, liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, liczbę aktów pełnomocnictwa i liczbę… » więcej 2018-10-17, godz. 10:12 Zadania komisji po zakończeniu głosowania Pierwszym zadaniem komisji do spraw przeprowadzenia głosowania, po zakończeniu głosowania, będzie zapieczętowanie otworu urny wyborczej. Komisja musi zakleić… » więcej 2018-10-13, godz. 16:10 Obowiązki komisji do spraw przeprowadzenia głosowania w dniu głosowania Komisja po ponownym przeliczeniu kart do głosowania rozkłada je oddzielając karty w wyborach do sejmiku, rady gminy, rady powiatu, kandydatów na wójta Przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »